-
شناسه خبر 207449

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کردستان گفت: تا سازمان‌های مردم‌نهاد یاریگر دولت نباشند قطعا کارها زمین می‌ماند به همین خاطر تمام هم و غم و دغدغه ما، افزایش مشارکت آگاهانه در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی است.

به گزارش فرتاک نیوز،

فرانک قدسی ظهر امروز در اختتامیه نمایشگاه مشارکت‌های اجتماعی که در مجتمع فجر سنندج برگزار شد، اظهار کرد: ۵۷۴  سازمان مردم نهاد فعال  در استان کردستان تشکیل شده است که  از این تعداد ۲۳۷ مورد مجوز فعالیت از فرمانداری و استانداری کردستان و مابقی از سوی ادارات بهزیستی، ورزش و جوانان، فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیروی انتظامی  کسب کرده‌اند.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کردستان گفت: طبق سیاست وزارت کشور سازمان‌های مردم‌نهاد از طریق استانداری حمایت می‌شوند و این نهادهای مردمی توانسته‌اند برای مشارکت‌های اجتماعی، ظرفیت‌سازی کنند.

قدسی با بیان اینکه سازمان‌های مردم‌نهاد چهار وظیفه اصلی را اجرا می‌کنند، ادامه داد: حمایت از دستگاه‌های دولتی برای اجرای مطلوب برنامه‌ها، افزایش مشارکت‌های اجتماعی، واسطه میان دولت و ملت و بحث نظارتی سازمان‌های مردم نهاد از جمله این رسالت‌ها است.

وی با اشاره به بحث نظارتی سازمان‌های مردم نهاد بیان کرد: این بخش اخیرا با توجه به تنوع و تعدد وظایفی که در سازمان‌های دولتی داریم، نظارت توسط  قشری از مردم بر برنامه‌ها و اهداف  دولت اضافه شده است.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه سازمان‌های مردم‌نهاد مردمی هستند و برای مردم کار می‌کنند برنامه‌هایشان چون مردمی‌تر است قابلیت اجرایی بیشتری دارد بنابراین  می‌توانند خیلی از اهداف را جامه عمل بپوشانند.

به گفته این مقام مسوول، اقدامات خوبی توسط سازمان‌های مردم نهاد تاکنون شکل گرفته که مهمترین نماد این  مشارکت در قالب دفاتر تسهیلگری نمایان  است.

قدسی با اشاره به اینکه در ۱۴ محله حاشیه‌نشین استان کردستان،  ۹ دفتر تسهیلگری خدمات‌رسانی می‌کنند، افزود: این دفاتر در پنج محور اصلی  محلات موردنظر را تحت پوشش خود دارند.

وی با بیان اینکه در هفته مشارکت‌های اجتماعی اقدامات خوبی با مشارکت  سازمان‌های مردم نهاد صورت گرفته است، افزود: اقداماتی از قبیل برگزاری جلسات دوره‌های آموزشی، بازدید و افتتاح پروژه‌ها و دستاوردهایی که توسط  سازمان‌های مردم نهاد صورت گرفته است و برپایی نخستین نمایشگاه مشارکت‌های اجتماعی در مدت زمان یاد شده از جمله این فعالیت‌ها است.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کردستان با اشاره به اهمیت برنامه‌های آموزشی توسط این اداره کل، گفت: برای اولین بار مجوز هشت ساعت آموزش دوره ضمن خدمت را برای کارشناسان و کارمندان دستگاه‌های ذیربط که با سازمان‌های مردم نهاد  در ارتباط هستند کسب کرده‌ایم که این کارشناسان بتوانند آگاهانه و آماده با فعالین مدنی تعامل داشته و همکاری کنند.

قدسی تصریح کرد: جدا از کارمندان، ما برای مدیران عامل هم به وسیله اساتید مجرب دانشگاه دوره‌های آموزشی در خصوص مشارکت و برخورد مناسب با سازمان‌های مردم نهاد  طراحی کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه به همت استاندار کردستان و معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری برای اولین بار مجوز خرید ۳ واحد را در محلات حاشیه‌نشین نایسر، حسن آباد و کانی کوزله اخذ کرده‌ایم، ادامه داد:  این واحدها جهت احداث  خانه محلات خریداری شده که مردم این محله سرا و خانه‌ای داشته باشند که به صورت مدون و منظم فعالیت‌های اجتماعی را به صورت خودجوش پیگیری کنند.

وی  از جذب  ۹ میلیارد تومان اعتبار از محل اعتبارات تملک دارایی استان  برای از بین بردن و کاهش فاصله بین حاشیه و مرکز شهر سنندج خبر داد و گفت: اولویت ما در جذب این اعتبار،  اختصاص آن به حاشیه شهر بوده که خوشبختانه توانسته‌ایم  توسط بخشی از این اعتبار،  ۱۱۸ مدرسه حاشیه را  هوشمندسازی کنیم.

وی به اهمیت برنامه‌های آموزشی اشاره کرد و گفت: در هفته مشارکت‌های اجتماعی برای اولین بار مجوز ۸ ساعت آموزش ضمن خدمت برای کارشناسان امور اجتماعی استانداری برگزار شده است.

قدسی در پایان اظهار کرد: ما معتقدیم که این اقدامات مطلوب اما کافی نیست و تا سازمان‌های مردم‌نهاد یاریگر دولت نباشند قطعا کارها زمین می‌ماند و تحقق میسر نمی‌شود به همین خاطر تمام هم و غم و دغدغه ما، افزایش مشارکت آگاهانه در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی است.

 

ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار