//
کدخبر: ۴۶۱۲۸۸ //

هواشناسی| هشدار فعالیت سامانه بارشی تا جمعه

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد فعالیت سامانه بارشی تا جمعه در ۱۹ استان به مردم توصیه کرد از سفرهای بین‌شهری و اتراق در بستر رودخانه‌ها خودداری کنند.

هواشناسی| هشدار فعالیت سامانه بارشی تا جمعه
به گزارش فرتاک نیوز،

پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد امروز در ارتفاعات واقع در نوار شمالی کشور در ساعات بعدازظهر افزایش ابر و رگبار پراکنده انتظار می‌رود، در نوار شرقی وزش باد ادامه دارد و در سایر مناطق کشور جو پایداری مستقر است.

فردا سه‌شنبه با گذر امواج تراز میانی جو در مناطقی از شمال غرب، دامنه‌های شرقی زاگرس در غرب کشور،‌ قم و شمال اصفهان ابرناکی، وزش باد، رگبار و رعدوبرق پیش‌بینی شده و در شمال استان‌های تهران، البرز، قزوین، دامنه‌های شمالی البرز در مازندران و شرق گیلان نیز افزایش ابر، رگبار و رعدوبرق روی می‌دهد.

روزهای چهارشنبه و پنجشنبه علاوه بر این مناطق در ارتفاعات یزد، کرمان و جنوب سیستان و بلوچستان به‌ویژه ساعات بعدازظهر افزایش ابر گاهی رگبار،‌ رعدوبرق و وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

روز جمعه 18 خرداد به‌تدریج ابرناکی و بارش در شمال غرب و سواحل شمالی کشور کاهش می‌یابد و در شرق زنجان، همدان مرکزی، برخی مناطق اصفهان، یزد، کرمان و جنوب سیستان و بلوچستان وزش باد و رگبار پراکنده روی می‌دهد.

از روز سه‌شنبه تا پنجشنبه در شمال شرق، شرق و استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی و شرقی وزش باد شدید گاهی گردوخاک پیش‌بینی می‌شود.

هشدار زرد فعالیت سامانه بارشی

زمان پایان: جمعه 1403/03/18

نوع مخاطره: رگبار باران، رعدو برق، وزش باد شدید موقت، برخی نقاط گردوخاک، در نقاط مستعد بارش تگرگ

منطقه اثر:

دوشنبه 1403/03/14: ارتفاعات استان‌های گلستان، خراسان شمالی و ارتفاعات غربی مازندران.

سه‌شنبه 1403/03/15: غرب آذربایجان غربی، شرق گیلان، مازندران، قزوین، مرکزی، قم، شمال اصفهان، نیمه جنوبی زنجان، شمال همدان، ارتفاعات استان‌های البرز، سمنان، تهران و خراسان رضوی.

چهارشنبه 1403/03/16: آذربایجان غربی، نیمه جنوبی آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، زنجان، همدان، مرکزی، قزوین، البرز، تهران، قم، گیلان، مازندران، شمال اصفهان، ارتفاعات استان‌های سمنان و گلستان، جنوب سیستان و بلوچستان.

پنجشنبه 1403/03/17: آذربایجان شرقی، اردبیل، شرق آذربایجان غربی، کردستان، زنجان، مرکزی، همدان، قزوین، البرز، تهران، قم، گیلان، مازندران، شمال اصفهان، ارتفاعات استان‌های سمنان و گلستان، جنوب سیستان و بلوچستان.

جمعه 1403/03/18: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، مازندران، ارتفاعات استان‌های زنجان، همدان، مرکزی، البرز، قزوین، تهران و کرمان.

اثر مخاطره: احتمال آب‌گرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان آب، وزش باد نسبتاً شدید، صاعقه، احتمال تگرگ، لغزندگی بویژه در جاده‌های کوهستانی و گردنه‌ها، احتمال خسارت به سازه‌های موقت و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی.

توصیه: احتیاط در سفرهای بین شهری، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت طبیعت‌گردی در ساعات بعدازظهر، پرهیز از فعالیت‌های کوه‌نوردی بویژه در ساعات بعدازظهر، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی.

هشدار زرد افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج دریا

زمان پایان: اوایل وقت سه‌شنبه 1403/03/15

نوع مخاطره: افزایش بیشینه سرعت وزش باد در محدوده 22 نات و افزایش بیشینه ارتفاع امواج تا 1.5 متر در مناطق ساحلی و بویژه دور از ساحل.

منطقه اثر:

دوشنبه 1403/03/14: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان خوزستان، مناطق ساحلی و دور از ساحل جنوب استان بوشهر در خلیج فارس، شرق تنگه هرمز و غرب دریای عمان.

سه‌شنبه 1403/03/15: غرب دریای عمان و مناطق دور از ساحل استان خوزستان.

اثر مخاطره: خطر غرق‌شدن شناگران، پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌های پرورش ماهی ،اختلال در ترددها و فعالیت دریایی به‌ویژه تردد شناورهای سبک، قایق‌های صیادی و نیمه‌‌سنگین و سنگین، اختلال در فعالیت سکوهای نفتی.

توصیه: منع شنا، منع فعالیت های تفریحی و شیلاتی، اجتناب از تردد شناورهای سبک و نیمه‌سنگین و سنگین، اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت‌های ساحلی و فراساحل همچنین سکوهای نفتی و آماده‌باش برای مواجهه با خسارت احتمالی.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
آیا این خبر مفید بود؟
کدخبر: ۴۶۱۲۸۸ //
ارسال نظر
 
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان