-
شناسه خبر 219631

رئیس اداره محیط طبیعی اداره کل محیط زیست استان زنجان از حضور پرندگان مهاجر در سایت‌های آبی استان همزمان با مهاجرت این پرندگان خبر داد.

به گزارش فرتاک نیوز،

علی قرجه‌لو امروز با بیان اینکه همه ساله با آغاز فصل سرما پرندگان مهاجر شمال به جنوب سفر می‌کنند، اظهار کرد: این پرندگان از مناطق سردسیر به مناطق گرمسیر مهاجرت می‌کنند.

رئیس اداره محیط طبیعی اداره کل محیط زیست استان زنجان افزود: بیشتر پرندگان مهاجر حاضر در استان زنجان از گونه «فواصیل»، «فلامینگو»، «درنا»، اردک‌سانان از انواع سرسبزها، مرمری و خوتکا، غازها و ... است.

وی با بیان اینکه در مسیر مهاجرت، پرندگان مهاجر در محل‌های مختلف به صورت موقت توقف می‌کنند، ادامه داد: استان زنجان در مسیر استراتژیک این پرندگان قرار دارد.

قرجه‌لو با بیان اینکه چندین زیستگاه پرندگان مهاجر و سایت‌های مورد نظر پرندگان آبزی و کنارآبزی در استان زنجان فعال است، ادامه داد: هشت سایت پرندگان آبزی و کنارآبزی در استان زنجان میزبان پرندگان مهاجر است.

رئیس اداره محیط طبیعی اداره کل محیط زیست استان زنجان خاطر نشان کرد: دو سایت در شهرستان طارم و ماهنشان در جوار رودخانه قزل‌اوزن، سد گلابر، تهم، خلیفه‌لو، فیله خاصه و ... از جمله این سایت‌های میزبان پرندگان مهاجر است.

وی با بیان اینکه پرندگان مهاجر در هشت سایت مذکور سرشماری می‌شوند، گت: البته سدهای خاکی موجود در استان نیز میزبان پرندگان مهاجر است.

قرجه‌لو با بیان اینکه از اوایل مهر‌ماه پرندگان آغاز به مهاجرت می‌کنند و تا آبان‌ماه ادامه دارد، اظهار کرد: پرندگان مهاجر از 15 اسفند آغاز به مراجعت می‌کنند.

رئیس اداره محیط طبیعی اداره کل محیط زیست استان زنجان سایت‌های موجود در استان را زیستگاه موقت پرندگان خواند و گفت: تخریب این زیستگاه‌ها می‌تواند آسیب جبران‌ناپذیری به طبیعت وارد کند.

وی با بیان اینکه در سال 1396 تعداد 6 هزار و 400 قطعه پرنده مهاجر در استان زنجان سرشماری شده است، خاطر نشان کرد: این عدد در سال گذشته 7 هزار قطعه بوده است.

قرجه‌لو با بیان اینکه به منظور حفاظت از حیات وحش مجوز شکار در سال‌های گذشته صادر نشده است، ادامه داد: گشت‌های نظارتی نیز در این ایام در سایت‌ها حضور مستمر دارند.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار