-
شناسه خبر 326174

نمایندگان مجلس شورای اسلامی، با گزارش اصلاحی کمیسیون اقتصادی در خصوص ایجاد مناطق آزاد تجاری صنعتی سرخس، دوغارون و مازندران، مخالفت کردند.

به گزارش فرتاک نیوز،

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز و در جریان بررسی ایراد شورای نگهبان به لایحه «ایجاد مناطق آزاد تجاری صنعتی سرخس، دوغارون و مازندران»، ضمن مخالفت با گزارش اصلاحی کمیسیون اقتصادی، با پیشنهاد جایگزین ارائه شده از سوی نماینده مردم قم نیز مخالفت کردند و به این ترتیب، این لایحه به سرانجام نرسید.

نمایندگان ابتدا با 111 رأی موافق، 91 رأی مخالف و بدون رأی ممتنع از مجموع 236 نماینده حاضر در صحن، با گزارش اصلاحی کمسیون اقتصادی در خصوص این لایحه مخالفت کردند و سپس، براساس آیین نامه داخلی مجلس پیشنهادات جایگزین نمایندگان مورد بررسی قرار گرفت که در این رابطه، احمد امیرآبادی فراهانی نماینده مردم قم، پیشنهاد جایگزینی عبارت «مدیریت مستقل» به جای «مدیریت واحد» را مطرح کرد و در تشریح آن گفت: سرخس و دوغارون هر دو وابسته و تحت مدیریت آستان قدس رضوی هستند و از زیرساخت های مناسبی برخوردار هستند. پیشنهاد ما تغییر عبارت «مدیریت واحد» به عبارت «مدیریت مستقل» است و با این موضوع ابهام شورای نگهبان رفع می شود.

محسن زنگنه عضو کمیسیون برنامه و بودجه و نماینده مردم تربت حیدریه نیز در مخالفت با پیشنهاد امیرآبادی گفت: در این موضوع دو ابهام وجود دارد، اولا اینکه برای هر کدام از این مناطق باید به صورت جداگانه رأی گیری شود و دوم اینکه مشکل این مناطق با تغییر عبارت «مدیریت واحد» یا «مدیریت مستقل» حل نمی شود. مشکلات و مسائل کشور با تشکیل مناطق آزاد اصلاح نمی شود، خواهشمندیم این موضوع به کمیسیون بازگردانده شود.

در ادامه، علی نیکزاد نایب رئیس مجلس با بیان اینکه طبق آیین نامه نمی توان این گزارش را به کمیسیون بازگرداند، پیشنهاد امیرآبادی را به رأی گذاشت که نمایندگان با 101 رأی موافق، 104 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 233 نماینده حاضر در صحن با این پیشنهاد نیز مخالفت کردند وو به این ترتیب، تشکیل این سه منطقه آزاد تجاری به سرانجام نرسید.

در جریان بررسی این لایحه، محمدرضا پورابراهیمی داورانی رئیس کمیسیون اقتصادیی اعلام کرد: اصلاح قانون مناطق آزاد از مجلس دهم تاکنون در دستور کار کمیسیون اقتصادی وجود داشته و دغدغه اعضای کمیسیون اقتصادی است.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار