//
کدخبر: ۴۶۶۱۴۷ //

تور کربلا هوایی یا زمینی؟ انتخاب راحتی یا ارزان بودن سفر!

انتخاب نوع سفر به کربلا، یکی از سوالات مرسوم در ذهن متقاضیان و مشتاقان زیارت امام حسین (ع) است.

تور کربلا هوایی یا زمینی؟ انتخاب راحتی یا ارزان بودن سفر!
به گزارش فرتاک نیوز،

قیمت دوبرابری کاروان‌های هوایی کربلا در مقابل کاروان‌های زمینی، و از آن طرف، راحتی سفر و صرفه‌‌جویی در زمان، در سفر با هوایپما باعث شده است تا انتخاب بین کاروان‌های زمینی و هوایی کمی دشوار باشد.

به نقل از سایت آوای رسم سفر هر یک از این نوع سفر‌ها، با تور‌های زیارتی، امکانات و مزیت‌های دیگری نیز دارند که در این مطلب به آن خواهیم پرداخت و جزئیات ویژگی‌‌های تور زمینی و هوایی کربلا را مشخص خواهیم کرد تا بتوانید انتخاب درستی برای رزرو تور کربلا هوایی یا زمینی داشته باشید.

 

تفاوت برنامه سفر در کاروان‌های زمینی و هوایی

به‌طورکلی تور‌های زیارتی کربلا، معمولاً به دو صورت ۷ شبی و ۶ شبی برگزار می‌شوند. در این میان، اکثر کاروان‌های هوایی، ۷ شبی هستند و کاروان‌های زمینی نیز به‌ هر دو شکل برگزار می‌شوند. همچنین در برخی از شهر‌ها همچون یزد، تور کربلا زمینی به‌صورت ۸ شبی نیز ارائه می‌شود یا از مبدأ ایلام نیز تور کربلا زمینی ۴ یا ۵ شب نیز برگزار می‌شود.

ترتیب اقامت در شهر‌های زیارتی عراق، ثابت نیست و برنامه اسکان به شیوه‌های مختلفی ارائه می‌شود. یعنی ممکن است در یک کاروان، زائران ابتدا به کربلا عازم شوند و سپس به نجف راهی شوند و در کاروان‌های دیگر، بالعکس اتفاق بیوفتد.

همچنین هم در کاروان‌های هوایی و هم زمینی، ۳ شب اقامت در کربلا و ۳ شب در نجف انجام می‌گیرد و در بسیاری از کاروان‌ها نیز، یک شب اسکان در کاظمین نیز برنامه‌ریزی می‌شود. قابل ذکر است که برخی اوقات نیز یک یا دو شب به اسکان در کربلا افزوده می‌شود و از آن طرف، اقامت در نجف ۲ شبی خواهد بود یا زیارت کاظمین، بدون اسکان و به‌صورت عبوری انجام می‌گیرد.

برنامه زیارتی کاروان‌ها و امکانات کلی

دیگر برنامه‌های کاروان‌ در تور‌های زمینی و هوایی، به‌صورت یکسان ارائه می‌شوند. مثلاً برنامه زیارت دوره‌ کوفه، کربلا و کاظمین و سامرا در همه کاروان‌ها، تقریباً ثابت است. ازجمله مکان‌هایی که در کاروان‌های حج و زیارت بازدید می‌شوند می‌توان به:

 • مسجد کوفه

 • مسجد سهله

 • آرامگاه میثم تمار و امامزاده ابراهیم غمر

 • کف‌العباس

 • تل زینبیه

 • خیمه‌گاه

 • مقام صاحب الزمان (عج)

 • نهر علقمه

 • آرامگاه طفلان مسلم

 • حرم امامین کاظمین

 • بارگاه امامزاده سیدمحمد

 • حرم امامین عسکریین

اشاره کرد.

همچنین، بیمه مسافرتی و برنامه غذایی کاروان در هر دو نوع سفر، به‌صورت یکسان ارائه می‌شود و تفاوتی بین وعده‌های غذایی ارائه‌شده در کاروان‌های زمینی با کاروان‌های هوایی وجود ندارد؛ چراکه این وعده‌ها، به‌صورت سراسری از آشپزخانه مرکزی سازمان حج و زیارت تهیه و توزیع می‌شود.

دریافت ارز زیارتی با تور هوایی کربلا

ارائه ارز دولتی به مسافران کشور‌های خارجی باعث شده است تا زائران عتبات عالیات نیز، به‌دنبال دریافت این ارز مسافرتی باشند. نکته قابل توجه این است که تنها در سفر‌های هوایی این امکان فراهم شده است و زائران در کاروان‌های زمینی، از این مزیت، بی‌بهره‌ هستند.

البته در ایام منتهی به اربعین، دولت تسهیلاتی ایجاد کرده است که زائران بتوانند دینار عراقی با نرخ دولتی تهیه کنند.

به‌طورکلی دریافت ارز مسافرتی کربلا برای سفرهای هوایی به این صورت است که شما از طریق یکی از بانک‌های ملی، ملت یا سامان برای دریافت ارز اقدام می‌کنید. راحت‌ترین راه درخواست آنلاین از‌طریق نرم‌افزار بله بانک ملی است؛ به این صورت که پس از وارد کردن اطلاعات شخصی و تاریخ پرواز و فرودگاه اعزامی، مقدار ارز موردنیاز خود را سقف ۵۰۰ دلار، انتخاب کرده و هزینه آن را به ریال پرداخت می‌کنید.

درنهایت با ارائه شناسه پرداخت و کدملی در فرودگاه (در سالن انتظار، بعد از گیت‌های پلیس گذرنامه) مقدار ارز خود را از باجه‌های حضوری یا خودپرداز‌های ارزی دریافت می‌کنید. البته توجه کنید این میزان ارز، تنها یک بار در سال قابل دریافت است و به‌ افراد بالای ۱۸ سال تعلق می‌گیرد.

هتل‌های اسکان در تور کربلا هوایی و زمینی

به‌طورکلی در تو‌رهای کربلا هوایی، هتل‌های سطح بالاتری ارائه می‌شود. مثلاً اکثر هتل‌ها در تور‌های هوایی، از نوع ۵ ستاره و ۴ ستاره هستند. هتل‌هایی همچون کورال کربلا، کربلاالدولی کربلا، عطاء‌الوارث کربلا، جابر کربلا، جواهر کربلا، دره‌الرسول کربلا، کوثر نجف، اوروک نجف، المحاسن نجف، الاغنار نجف، کراون پلاس نجف. از آن طرف، در کاروان‌های زمینی معمولاً از هتل‌های درجه پایین‌تر استفاده می‌شود. هتل‌هایی همچون طوی نجف، الاماره کربلا و... .

البته باید ذکر کرد این موضوع مطلق و همیشگی نیست؛ چراکه در برخی تور‌های هوایی کربلا، هتل‌های درجه ۲ نیز ارائه می‌شود و از آن سو، در برخی کاروان‌های زمینی نیز، هتل‌های درجه ۱ و سطح کیفی بالا هم ارائه می‌شود.

قیمت کاروان‌های زمینی و هوایی کربلا

کاروان‌های زمینی، با اتوبوس معمولی ۴۴ نفره و وی‌آی‌پی ۲۵ نفره برگزار می‌شوند. در این میان، بیشتر کاروان‌ها، با اتوبوس‌های معمولی راهی مرز‌ها می‌شوند. تنها در برخی از شهر‌های بزرگ چون تهران، با اتوبوس‌های وی‌آی‌پی نیز، کاروان‌های کربلا ارائه می‌شوند. طبیعی است که هزینه سفر با اتوبوس‌های VIP، مقداری بیشتر از اتوبوس‌های معمولی خواهد بود.

با این حال، در مقایسه با تور‌های کربلا هوایی، قیمت تور‌های زمینی، بسیار پایین‌تر است. به‌طوری‌که هزینه سفر به کربلا با تور هوایی در ایام عادی سال، بین 16 تا 20 میلیون تومان است. از آن طرف، هزینه سفر با کاروان زمینی کربلا، در ایام عادی سال بین 6 تا 10 میلیون تومان است.

هم در کاروان‌های زمینی و هم هوایی، در ایامی از سال، تخفیف‌های ویژه‌ای نیز ارائه می‌شود و قیمت تور‌های زیارتی را به‌طور قابل توجهی کاهش می‌دهد. بیشتر این تخفیف‌ها در تور کربلا از تهران دیده می‌شود و در ایام خلوت و روز‌های منتهی به حرکت کاروان‌ها، جهت تکمیل ظرفیت آنها، ارائه می‌گردد.

تور کربلا هوایی رفت، زمینی برگشت

گاهی اوقات تور‌های کربلا، به‌صورت ترکیبی برگزار می‌شوند؛ یعنی زائران مسیر رفت را با هواپیما می‌پیمایند و پس از اقامت در شهر‌های زیارتی، با اتوبوس به شهر مبدأ خود باز می‌گردند.

مزیت این کاروان‌ها این است که هم از امکان سفر هوایی کربلا بهره‌مند می‌شود و در مسیر رفت خستگی کمتری را متحمل می‌شود و هم اینکه هزینه کمتری نسبت به سفر دوسر هوایی کربلا پرداخت می‌کنند و درعین‌حال، از قابلیت دریافت ارز مسافرتی نیز بهره‌مند خواهد شد.

تعدد و تنوع کاروان‌ها

نکته مهم اینکه امکان برگزاری کاروان‌های هوایی برخلاف زمینی، تنها در شهر‌های خاصی وجود دارد که فرودگاه بین‌المللی دارند؛ تهران، شیراز، مشهد، اصفهان، تبریز، کرج و ساری از جمله این شهر‌ها هستند. بنابراین ساکنان شهر‌های دیگر، یا صرفاً می‌توانند با کاروان‌های زمینی، راهی عتبات عالیات شوند یا آنکه خود را به شهر‌های دارای فرودگاه بین‌المللی برسانند و با تور هوایی، به کربلا مشرف شوند.

از سویی دیگر، در شرایط دمایی بسیار گرم یا بسیار سرد سال، کاروان‌های هوایی کربلا بیشتر ارائه می‌شوند و در مقابل در ایام متعدل‌تر سال، تور کربلا زمینی بیشتر ارائه می‌شود؛ البته این موضوع با درخواست متقاضیان نیز هماهنگ است.

تنوع کاروان‌ها نیز بیشتر بستگی به شهر‌ محل اعزام دارد؛ مثلاً در تهران، با توجه به زیاد بودن کاروان‌ها، هم در سفر‌های زمینی و هم هوایی، تور‌های زیارتی تنوع بیشتری نسبت به شهر‌های دیگر دارند.

جمع‌بندی و ارائه نکاتی جهت انتخاب تور زیارتی کربلا

همان‌طورکه در بخش‌های قبل گفتیم، در برنامه زیارتی کاروان‌های زمینی و هوایی تفاوت چندانی وجود ندارد. به‌لحاظ امکانات، در تور‌های هوایی، معمولاً هتل‌های درجه بالاتری در اختیار زائران قرار می‌گیرد و راحتی سفر با هوایپما بیشتر از اتوبوس است؛ به‌طوری‌که کمتر ۲ ساعت با هواپیما، طی کردن بین مبدأ تا فرودگاه نجف یا بغداد، زمان می‌برد. از آن طرف، در سفر زمینی، بسته به نزدیکی شهر‌ محل اعزام تا مرز، میانگین بین ۱۲ تا ۲۴ ساعت، زمان لازم است تا کاروان، به یکی از شهر‌های زیارتی عراق برسد.

در تور‌های هوایی از امکان دریافت ارز مسافرتی بهره‌مند می‌شوید، اما امکان برگزاری این تور‌ها، از تمامی شهر‌های کشور وجود ندارد و هزینه‌ به‌مراتب بالاتری نسبت به کاروان‌های زمینی نیز دارد. از آن طرف، تور‌های ترکیبی نیز، یک گزینه خاص و البته مناسبی برای سفر به حساب می‌آیند؛ اما سازمان حج و زیارت به‌ندرت این کاروان‌ها را ارائه می‌کند.

با این حساب، جهت انتخاب بهترین تور زیارتی کربلا، لازم است در شرایط زمانی که قصد سفر به کربلا را دارید، تفاوت‌ها و جزئیات کاروان‌ها را بررسی کرده و بسته به قیمت این کاروان‌ها، درخصوص انتخاب و ثبت‌نام در کاروان مدنظر خود، اقدام کنید.

آوای رسم سفر به‌ عنوان متولی برگزاری تور‌های کربلا سازمان حج و زیارت، تمامی کاروان‌های این سازمان را دراختیار دارد. جهت انتخاب بهترین تور زیارتی کربلا، لازم است در شرایط زمانی که قصد سفر به کربلا را دارید، تفاوت‌ها و جزئیات کاروان‌ها را بررسی کرده کافیست با مراجعه به سایت آوای رسم سفر rasmesafar.co ، کاروان ها را بررسی کرده و بعد از مشاوره با کارشناسان زیارتی برای ثبت نام و مشاوره با شماره 02143000109 نسبت به رزرو خود اقدام کنید.

آیا این خبر مفید بود؟
کدخبر: ۴۶۶۱۴۷ //
ارسال نظر
 
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرتاک نیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
اخبار روز سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرتاک نیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد