-
شناسه خبر 272712

معاون درمان وزارت بهداشت ضمن تشریح وضعیت بیمارستانهای ارایه دهنده خدمات کرونا، گفت: در حوزه سلامت از مانور سنگین کرونا درس آموخته هایی داریم و نمره نظام سلامت قابل قبول بود؛ زیرا به صورن نسبی توانسته رضایت مردم را جلب کند.

به گزارش فرتاک نیوز،

دکتر قاسم جان بابایی در حاشیه جلسه کمیته علمی کشوری مشورتی کووید19 که با حضور وزیر بهداشت و به صورت مجازی برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت: کرونا یک مانور سنگین و در عین حال بحرانی است که به همه دنیا وارد شده و هر کشوری که بتواند از این بحران دست آموخته داشته باشد و از این درس آموخته ها در اصلاح ساختارش استفاده کند و بتواند در مدیریت کرونا موفق باشد، بسیار مناسب است.

نمره قابل قبول نظام سلامت ایران در مانور سنگین کرونا

وی افزود: کرونا نشان داد که باید در تمام دنیا در حوزه صنعت، علم، اقتصاد و ....بازنگری اتفاق افتد. بر همین اساس هر کشوری بتواند از این بحران درس آموخته بیشتری داشته باشد، قطعا می تواند در آینده تصمیم بهتری بگیرد. ما در حوزه سلامت از مانور سنگین کرونا درس آموخته هایی داریم و نمره نظام سلامت قابل قبول بود؛ زیرا به صورن نسبی توانسته رضایت مردم را جلب کند. مردم خدمات دریافت کنند و شرایطی که در برخی کشور ها رخ داد، تاکنون در کشور ما اتفاق نیفتاده است. یکی از تصمیمات بزرگ بعد از انقلاب این بود که دانشگاه های زیاد بزنند که به سرعت دانشگاه های علوم پزشکی در تمام استان ها ایجاد شد و این دانشگاه ها افراد زیادی تربیت کردند. ثابت شده که موثرترین عامل غلبه بر کرونا نیروی انسانی است.

نیروی انسانی؛ مهم ترین عامل در مدیریت کرونا

وی با بیان اینکه نیروی انسانی به عنوان مهمترین عامل می تواند در مدیریت کرونا موثر باشد، ادامه داد: این دستاورد بزرگ‌ نظام جمهوری اسلامی است که این افراد به درد همین امروز می خورند و توانستند به داد مردم برسد. این نقطه قوت باید تقویت شود. امروز تلاش وزارت بهداشت این است که فشار بیشتری بیاورد تا افراد تربیت شده در گروه پزشکی تبحر بیشتری داشته باشند.

تجربه موفق ایران در ساخت بیمارستانهای بزرگ

جان بابایی با بیان اینکه یکی از تجربیات موفق ما ساخت بیمارستان های بزرگ بود، گفت: هرکجا که بیمارستان های بزرگ ساختیم، توانستیم خدمات بهتری دهیم و باید این را تقویت کنیم. بیمارستان های کوچک نمی توانند خدمات بزرگ دهند. همه ما باید تلاش کنیم به دور از هرگونه مسائل سیاسی و محلی به سمت بیمارستان های بزرگ رویم تا خدمات بزرگ دهیم. یکی دیگر از درس آموخته های ما در حوزه سلامت این بوده که از شبکه به درستی استفاده کردیم. یکی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی ایران این است که کاملترین ساختار شبکه بهداشت را دارد و ۱۸ هزار خانه بهداشت و بیش از ۵ هزار مرکز بهداشتی و درمانی نیاز دارد که تقویت شود. ما یک سیستم مویرگی در دل خانه مردم در تمام روستاهای کشور داریم. بنابراین با تقویت خدمات سرپایی، بستری کاهش می یابد.

لزوم تقویت مراکز سرپایی ارایه خدمات سلامت

جان بابایی تاکید کرد: بنابراین باید مراکز سرپایی ارائه خدمت و شبکه ارایه خدمت را بیشتر تقویت کنیم. هرچه میزان خدمات سرپایی توسعه یابد، رضایتمندی مردم بهتر خواهد شد و در عین حال میزان بستری و هزینه سلامت کاهش می یابد.

وضعیت بیمارستانهای کرونایی

جان بابایی درباره پر شدن بیمارستان‌ها برای پذیرش کرونا، اظهار کرد: این یک موضوع طبیعی است و اگر یک بیمارستان که به عنوان بیمارستان کرونا فعال است پر شود، بیمارستان دوم آماده خدمت می‌شود. ما نباید تمام بیمارستان‌های کشور را آلوده کنیم؛ در هر استان تعدادی بیمارستان در نظر گرفته شده تا به عنوان بیمارستان کرونا خدمت دهند و اگر ظرفیتش مازاد باشد، بیمارستان دوم ارایه خدمت می کند تا مردم در این دوران احساس مشکل نکنند.

وی گفت: اوایل شیوع کرونا در تهران ۶ یا ۷ بیمارستان فعال بودند، اما اکنون حتی بیمارستانی در بخش خصوصی داریم که بیش از ۱۰۰۰ بیمار بستری دارد و خدمات کرونا ارایه می‌دهد، اما این ها را انتخاب کردیم. بنابراین باید روی شبکه بهداشت و خدمات سرپایی کار کنیم.

چرا از نقاهتگاه های کرونا استقبال نشد؟

وی افزود: تجربه نشان داد که مردم تمایل دارند در خانه تحت مراقبت قرار گیرند؛ تجربه ۵ ماه خدمات دهی کرونا نشان می دهد که علی رغم اینکه ما نقاهتگاه های متعددی زدیم، اما مردم تمایل دارند که اگر نیاز به بستری ندارند در خانه خدمت دریافت کنند.‌ امروز این درس آموخته باید در مسیر ما قرار گیرد و بتوانیم خدمات سرپایی را افزایش دهیم و خدماتی که می توان را در منزل ارائه داد که هم هزینه سلامت را کاهش می دهد و هم عوارض روحی و روانی بیمارستان را کاهش می دهد. تقویت خدمات سرپایی بسیار ارزشمند است.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار