-
شناسه خبر 305285

یکی از آرامش‎‎بخش‎ترین صحنه‎های زندگی، دیدن کسی است که فارغ از هیاهوی اطراف خود، گوشه‌ای نشسته و کتاب می‎خواند و طوری در دنیای خودش غوطه‌ور است، انگار که برای آفتاب‎گرفتن در ساحل لم داده باشد. چنین کسی، حس لذت و آرامش را خواه‎ناخواه به بیننده هم منتقل می‎کند.

برای همین، والدینی که کتاب می‎خوانند و از این کار لذت می‎برند، فرزندانی اهل‌مطالعه تربیت خواهند کرد. این‎که خودمان کتاب نخوانیم و از فرزندمان بخواهیم کتا‎ب‎خوان باشد، منطقی نیست، اما اگر بدون امر و نهی کردن، در هر فرصتی کتاب بخوانیم و درباره داستان و ماجرای آن با کودکان صحبت کنیم، الگوی مناسبی برای آن‌ها خواهیم بود.

در دهه‌های اخیر، گاهی نویسنده‎ها کارهای خاصی برای جلب توجه مخاطبان، به‎ویژه کودکان، انجام می‌دهند. یادم هست بچه که بودم، مجله «کیهان‎بچه‎ها» داستان مصوری منتشر کرده بود که در هر قسمت چند گزینه به خواننده پیشنهاد می‎داد.

شما می‌توانستید گزینه موردنظر خودتان را انتخاب کنید و آن را بریده و در دفتری بچسبانید. به این ترتیب در پایان، کتاب داستانی داشتید که روند ماجراهای آن را خودتان تعیین کرده بودید و در واقع منحصر به‎فرد می‎شد.

اگر با چنین کارهایی، کودکانمان را به مطالعه علاقه‎مند کنیم، ناگهان روزی آن‎ها را خواهیم دید که در کنجی نشسته‎اند و فارغ از هیاهوی اطراف خود، کتاب می‎خوانند، طوری که انگار برای آفتاب‎گرفتن در ساحل لم داده باشند.

این هفته درباره لذت مطالعه یادداشتی نوشتیم؛ لذتی که اگرچه گفتن از آن قند مکرر است اما هرکس باید خودش آن را تجربه کند.

 

 

ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار