-
شناسه خبر 237762

سخنگوی شورای نگهبان گفت: نگاه ما به هیچ‌وجه سیاسی نیست و شورای نگهبان با نگاه سیاسی صلاحیت‌ها را بررسی نمی‌کند.

به گزارش فرتاک نیوز،

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در بازدید از ستاد دریافت شکایت هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات، اظهار داشت: زمان مقرر طبق قانون تا امروز به مدت پنج روز بود که افراد رد‌صلاحیت شده همچنان با مراجعه در حال شکایت هستند و همزمان ما از دو روز گذشته نیز در شورای نگهبان بررسی شکایات را آغاز کرده‌ایم و اعضا تا دیروقت هم این شکایات را بررسی می‌کنند.

وی افزود: یازدهم بهمن پایان فرصتی است که شورای نگهبان در مرحله اول، شکایات را بررسی و اعلام نظر می‌کند، در مرحله دوم برای کسانی که مورد تأیید قرار نمی‌گیرند، فرصت دیگری برای شکایت آنها و بررسی است.

سخنگوی شورای نگهبان نسبت به برخی اخبار درباره تأیید یا رد‌صلاحیت‌ها اظهار داشت: شورای نگهبان مسئول بررسی صلاحیت جناح‌ها و احزاب نیست، بلکه طبق قانون باید صلاحیت افراد را بررسی کنیم و هیچ نگاهی نداریم که چه جناح و گروه و افرادی به آن متعلق هستند و مانند همیشه بررسی‌های خود را انجام دادیم، فکر می‌کنم بعد از انتشار آمار افراد و داوطلبان تأیید شده مشخص می‌شود که از همه جناح‌ها حضور دارند.

کدخدایی تصریح کرد: چه در افرادی که مورد تأیید قرار گرفته و چه آن‌هایی که رد‌صلاحیت شده‌اند، از تمام گروه‌ها و جناح‌ها قرار دارند، اما آنچه برای ما ملاک است، وضعیت شخصی افراد ثبت‌نام‌کننده بوده و ملاک‌هایی که در قانون وجود دارد.

وی همچنین تأکید کرد: نگاه ما به هیچ‌وجه سیاسی نیست و شورای نگهبان با نگاه سیاسی صلاحیت‌ها را بررسی نمی‌کند.

سخنگوی شورای نگهبان یاد آور شد: فشار گروه‌ها و جناح‌های سیاسی همیشه وجود دارد و در تمام ادوار بوده، بخشی از سوی دشمنان که طبیعی است و انتظار داریم، گاهی اوقات نیز از برخی دوستان است که آن هم به خاطر بی‌اطلاعی از وضعیت، اظهارنظر‌هایی می‌کنند که خواهش می‌کنیم اگر نکته یا مطلبی دارند، قبلا از ما سؤال و بعد اعلام‌نظر کنند.

کدخدایی گفت: در شورای نگهبان برای اعلام نظری که کردیم، مستند‌های کافی داریم و داوطلبان می‌توانند مراجعه کنند و مدارک و مستند‌ات را به آن‌ها نشان خواهیم داد.

وی افزود: بیش از 3700 نفر از نامزد‌های رد‌صلاحیت شده تاکنون شکایت کرده‌اند که از این تعداد 3400 نفر آقا و 300 نفر هم خانم هستند که شکایت‌شان در سامانه ثبت می‌شود و مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

سخنگوی شورای نگهبان تأکید کرد: مهلت ثبت شکایات نامزد‌های رد‌صلاحیت شده، تمدید نمی‌شود و ناچاریم که در همین زمان شکایات را دریافت کنیم و رسیدگی‌ها را انجام دهیم تا در مرحله اول یعنی یازدهم بهمن بتوانیم اعلام نظر کنیم.

قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان در پاسخ به اینکه چند درصد از دو تابعیتی‌ها رد‌صلاحیت شده‌اند، گفت: در میان نامزد‌های انتخاباتی دوتابعیتی خیلی کم داشتیم و فکر می‌کنم به تعداد انگشتان دست هم نمی‌رسید.

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار