//
کدخبر: ۴۶۱۹۷۲ //

همستر به شبکه برق کشور فشار می آورد؟

موج اسقبال از بازی همستر کامبت در ایران باعث شده تا مسئولان صنعت برق نگران افزایش مصرف انرژی تا ۲۵۰ مگاوات معادل دو واحد گاز بزرگترین نیروگاه ایران باشند.

همستر به شبکه برق کشور فشار می آورد؟
به گزارش فرتاک نیوز،

به نقل از فارس، «joined Telegram دکتر شیبانی استاد فیزیک دانشگاه» پیغام تکراری این‌ روزهای تلگرام است که احتمالا به بازی تحت عنوان همستر کامبت مربوط می‌شود.

کارشناس توانیر رضا خانی می‌گوید که موج استقبال از بازی همستر کامبت در ایران می‌تواند تا ۲۵۰ مگاوات باعث افزایش مصرف برق شود. این میزان برق معادل مصرف یک شهرک صنعتی با ۲۳۰۰ واحد تولیدی و ۳۷ هزار نفر شاغل به کار است.

همستر کامبت یک بازی موبایلی است که بر بستر تلگرام موجود است و به طور رسمی از ۶ فروردین ۱۴۰۳ بالا آمد.

این بازی هم اکنون ۱۱۶ میلیون کاربر فعال دارد و رسیدن به یک میلیارد کاربر توسط تیم توسعه‌دهنده هدف گرفته شده است.

یک اندیشکده روسی پیش‌بینی کرده این بازی می‌تواند مصرف برق تلفن همراه را تا ۳ برابر افزایش داده و چالش بزرگی برای شرکت‌های تامین کننده برق دنیا به وجود آورد.

رمزارزها برای اولین بار نیست که شبکه برق ایران را تحت تاثیر قرار می‌دهند و مطابق گفت وزیر سابق نیرو، بخشی از خاموشی‌های برق در سال ۱۴۰۰ به دلیل مزارع رمز ارز غیرمجاز بوده است.

کارشناس ارز مجازی علی ضیایی مطرح کردن استخراج رمزارز به عنوان عامل فشار به شبکه برق را بهانه‌جویی می‌داند و معتقد است که راهکار صنعت برق ایران افزایش ظرفیت نیروگاهی است و تا زمانیکه نیروگاه‌ها در کشور به تعداد بسیار زیاد ساخته نشود، مسائل صنعت برق به قوت باقی است.

در مقابل کارشناس انرژی سیما غفاری می‌گوید که ایران هم اکنون نزدیک به ۹۰۰ نیروگاه دارد اما در تامین برق با مسئله مواجه است، اگر به جای ۹۰۰ نیروگاه، ۹۰۰۰ نیروگاه هم داشت باز با مشکل مواجه بود چراکه مصرف در ایران هیچ متولی ندارد و بدون ترمز بالا می‌‎رود.

کشورهای توسعه یافته آزادسازی قیمت انرژی به صورت پلکانی موثر برای بخش خانگی را راهکاری برای بهینه‌سازی و جلوگیری از استفاده بیهوده برق برای مصارفی نظیر بازی همستر کامبت می‌دانند. اجرای این راهکار در سال گذشته یکی از دلایلی بود که برای اولین بار زمینه کاهش مصرف برق خانگی را رقم زد.

آیا این خبر مفید بود؟
کدخبر: ۴۶۱۹۷۲ //
ارسال نظر
 
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرتاک نیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرتاک نیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد