-
شناسه خبر 362558

زرشک پلو با مرغ از غذاهای قدیمی ایرانی محسوب می شود که در مراسم های مهم از آن به عنوان غذای اصلی استفاده می شود، برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه زرشک پلو با مرغ نذری در ادامه با ما همراه باشید.

به گزارش فرتاک نیوز،

زرشک پلو با مرغ از غذاهای قدیمی ایرانی محسوب می شود که در مراسم های مهم از آن به عنوان غذای اصلی استفاده می شود، برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه زرشک پلو با مرغ نذری در ادامه با ما همراه باشید.

زرشک پلو با مرغ

زرشک پلو با مرغ یکی از انواع غذاهای خوشمزه و پرطرفدار ایرانی است که با دستورهای متنوعی تهیه می شود. این غذای خوشمزه یکی از مجلسی ترین غذاهای ایرانی محسوب می شود که در مجالس مهم و مناسبت های خاص مورد استفاده قرار می گیرد.

این غذای خوشمزه ترکیبی از زرشک پلوی اصیل ایرانی به همراه خورش مرغ مجلسی است که در میان ایرانیان از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. زرشک پلو معمولا به دو روش کلی تهیه می شود، روش اول زرشک پلو و خورش مرغ به صورت جداگانه سرو می شود و روش دوم که معمولا در دستورهای خانگی تهیه می شود زرشک پلو با خورش مرغ به صورت مخلوط است.

طرز تهیه زرشک پلو با مرغ

مرحله اول

برای تهیه زرشک پلو با مرغ رستورانی خوشمزه ابتدا توصیه می کنیم اگر می خواهید مرغ خوشمزه تری داشته باشید حدود دو ساعت قبل از شروع آشپزی مقداری نمک ، زردچوبه و فلفل سیاه روی قطعات مرغ بپاشید.

مرحله دوم

سپس آنها را در یک ظرف در بسته در یخچال قرار دهید تا علاوه بر اینکه بوی زهم شان گرفته شود خوشمزه تر نیز شوند. برای شروع سیر و پیاز را به صورت نگینی ریز خرد می کنیم و به همراه مقداری روغن در یک قابلمه مناسب می ریزیم.

مرحله سوم

در این مرحله سیر و پیاز را به خوبی تفت می دهیم تا سبک و شفاف شوند. در ادامه مقداری زرچوبه اضافه می کنیم و پس از اینکه زردچوبه با سیر و پیاز یکدست شد قطعات مرغ را داخل قابلمه می چینیم تا سرخ شوند.

مرحله چهارم

پس از اینکه سمت قطعات مرغ سرخ شد آنها را بر می گردانیم تا سمت دیگرشان نیز سرخ شود. پس از اینکه مرغ ها را سرخ کردیم رب گوجه فرنگی را اضافه می کنیم و خوب تفت می دهیم تا رب گوجه فرنگی نیز به خوبی سرخ شود.

مرحله پنجم

توجه داشته باشید که سرخ کردن رب گوجه فرنگی علاوه بر اینکه طعم و بوی خامی رب را می گیرد باعث می شود که در پایان مرغ خوشرنگ تری داشته باشیم، پس حتما رب گوجه فرنگی را به طور کامل سرخ می کنیم.

مرحله ششم

پس از اینکه تفت دادن رب گوجه فرنگی به پایان رسید مقداری نمک و فلفل سیاه به همراه ۳ لیوان آب به قابلمه حاوی مرغ ها اضافه می کنیم. سپس درب قابلمه را می گذاریم و اجازه می دهیم مرغ ها با حرارت ملایم بپزند.

مرحله هفتم

حدود یک تا یک و نیم ساعت برای پخت کامل مرغ ها زمان نیاز است. در حین پختن مرغ ها برای اینکه معطل نشویم به سراع آماده کردن زرشک پلو می رویم. ابتدا زرشک ها را به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در یک ظرف حاوی آب می خیسانیم تا نرم شوند.

مرحله هشتم

در ادامه برنج را نسبت به نوع بین ۳۰ دقیقه تا ۳ ساعت در آب ولرم و کمی نمک آن می خیسانیم ( معمولا برنج های هندی نیاز به خیساندن زیادی ندارند ). یک قابلمه پر از آب روی حرارت زیاد قرار می دهیم تا آب به جوش بیاید.

مرحله نهم

پس از اینکه آب درون قابلمه به جوش آمد یک قاشق غذاخوری روغن مایع و یک قاشق غذاخوری نمک داخل قابلمه می ریزیم. در ادامه برنج را به قابلمه حاوی آب جوش اضافه می کنیم و برنج را کمی هم می زنیم تا دانه های برنج به هم نچسبندند.

مرحله دهم

حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه برای نرم شدن برنج ایرانی کافی است ( برای اطمینان از اماده بودن برنج چند دانه برنج را زیر دندان تست کنید اگر اطراف برنج نرم و مغز ان سفت بود برنج آماده آبکشی است ) در ادامه برنج را در آبکش می ریزیم و با آب سرد می شوییم.

مرحله یازدهم

در این مرحله قابلمه ای که برای پخت برنج در نظر گرفته ایم را روی حرارت قرار می دهیم سپس مقداری روغن مایع اضافه می کنیم و ته دیگ را به دلخواه از نان لواش یا سیب زمینی ورقه شده در کف قابلمه می چینیم.

مرحله دوازدهم

البته نان لواش برای ته دیگ زرشک پلو مناسب تر است. در این مرحله با یک کفگیر تمام برنج را به آرامی کم کم روی ته دیگ می ریزیم. پس از گذاشتن درب قابلمه حرارت زیر قابلمه را زیاد می کنیم تا درون قابلمه بخار بپیچد.

مرحله سیزدهم

سپس حرارت را کم می کنیم تا برنج به آرامی دم بکشد.( می توانید زیر قابلمه یک توری فلزی قرار دهید تا با حرارت ملایم تری دم بکشد )در این مرحله زرشک را آبکشی می کنیم و به همراه کره و شکر در یک تابه کوچک تفت می دهیم.

مرحله چهاردهم

نکته مهم در مورد زرشک این است که خیلی زود می سوزد و باید با حرارت بسیار ملایم مدت بسیار کمی تفت بخورد.پس از اینکه زرشک اماده شد انرا کنار می گذاریم. خورش مرغ از خورش هایی است که باید به صورت کم آب سرو شود.

مرحله پانزدهم

( فقط مقداری کمی آب از مرغ را برای قرار دادن بر سر سفره نگهدارید ) اجازه دهید خورش به روغن بیفتد. سپس زعفران دم کرده را به همراه آبلیمو و گلاب به خورش اضافه و کنید و اجازه دهید خورش ۱۵ دقیقه دیگر روی حرارت بماند.

مرحله شانزدهم

نکته مهم در مورد گلاب این است که باید خیلی کم استفاده شود زیرا اضافه کردن گلاب زیاد طعم و عطر خورش را خراب خواهد کرد. پس از اینکه خورش جا افتاد و برنج نیز دم کشید مقداری کمی از برنج را به همراه زرشک و ۱ قاشق غذاخوری زعفران مخلوط کنید.

مرحله هفدهم

حالا مخلوط برنج زعفرانی را برای تزیین روی برنج کنار می گذاریم. پس از اینکه برنج را کشیدم آنرا به برنج زعفرانی و زرشک تزیین می کنیم، سپس خورش مرغ را درون خورش خوری می ریزیم و به همراه زرشک پلو سرو می کنیم.

نکات طرز تهیه زرشک پلو با مرغ

خوشمزه تر شدن مرغ

یکی از نکات مهم برای خوشمزه تر شدن مرغ استفاده از سبزیجات در کنار آن می باشد که به سلیقه خود می توانید از سبزیجات متفاوتی مانند هویج ، ساقه کرفس و برگ بو استفاده کنید که علاوه بر اینکه عطر و طعم بهتری به مرغ شما خواهند داد بوی زهم مرغ را نیز به طور کامل از بین خواهند برد.

به عقیده سرآشپزهای بزرگ بهترین ماده برای خوشمزه کردن مرغ پیاز زیاد است و به همین دلیل استفاده از پیاز خلالی درشت به مقدار زیاد را توصیه می کنند. سبزیجاتی مثل هویج و فلفل دلمه ای را می توانید هنگام تفت دادن سیر و پیاز به غذا اضافه کنید.

زرشک پلو و مرغ با مواد متنوع

برای خوشمزه تر شدن خورش مرغ می توانید از سبزیجاتی زیادی در آن استفاده کنید که علاوه بر اینکه باعث خوشمزه تر شدن این خورش می شود ، باعث می شود رنگ و لعاب خورش نیز بهتر شود. از مهم ترین سبزیجاتی که می توانید در خورش مرغ استفاده کنید می توان به فلفل دلمه ای ، هویج ، دانه های ذرت و … اشاره کرد.

تفت دادن زرشک

اگر می خواهید زرشک پلو طعم رستورانی داشته باشد، حتما از کره برای تفت دادن زرشک استفاده کنید. اگر از طعم کره در زرشک پلو خوشتان نمی آید، می توانید از روغن های سالم خوراکی مثل روغن ذرت یا روغن کنجد استفاده کنید.

طرز تهیه زرشک پلو با ماهیچه

شاید اسم زرشک پلو را فقط در کنار مرغ شنیده باشید، اما باید بدانید که زرشک پلو به همراه غذاهای دیگری هم سرو می شود. یکی از این غذاها که مدتی است وارد منوی رستوران ها شده است، زرشک پلو با گوشت یا ماهیچه است.

طرز تهیه زرشک پلو با مرغ پرتقالی

به احتمال زیاد با مرغ پرتقالی که یکی از غذاهای خوشمزه شمال کشورمان است، آشنایی دارید. با کمک آموزش زیر می توانید ترکیبی بسیار جذاب و خوشمزه از یک غذای خاص و مجلسی با نام زرشک پلو با مرغ پرتقالی را درست کنید.

طرز تهیه زرشک پلو با میگو

زرشک پلو از غذاهای اصیل و دوست داشتنی ایرانی است که با خیلی از خورش ها و خوراک ها می توان آنرا سرو کرد. یکی از غذاهای خوشمزه ای و ترکیبی که در جنوب کشورمان با زرشک پلو درست می شود زرشک پلو با میگو است که طعم بسیار جذابی دارد. اگر تمایل دارید این غذای خوشمزه را درست کنید، می توانید از آموزش زیر استفاده کنید.

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار