//
کدخبر: ۴۵۱۸۸۵ //

شیر و روغن الاغ: طلای مایع یا فریب جدید؟

قیمت های نجومی و باورنکردنی شیر و روغن الاغ ( قیمت شیر و روغن خر ) در پلتفرم های آنلاین خرید و فروش هوش از سر می برد.

شیر و روغن الاغ: طلای مایع یا فریب جدید؟
به گزارش فرتاک نیوز،

قیمت رسمی شیر گاو در بازار برای یک کیسه شیر 900 گرمی پاستوریزه 15000 تومان و برای یک بطری 900 میلی لیتری کم چرب 18000 تومان است.

قیمت روغن مایع آفتاب گردان 810 گرمی پخت و پز نیز 63000 تومان و قیمت مصرف کننده روغن مایع 810 گرمی سرخ کردنی هم به 62000 تومان می‌رسد. اما اگر سری به پلتفرم‌های خرید و فروش آنلاین بزنید خواهید دید که شیر و روغن الاغ با قیمت‌های باورنکردنی در حال فروش است.

تعداد آگهی‌های فروش شیر و روغن چندان زیاد نیست و در دو پلتفرم مشهور به شکل روزانه به حدود 70 تا 80 آگهی می‌رسد و بیشتر فروشندگان در استان‌های همدان، خراسان رضوی، جنوبی و شمالی، تهران، کرمانشاه و زنجان ساکن هستند. البته به شکل محدود آگهی‌هایی از استان‌های کرمان، مرکزی، لرستان و ... وجود دارد.

متوسط قیمت‌ها بالاست و اکثر فروشندگان معتقدند که چون شیر و روغن الاغ خاصیت درمانی دارد و سخت تهیه می‌شود، قیمت پیشنهادی شان چندان بالا نیست. هر چند وزارت بهداشت معتقد است که تولید شیر الاغ به شکل سنتی، بهداشتی نیست و منجر به بیماری مصرف کننده می‌شود؛ بنابراین فروش آن به شکل سنتی ممنوع اعلام است.

البته این وزارتخانه می‌گوید که اگر یک شرکت صنعتی ریسک هزینه بالای استانداردسازی تولید شیر الاغ را بپذیرد، بعد از بررسی‌ها لازم مجوز می‌گیرد. اما 

تا به امروز هیچ شرکتی درخواستی برای دریافت مجوز تولید شیر الاغ ارائه نداده است.

قیمت‌های شیر الاغ بسیار متفاوت است و فروشندگان بین 300 تا 700 هزار تومان برای هر لیتر شیر الاغ درخواست می‌کنند. به عنوان مثال، یک فروشنده در شهر کرمانشاه هر لیتر شیر الاغ را با قیمت 700 هزار تومان به فروش می‌رساند.

علیرضا که مزرعه‌ای در اطراف کرمانشاه دارد، اظهار می‌کند که تولید شیر الاغ بسیار کم است و برای تولید یک لیتر شیر باید تعداد زیادی الاغ دوشیده شوند. به همین دلیل، قیمت پیشنهادی او به نظر منصفانه می‌رسد.

یک فروشنده دیگر در رباط کریم، تهران، هر لیتر شیر الاغ را با قیمت 400 هزار تومان به فروش می‌رساند و ادعا می‌کند که تولید کننده با کیفیت‌ترین شیر الاغ در ایران است.

با این فروشنده بحث می‌کنیم و از او می‌پرسیم که آیا مجوز بهداشتی دارد. او اظهار می‌کند که شیر در حضور خریدار دوشیده می‌شود و از نظر دامپزشکی تایید شده است. سپس ادعا می‌کند که تمام خریدارانش راضی بوده‌اند و اگر ما خریدار واقعی هستیم، می‌توانیم قبل از خرید، نمونه‌ای از شیر الاغ را تست کنیم.

هر کیلوگرم روغن الاغ با قیمتی ناقابل!

روغن الاغ نیز در پلتفرم‌های آنلاین با قیمت‌های بین یک تا دو میلیون تومان به فروش می‌رسد. به عنوان مثال، یک فروشنده در استان زنجان هر کیلوگرم روغن الاغ را با قیمت 2 میلیون تومان به فروش می‌رساند.

این فروشنده توضیح می‌دهد که خریداران او معمولاً روغن الاغ را برای درمان دردهای مفصلی می‌خرند. همچنین، محمد تاکید می‌کند که بعد از مصرف، بسیاری از خریداران بهبود یافته‌اند، اگرچه این موضوع توسط پزشکان به شکل علمی تایید نشده است.

یک فروشنده دیگر که هر کیلوگرم روغن الاغ را با قیمت یک میلیون و 200 هزار تومان به فروش می‌رساند، اظهار می‌کند که کمتر کسی به صورت کیلویی روغن الاغ می‌خرد و بنابراین روغن را به صورت بسته‌های 100 گرمی و هر بسته با قیمت 200 هزار تومان به فروش می‌رساند. او پیشنهاد می‌دهد که اگر قصد خرید واقعی داریم، یک کیلوگرم را با تخفیف 200 هزار تومان از او بخریم.

آیا این خبر مفید بود؟
کدخبر: ۴۵۱۸۸۵ //
ارسال نظر
 
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان