-
شناسه خبر 14716

مارتین کوپلر فرستاده سازمان ملل متحد به لیبی روز سه شنبه خواستار برقراری آتش بس فوری در طرابلس پایتخت این کشور شد.

به گزارش فرتاک نیوز،

به نقل از پایگاه خبری روزنامه القدس العربی، کوپلر در حساب شخصی خود در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: درگیری ها در طرابلس ادامه دارد و این شرایط نیازمند نیروهای امنیتی یکپارچه و حرفه ای در حمایت از شهروندان است.

لیبی از زمان حمله ناتو در سال 2011 و سرنگونی حکومت معمر قذافی صحنه خشونت و هرج و مرج بوده است. این کشور در حال حاضر دو قطب قدرت موازی دارد وگروه های شبه نظامی متعدد بارها بر سر به دست گرفتن ثروت عظیم نفتی این کشور آفریقایی با یکدیگر درگیر شده اند.

در ماه سپتامبر (شهریور/مهر)، نیروهای حامی حفتر کنترل راس لانوف و السدره و نیز دو بندر نفتی دیگر را در شرق لیبی به دست گرفتند؛ اقدامی که به منزله ضربه ای مهم به دولت وحدت ملی تحت حمایت سازمان ملل قلمداد شد.

دو پایانه نفتی مذکور در مجموع ظرفیتی حدود 600 هزار بشکه نفت در روز دارند اما هر دو در درگیری های قبلی به شدت آسیب دیده و کسری از ظرفیتشان فعال است.

حفتر از دولت مستقر در منتهی الیه شرقی لیبی حمایت می کند که تفویض قدرت به دولت وحدت ملی را نپذیرفته است. دولت وحدت ملی لیبی که در طرابلس (پایتخت) مستقر است سال گذشته روی کار آمد.

دولت وحدت ملی هرگونه مشارکت در به دست گرفتن کنترل دو پایانه راس لانوف و السدره را رد کرده است.

مقام های طرابلس همچنین از درگیری های جدید میان گروه های مسلح رقیب در این شهر خبر داده اند.

شاهدان عینی اعلام کردند که صدای تیراندازی و انفجار در دو محله طرابلس در غرب و مرکز این شهر شنیده شده است. گفته می شود دو خیابان اصلی طرابلس نیز بسته شده و عده زیادی در خانه هایشان محصور شده اند.

هنوز مشخص نیست چه گروه هایی در طرابلس درگیر هستند.

 

ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار