//
کدخبر: ۴۶۲۳۹۰ //

پوست پوست شدن انگشتان دست: چرا اتفاق می‌افتد و چه باید کرد؟

یکی از بد ترین اتفاقاتی که میتواند برای انگشتان شما بیافتد پوسته پوسته شدن انگشتان دست می باشد.

پوست پوست شدن انگشتان دست: چرا اتفاق می‌افتد و چه باید کرد؟
به گزارش فرتاک نیوز،

علت پوست پوست شدن انگشتان دست را میتوان خیلی از موارد نام برد، همانطور که خودتان نیز آگاه هستید در طول شبانه روز شما فعالیت مختلفی از جمله: تمیز کردن، نوشتن و … با دستان خود انجام میدهید و هر یک از موارد میتواند تاثیر گذاری بر روی پوست پوست شدن دست داشته باشد. اما اصلا جای نگرانی نیست چرا که ما در این مقاله انواع دلایل و درمان پوست پوست شدن انگشتان دست را برای شما توضیح خواهیم داد با ما همراه باشید.

این مشکل و میتواند با بروز خود باعث لایه برداری پوست انگشتان در نکات مختلف شود و اگر دستان شما حساس باشد میتواند حتی باعث پوست پوست شده کنار ناخن ها شود و این امر شاید برایتان با درد، خشکی، خارش و احساس بدی همراه باشد.

پوسته پوسته شدن کف دست و یا انگشتان به غیر از ایرادات ظاهری که دارد میتواند با همراه شدن با درد زندگی شما را مختل کند و شما را از انجام فعالیت عادی روزمره نیز بازدارد.

علت پوست پوست شدن انگشتان دست

پوست پوست شدن انگشتان دست یکی از مشکلات رایج در میان انواع گروه های سنی مختلف است که علاوه بر احساس درد و … میتواند بر روی روحیه و اعتماد به نفس افراد نیز تاثیر منفی بگذارد. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با شایع ترین دلایل پوست پوست شدن انگشتان دست و کف آن آشنا کنیم.

تاثیر عوامل محیطی و آب و هوا پوست پوست شدن دست

در فصل سرد زمستان این نوع عارضه بیشتر مشاهده میشود و دلیل آن را میتوان خشک شدن پوست در معرض هوای سرد عنوان کرد. همچنین دقت کنید که فقط سردی نیست که میتواند در بروز این مشکل تاثیر گذار باشد اگر شما مدت زمان زیادی دستان خود را در تابش مستقیم نور خورشید قرار دهید این عارضه به سراغ انگشتان شما نیز خواهد آمد و دلیل آن نیز میتواند عرق کردن زیاد دستان و سوزش پوست آن باشد.

نحوه درمان پوست پوست شدن در اثر عوامل محیطی

اگر شما فکر میکنید که بروز این عارضه در دستان شما به دلایل تغییر دمای اب و هوا می باشد میتوانید برای درمان آن موارد زیر را در پیش بگیرید؛

 • استفاده از وازلین قبل از خواب
 • اجتناب از شستن دست با صابون و مواد شوینده الکلی
 • مصرف مداوم کرم نرم کننده معتبر
 • استفاده از مرطوب کننده های دست بعد از حمام

پوست پوست شدن انگشتان دست با شستن زیاد

همانطور که میدانید انجام بیش از حد کاری میتواند مضرات خاص خود را در پی داشته باشد، درست است شستن دست ها امری ضروری برای رعایت بهداشت فردی می باشد ولی دقت کنید که از به طور مداوم و زیاد در طول شبانه روز این کار را انجام میدهید امکان دارد پوسته پوسته شدن دست با شستن زیاد به سراغ شما بیاید.

دلیل پوست پوست شدن دست با شستن زیاد

با شستن مکرر دست روغن های طبیعی موجود بر روی پوست از بین میرود و با استفاده از انواع شوینده های دست و صورت این مورد بیشتر صورت میگیرد و در نهایت پوست دست با خشکی شدید مواجه خواهد شد و در ادامه آن نیز ترک خورده و به مرور زمان پوست دست کنده خواهد شد.

درمان پوست پوست شدن دست در اثر شستن زیاد

بهترین راه درمان به گفته خیلی از دانشمندان این است که از نرم کننده های طبیعی استفاده نمایید ولی بهتر است موارد زیر را نیز در نظر بگیرید:

 • دستان خود را با آب ولرم بشویید
 • از صابون های بو دار و ضد عفونی استفاده نکنید
 • دست های خود را بلافاصله بعد از شستن با حوله تمیز خشک کنید تا نم نماند
 • همیشه سعی کنید از مرطوب کننده های معتبر بر روی دستان و انگشتان خود استفاده کنید

پوست پوست شدن انگشتان دست در اثر آفتاب سوختگی

قرار گرفتن طولانی مدت بدن در مقابل تابش مستقیم نور خورشید میتواند اثرات بسیار مخربی را در پی داشته باشد که یکی از آن ها پوسته پوسته شدن دست می باشد. اگر شما با این عارضه به دلیل افتاب سوختگی روبرو شدید باید درپی یافتن بهترین درمان برای آن باشید تا علاوه بر ترمیم پوست دست از درد و سوزش آن نیز بکاهید. در زیر ما انواع درمان ها را معرفی کردیم.

 • یکی از بهترین روش های تسکین دهنده درد دوس گرفتن با آب سرد است
 • مصرف آب زیاد میتواند کمک زیادی در ترمیم به شما بکند
 • از نرم کننده های طبیعی مانند آلوئه ورا استفاده کنید
 • سعی کنید تا جایی که امکان دارد تا زمان بهبودی مجدد در مقابل نور خورشید قرار نگیرید

استفاده از مواد شوینده، ضد عفونی و خوشبو کننده های شیمایی

اگر در استفاده از محصولات شیمایی ضد عفونی کننده و یا زیبایی افراط کنید مواد تشکیل دهنده این محصولات میتوانند ضربه ای سنگینی بر روی سلامت پوست دست شما بزنند. برخی از این مواد که باید از مصرف آن ها خودداری کنید شامل موارد زیر هستند:

 • عطرها و ژل های خوشبو کننده
 • نرم کننده های نا معتبر
 • ضد عفونی کننده های الکلی
 • پمادهای ضد باکتریایی
 • و…

پوست پوست شدن انگشتان دست با مصرف مواد شیمیایی

همچنین ذکر این مورد ضروری است، باید بدانید که یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار سازگاری مواد و محصول مصرفی با پوست شما است. یعنی در کنار برند معتبر باید بدانید که این محصول میتواند با پوست شما سازگاری داشته باشد یا خیر. برای مطمئن شدن از این مورد باید با پزشک زیبایی صحبت کنید و ایشان برایتان بهترین مواد را تجویز نمایند.

داشتن آلرژی دلیل پوست پوست شدن کف دست

آلرژی یا همان داشتن حساسیت به مواد گوناگون میتواند در بازه های زمانی مختلف باعث بروز ترک خوردن دست و کنده شدن پوست آن شوند. استفاده از مواد شیمایی همیشه ضرر های جدی برای انسان در پی داشته است که در این مورد نیز میتواند به طور جدی پوست نرم و مرطوب دست را تهدید کنند.

درمان پوست پوست شدن دست در اثر داشتن آلرژی

برای درمان این مورد علاوه بر روش های پزشکی، بهترین راهکار این است که این مواد را شناسایی کنید و مصرف آن ها را با دستور پزشک قطع کنید و با مواد طبیعی و سازگار با پوست خودتان جایگزین کنید.

پوست پوست شدن کف دست در اثر عفونت

عفونت کردن دست ها نیز یکی از موراد مهم و تاثیر گذار در پوست پوست شدن آن ها است. یکی از بیماری های شایع در کسانی که دستشان پوست پوست میشود بیماری قارچی دست است. در این نوع بیماری زمانی که قارچ در کف دست رشد میکند و اغلب به پشت دست ها نیز میرسد باعث تحریک دست و در نهایت لایه برداری پوست میشود.

درمان کنده شدن پوست دست در اثر عفونت

برای درمان این عارضه میتوان از کرم های ضد قارچی استفاده کرد ولی بهترین راه این است که مستقیم با پزشک در ارتباط باشید و تا ایشان با انجام آزمایش های مختلف بتوانند بهترین تشخیص را داشته باشند.

پوست پوست شدن دور ناخن انگشتان دست

این عارضه میتواند به دلیل عوامل مختلفی پیدا کند ولی ما در این قسمت میخواهیم مکیدن انگشت و پوست پوست شدن دور ناخن انگشتان دست را به شما توضیح دهیم.
بعضی از کودکان و حتی افراد بزرگ عادت دارند که در طول شبانه روز در اثر عوامل مختلف اقدام به مکیدن انگشتان خود کنند که در صورت ادامه ای این روند در بلند مدت باعث خشکی انگشتان و شده و پوست کنار ناخن ها کنده خواهد شد.

درمان خانگی پوست پوست شدن انگشتان دست

همانطور که میدانید همیشه پیشگیری بهتر است درمان و در مرحله اول باید با مواردی که برای پیشگیری از بروز این عارضه میشوند آشنا شده و با رعایت آن ها همیشه سعی کنید پوست دستان خود را صاف، نرم و شفاف نگه دارید و به سلامت کلی دستانتان اهمیت دهید.

ولی از این موارد که بگذریم اگر شما با این مشکل درگیر شدید میتوانید از موارد پیشنهادی زیر برای درمان پوست پوست شدن انگشتان دست و اطراف ناخن خود استفاده نمایید.

درمان خانگی پوست پوست شدن انگشتان دست

درمان پوست پوست شدن دست با عسل طبیعی

عسل علاوه بر خاصیت هایی با مصرف و خوردن آن در وعده های غذایی مختلف برای بدن دارد، با مالیدن عسل بر روی دست میتوانید به جذب رطوبت طبیعی پوست کمک کنید. عسل همانند یک ماده ای مرطوب کننده قوی است که مصرف آن بر روی دست میتواند با مرطوب کردن و آبرسانی عارضه ای پوست پوست شدن کف دست را درمان نماید.

مراحل استفاده از عسل

 1. ابتدا دستان خود را تمیز بشویید و با حوله تمیز خشک کنید
 2. مقداری عسل طبیعی را بر روی دستان خود بمالید
 3. تقریبا نیم ساعت منتظر بمانید و سپس با آب نسبتا سرد آن را بشویید
 4. میتوانید این روند را 3 روز در هفته و هر بار 2 بار استفاده نمایید

درمان پوست پوست شدن دست با شیر

شیر نیز همانند عسل دارای خواص بسیار زیادی است که در درمان ترک خوردگی دست نیز میتواند مفید واقع شود. برای استفاده از آن کافیست شیر را کمی گرم کنید و دستان خود را در آن به مدت 10 دقیقه قرار دهید. اگر میخواهید نتیجه ای بهتری بگیرید کمی عسل هم میتوانید به آن اضافه کنید.

از وازلین استفاده کنید

وازلین از قدیم برای درمان چین و چروک های پوستی مدام مورد استفاده قرار میگرفت. این محصول میتواند با مربوط کردن پوست دست و ترمیم سلول ها خشکی پوست را برای شما درمان کند.

نحوه مصرف وازلین برای دست هم بسیار ساده است؛ تنها کاری که نیاز است انجام دهید این است که هر شب مقداری وازلین به دستان خود بمالید و بخوابید. همین قدر ساده ولی تاثیرگذار!

برای درمان پوست پوست شدن دست از آلوئه ورا استفاده کنید

آلوئه ورا در درمان بسیاری از بیماری ها تاثیر گذار است آلوئه ورا دارای خاصیت آبرسانی و ترمیم خشکلی پوست است که مصرف صحیح آن میتواند مشکلات ناشی از آفتاب سوختگی و … را درمان کند. طریقه مصرف این مواد به شرح زیر است:

 1. ژل آلوئه ورا را از مراکز معتبر تهیه کنید
 2. آن را به پوست خود بمالید
 3. هر روز 1 مرتبه انجام این کار کفایت میکند

میتوانید به جای ژل آلوئه ورا برگ های طبیعی آن را خریده و مصرف کنید.

آیا این خبر مفید بود؟
کدخبر: ۴۶۲۳۹۰ //
ارسال نظر
 
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
اخبار روز سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان