-
شناسه خبر 218208

اگر دولت نیمی از یارانه واردات شکر را به حمایت از تولید داخلی و کشاورزان اختصاص می‌داد از واردات بی‌نیاز بودیم.

به گزارش فرتاک نیوز،

محسن علی حسینی مدیر عامل کارخانه قند بیستون گفت: دولت در سال جاری اقدام به واردات بیش از یک میلیون تن شکر برای تنظیم بازار کرده است اما در صورتی که نیمی از یارانه واردات شکر را به حمایت از تولید داخلی و کشاورزان اختصاص می‌داد از واردات بی‌نیاز بودیم.

محسن علی‌حسینی با اشاره به کاهش ورودچغندرقند به کارخانه‌های قند و شکراظهار کرد: سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی و شورای اقتصاد برای تعیین نرخ خرید تضمینی چغندرقند، باعث شد که کشاورزان در سال زراعی گذشته به جای کشت این محصول اقدام به کشت گوجه و سایرصیفی جات کنند تادر سال جاری با کمبودچغندرقند و تولیدبیش‌ از اندازه گوجه‌فرنگی روبه‌رو باشیم.

وی افزود: در سال جاری تولیدچغندرقند در کرمانشاه نصف شد، به طوری که تولید این محصول از650هزارتن به350هزارتن کاهش‌ یافته است.

مدیرعامل کارخانه قند بیستون ادامه داد: سیل اخیر نیز بخشی از تولیدچغندرقند را از بین برداما به حدی نبود که باعث ازبین رفتن نیمی از محصول کشاورزان در سال زراعی گذشته شود.

وی تصریح کرد: با توجه به کاهش تولید شکر در کشور، شرکت بازرگانی دولتی ایران، اقدام به واردات یک میلیون تن شکر کرده درحالی‌که کل نیاز کشور به شکر، یک میلیون و 800هزارتن تا2میلیون تن است.

تعدیل نیروهای کار کارخانه های قند و شکر

علی حسینی اظهار داشت:میزان تولید در کارخانه ما نیز به یکسوم کاهش‌یافته و از30هزارتن به10هزارتن رسیده و ناچار شده‌ایم90نفر از300نفر کارکنان خود را تعدیل کنیم که این امر مشکلات بعدی را ایجاد کرده است.

وی گفت:گوجه‌فرنگی که در سال گذشته به‌جای چغندرقندتولیدشده بود امسال روی دست کشاورزان باقی‌مانده است و کارخانه رب نیزنمی‌توانندتمام محصول تولیدشده را خریداری کنند.

نصف یارانه واردات شکر برای خودکفایی کافی است

مدیرعامل کارخانه قند بیستون ادامه داد:اگرنصف یارانه‌واردات شکر با ارز4200تومان به تولید این محصول اختصاص می‌یافت برای کنترل قیمت نیازی به واردات بیش ازیک میلیون تن شکرنداشته‌ایم.

علی حسینی گفت: در حال حاضر دولت به خاطر یارانه شکر به کارخانه بدهکار است به‌طوری‌که کارخانه قند بیستون12میلیاردتومان از سال96طلب کار است؛دولت درحالی‌می‌گویدامکان پرداخت مطالبات کارخانه‌هارا ندارد که به راحتی ی اقدام به واردات نقدی شکر از هندمی‌کند.

وی اظهار داشت: دولت اعلام کرده است که کارخانه های قند و شکربرای دریافت طلب خوددر سیستم بانکی، بدهی ایجاد کنند تا با بدهی دولت به آنها تهاتر شود.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار