//
کدخبر: ۴۶۰۹۷۰ //
آشپزی | ترشی لیته

ترشی لیته رو فقط اینجوری درست کن | عالیه!!!

ترشی لیته یکی از انواع ترشی های خوشمزه و پر طرفدار ایرانی است که بر خلاف دیگر ترشی ها در تمام فصول سال مورد استفاده قرار می گیرد، برای مشاهده آموزش طرز تهیه ترشی لیته در ادامه با ما همراه باشید.

 ترشی لیته رو فقط اینجوری درست کن | عالیه!!!
به گزارش فرتاک نیوز،

در طرز تهیه ترشی لیته، ابتدا بادمجان‌ها شسته و خشک می‌شوند، سپس روی آتش یا در فر کبابی می‌شوند. سیرها پوست گرفته و شسته می‌شوند و به همراه بادمجان‌های کبابی در غذاساز پوره می‌شوند.

سبزی‌های ترشی شامل پونه، مرزه، ترخون، گشنیز، و جعفری پاک و خرد می‌شوند. هویج‌ها و فلفل دلمه‌ای‌ها نیز پس از شستشو، پوست گرفته و خرد می‌شوند. در نهایت، همه مواد با هم ترکیب و به همراه سرکه، نمک و زردچوبه در ظرف شیشه‌ای قرار داده می‌شوند.

مواد لازم برای ۱ شیشه متوسط

بادمجان ۵۰۰ گرم

سبزی ترشی ۳۰۰ گرم

هویج ۲ عدد

سیر ۳ حبه

فلفل دلمه ای رنگی ۲ عدد

کلم سفید ¼ کلم متوسط

سرکه ۵۰۰ گرم

نمک و زردچوبه به اندازه کافی

طرز تهیه ترشی لیته

مرحله ۱: آماده‌سازی بادمجان

برای تهیه ترشی لیته خوشمزه ابتدا بادمجان ها را با دقت می شوییم و داخل آبکش قرار می دهیم تا آب اضافه شان خارج شود، سپس کلاهک بالای بادمجان ها را با چاقو می گیریم و اگر هنوز خشک نشده بودند با دستمال آنها را کاملا خشک می کنیم.

 

مرحله ۲: پخت بادمجان

در این مرحله بادمجان ها را روی آتش یا شعله گاز به صورت کبابی می پزیم و پس از گرفتن پوست شان کنار می گذاریم. در صورتی که طعم بادمجان کبابی را نمی پسندید می توان بادمجان ها را درون فر کباب کنید، زیر بادمجان کبابی در فر طعم دودی نمی گیرد.

 

مرحله ۳: آماده‌سازی سیرها

در این مرحله پوست سیرها را می گیریم و آنها را می شوییم، سپس با دستمال خشک می کنیم. در ادامه بادمجان های کبابی شده را به همراه سیرها داخل غذاساز می ریزیم و به پوره تبدیل می کنیم، سپس کنار می گذاریم.

 

مرحله ۴: پاک کردن سبزی‌ها

سبزی های ترشی که شامل پونه، مرزه، ترخون، گشنیز و جعفری است را پاک می کنیم. دقت کنید که مقدار سبزی های معطر باید با هم یکسان باشد مثلا برای مقدار مواد لازم موجود در این دستور هر سبزی باید ۶۰ گرم باشد.

 

مرحله ۵: شستشو و خشک کردن سبزی‌ها

در این مرحله سبزی های پاک شده را داخل یک کاسه مناسب می ریزیم، سپس تا یک بند انگشت بالاتر از سطح سبزی ها آب می ریزیم تا به مدت ۱۰ دقیقه خیس بخورند. بعد سبزی ها را می شوییم و داخل آبکش می ریزیم تا آب اضافه شان خارج شود.

 

مرحله ۶: آماده‌سازی هویج

در ادامه برای خشک شدن کامل سبزی ها یک پارچه تمیز روی سطح کار پهن می کنیم و سبزی ها را روی آن به صورت پخش می ریزیم تا کاملا خشک شوند. در ادامه هویج ها را نیز می شوییم و پوست اضافی شان را جدا می کنیم.

 

مرحله ۷: آماده‌سازی فلفل دلمه‌ای

سپس هویج ها را مجددا یک مرتبه دیگر آبکش می کنیم، سپس به صورت نگینی ریز خرد می کنیم. در ادامه فلفل دلمه ای ها را نیز می شوییم و کلاهک آن را با چاقو می بریم و هسته های داخل آن را خالی می کنیم و مانند هویج ریز نگینی خرد می کنیم.

 

مرحله ۸: ترکیب مواد ترشی

کلم سفید را نیز می شوییم و داخل خردکن می ریزیم و خرد تحویل می گیریم و همراه هویج و فلفل دلمه ای های ریز خرد شده داخل کاسه ای می ریزیم و ترکیب بادمجان و سیر پوره شده را نیز به آن ها اضافه می کنیم.

 

مرحله ۹: اضافه کردن زردچوبه و نمک

در صورت تمایل می توانیم هویج و فلفل دلمه ای را نیز میکس کنید تا کاملا له شوند. در ادامه سبزی ها را نیز داخل خردکن می ریزیم و ریز تحویل می گیریم و به مواد می افزاییم و مقدار کمی زردچوبه و نمک روی مواد ترشی می ریزیم.

 

مرحله ۱۰: آماده‌سازی ظرف ترشی

در این مرحله یک ظرف شیشه ای مناسب را می شوییم و با دستمال به طور کامل خشک می کنیم، سپس مواد ترشی لیته را پس از مخلوط کردن درون آن می ریزیم و یک بند انگشت روی شیشه را خالی می گذاریم.

 

مرحله ۱۱: افزودن سرکه و نگهداری در یخچال

سپس سرکه را به اندازه ای اضافه می کنیم، که یک بند انگشت بالاتر سطح مواد ترشی را کاملا بپوشاند. در ادامه درب شیشه را محکم می بندیم تا هوا به داخل شیشه نفوذ نکند، سپس به مدت ۱ هفته در  یخچال قرار می دهیم تا ترشی اماده شود.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
آیا این خبر مفید بود؟
کدخبر: ۴۶۰۹۷۰ //
ارسال نظر
 
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان