//
کدخبر: ۴۶۴۸۳۸ //

خداحافظی با ترک‌های سرامیک: راهکارهایی برای داشتن کف‌پوشی بی‌نقص

در برخی از موارد شاهد ترک خوردن سرامیک های کفپوش ساختمان ها هستیم و ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چه عواملی موجب ترک خوردن سرامیک های کف می شوند؟

 خداحافظی با ترک‌های سرامیک: راهکارهایی برای داشتن کف‌پوشی بی‌نقص
به گزارش فرتاک نیوز،

با دانستن عواملی که باعث آسیب و ترک افتادن سرامیک های کف می شوند می توان درصدد برطرف کردن این عوامل برآمد. سرامیک هایی که برای کفپوش ساختمان ها استفاده می شوند دارای ویژگی هایی هستند که از مهم ترین آن ها می توان به دوام و مقاومت بالای این محصول اشاره نمود.

ترک خوردن سرامیک به دلیل ضربه شدید: این نوع ترک خوردن به صورتی است که در آن یک طرف سرامیک دچار ضربه می شود و ترک می خورد. سقوط برخی از اجسام سنگین بر روی سرامیک می تواند دلیل ترک خوردن سرامیک باشد. قسمت جلویی درب منازل و یا ساختمان نیز در معرض این نوع شکستگی قرار دارند. زیرسازی غیر اصولی و داشتن حفره های هوا در زیر سرامیک موجب شکستگی و ترک خوردن سرامیک می شوند.

ترک خوردن سرامیک به دلیل تحمل بار سنگین: برخی از وسایل سنگین مانند یخچال ممکن است به سرامیک کف فشار وارد کنند و باعث ترک خوردن آن شوند. کارخانه هایی که اقدام به تولید سرامیک های با کیفیت می کنند وظیفه دارند تا با انجام تست هایی، استحکام سرامیک های تولیدی را تضمین کنند. حتی اگر سرامیک های تولیدی از کیفیت بالایی برخوردار باشند، ممکن است در عملیات نصب آن مشکلی ایجاد شود و باعث ترک خوردن آن شود.

استفاده از سرامیک های غیر استاندارد: اگر برای کفپوش و یا بازسازی کف ساختمان از سرامیک های غیر استاندارد استفاده شود احتمال شکستن و ترک خوردگی آن ها بالا می رود. مهم ترین و متداول ترن دلیل ترک خوردگی سرامیک ها همین موضوع است. متاسفانه بسیاری از سرامیک های بی کیفیت هستند و دارای قیمتی ارزان هستند بعد از مدتی با این مشکل مواجه می شود در واقع این محصولات فاقد مقاومت و استحکام لازم هستند.

نشست ساختمان: اگر ساختمان ها دچار نشست شوند، سرامیک ها دچار ترک می شوند. ترک های ناشی از نشست ساختمان معمولا بزرگ و گسترده هستند و چندین سرامیک با هم دچار ترک های عمیق می شوند.

شوک دمایی سرامیک: گرم و سرد شدن سرامیک به مدت طولانی باعث می شود حتی سرامیک هایی که دارای درجه کیفی بالایی هستند دچار ترک خوردگی شوند. سرامیک هایی که در معرض لوله های آب گرم هستند یا بخاری بر روی آن ها قرار گرفته ممکن است بعد از مدتی ترک بخورند. هم چنین اگر سرامیک در فضاهای آزاد باشد در طول زمستان و به دلیل سردی هوا، امکان ترک خوردگی دارند.

روش تعمیر سرامیک کف ترک خورده چگونه است؟

برای تعمیر کردن سرامیک های ترک خورده کف می توان از چند روش استفاده کرد:

تعمیر سرامیک ترک خورده با استفاده از رنگ آمیزی: راحت ترین روش برای تعمیر سرامیک ترک خورده رنگ آمیزی آن است. رنگ آمیزی در مواردی کارآیی دارد که نحوه ترک خوردن بسیار ظریف یا به اصطلاح مویی باشد. این عمل را می توان با رنگ های مخصوص انجام داد. با استفاده از این رنگ ها سطح سرامیک پر می شود و ظاهر آن دوباره به حالت قبل بر می گردد.

تعمیر سرامیک ترک خورده با لعاب کاری: اگر ترک خوردگی سرامیک زیاد و عمیق است می توان از روش لعاب کاری برای ترمیم آن استفاده کرد. به منظور این کار، سطح سرامیک را باید کاملا تمیز نمود و بعد از آن، ترک ها را با استفاده دوغاب و یا لعاب های رنگی ترک ها را پر کنید.

تعمیر سرامیک ترک خورده با استفاده از پرکن سیلیکونی: با استفاده از پرکن های سیلیکونی که در بازار وجود دارد می توان ترک های سرامیک را پر کرد. در پایان برای داشتن جلوه زیبا، می توان از رنگ کردن ترک ها برای هماهنگ شدن با طرح سرامیک استفاده نمود.

اگر نوع شکستگی سرامیک به گونه ای است که سرامیک لب پر شده است می توان آن را با استفاده از چسب های مخصوص چسب و سرامیک ترمیم کرد و قطعه شکسته شده را به آن چسباند.

برای تعویض سرامیک شکسته کف باید مراحل زیر را انجام داد:

برای برداشتن سرامیک شکسته ابتدا باید اطراف آن را از ملات یا چسب به طور کامل خالی کنید برای این منظور می توانید از یک شی تیز مانند چاقو استفاده کرد. هنگام کندن ملات با دقت این کار را انجام دهید تا به سرامیک های کناری آسیبی وارد نشود.

برای برداشتن سرامیک ترک خورده یک حوله یا پارچه کلفت را روی آن قرار دهید و با استفاده از یک چکش به مرکز سرامیک آسیب دیده ضربه بزنید. دقت کنید که ضربه های وارد شده باید با دقت به سطح سرامیک زده شوند تا سرامیک های مجاور آن آسیب نبینند.

تکه های شکسته شده را بردارید و تکه های باقی مانده سرامیکی که به کف چسبیده شده اند را می توان با ضربات چکش جدا کرد. بعد از برداشتن کامل سرامیک ترک خورده، کف آن را باید کاملا تمیز کنید و ملات زیر آن را با استفاده از وسیله ای مانند پیچ گوشتی تمیز کنید. با اعمال ضربات اریب، ملات زیرین به آسانی برداشته می شود.

اکنون باید ملات آماده شده را در زیر سرامیک به طور کامل پخش کرد و بعد از آن سرامیک جدید را بر روی آن قرار داد. با چکش پلاستیکی چند ضربه محکم به سطح سرامیک وارد کنید تا خوب به ملات چسبیده شود.

بسته به نوع ملاتی که استفاده می کنید زمان خشک شدن ممکن است از چند ساعت تا یک روز باشد. دور تا دور سرامیک جدید باید دوغاب کشی شود. بعد از انجام این کار ها با استفاده از یک پارچه نم دارد سرامیک را به طور کامل پاک کنید و تا 24 ساعت به آن فشار وارد نکنید.

آیا این خبر مفید بود؟
کدخبر: ۴۶۴۸۳۸ //
ارسال نظر
 
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرتاک نیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرتاک نیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد