-
شناسه خبر 282927

رئیس انجمن یادگیری الکترونیکی ایران با اشاره به جزئیات رتبه بندی دانشگاه ها از نظر آموزش مجازی، گفت: فرایند ارزیابی الکترونیکی دانشگاه ها ظرف دو هفته آینده آغاز می شود.

علی اکبر صفوی در گفتگو با خبرنگار با اشاره به جزئیات رتبه بندی الکترونیکی دانشگاه ها گفت: از آنجا که انجمن یادگیری الکترونیکی ایران تخصصی ترین و مجرب ترین انجمن مرتبط با مباحث آموزش و یادگیری الکترونیکی در کشور است، وزارت علوم به این انجمن اعلام کرد برای انجام رتبه بندی الکترونیکی دانشگاه ها آمادگی دارد یا خیر. البته این کار از چند سال قبل در انجمن آغاز شده بود.

به گزارش فرتاک نیوز،وی ادامه داد: انجمن از چند سال قبل تمام شاخص‌ها، فرآیندها و روندها را برای ارزشیابی مؤسسات و اعتبار بخشی آنها به طور تخصصی انجام داده و تمام فرآیندهای آن را آماده کرده است.

آغاز فرایند ارزیابی دانشگاه ها از نظر آموزش الکترونیکی ظرف دو هفته آینده

رئیس انجمن یادگیری الکترونیکی ایران افزود: قرار است بزودی به صورت داوطلبانه از بین مراکزی که خدمات آموزش الکترونیک ارائه می کنند چه در بخش خصوصی (مجموعه های زیر نظر وزارت علوم، مانند غیرانتفاعی ها) چه دانشگاه هایی که تمام مجازی یا الکترونیکی هستند و چه دانشگاه هایی مانند تهران، شیراز و اصفهان فرآیند ارزیابی را آغاز کنیم. البته با اعلام داوطلبی خودشان. مقدمات کار آماده شده است و ظرف دو هفته آینده فرآیند آن آغاز می شود.

محرمانه بودن اطلاعات رتبه بندی

وی ادامه داد: اطلاعات این موضوع برای خود دانشگاه‌ها و وزارت علوم محرمانه می ماند.  

صفوی هدف از اجرای طرح رتبه بندی الکترونیکی دانشگاه ها را ارتقای کیفیت و تضمین کیفیت عنوان کرد و افزود: به همین دلیل ما پس از این‌که براساس شاخص‌ها دانشگاه ها را مشخص کردیم، توصیه‌های خود را نیز اعلام می‌کنیم و به دانشگاه ها می گوییم، نسبت بقیه چه جایگاهی دارند.

وی ادامه داد: برای بعضی از فعالیت‌ها ما یک نقطه مطلوب داریم، اما وقتی راجب خدمتی مانند آموزش الکترونیکی صحبت می‌کنیم، بهترین سطح کیفیت چیست؟ هنوز چیزی در این خصوص تعریف نشده است، به همین دلیل ما نقاط قوت دانشگاه و جایگاهش را نسبت به جایی که می تواند ارتقا دهد، اعلام می کنیم.

رئیس انجمن یادگیری الکترونیکی ایران افزود: برای همین بهترین شرایط موجود دانشگاه را عنوان کرده و جهت‌گیری نقاط مطلوب را به آن‌ها می‌گوییم و بعد دانشگاه ها نقاط قوت و ضعف خود را دیده و خود را برای ارتقای کیفیت ارتقا می دهند.

در صورت درخواست دانشگاه ها جایگاه آنها اعلام می شود

وی ادامه داد: ما این آمادگی را داریم که در صورتی که موسسات بخواهند جایگاه شان را اعلام کنیم.

صفوی با بیان اینکه این کار در جهت ارتقای کیفیت صورت می‌گیرد، افزود: همچنین این کار هزینه‌بر است. وزارت علوم پیش بینی کرده است که شاید بتواند هزینه ده تا بیست مؤسسه و مرکز را تامین کند، متناسب با هر تعداد که وزارت علوم اعلام کند، انجمن آمادگی دارد تا آن را انجام دهد.

صفوی تاکید کرد: در انتخاب دانشگاه ها حتما از زیرنظام‌های مختلف کار خواهیم کرد یعنی از بین غیرانتفاعی‌ها، دانشگاه‌های بزرگ و دانشگاه‌های کوچک از هر کدام به صورت تصادفی نمونه هایی را انتخاب می‌کنیم و چه‌بسا شرایط یک دانشگاه کوچک از برخی از شرایط دانشگاه‌های بزرگ بهتر باشد.

وی ادامه داد: لذا ما تعدادی از مراکز علمی را متناسب با آنچه که وزارت علوم اعلام کند،  انتخاب می کنیم البته همه داوطلبانه است و اجباری در آن نیست مراکزی که دوست دارند شرایطشان توسط یک انجمن علمی و غیرانتفاعی ارزیابی شود، داوطلب می شوند. تا کنون نیز چند دانشگاه برای این منظور اعلام آمادگی کرده اند.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار