//
کدخبر: ۴۶۱۳۸۴ //

رازهای نگه‌داری از لباس‌های ابریشمی: متخصصان چه می‌گویند؟

هنگام پوشیدن ابریشم به میزان عرق کردنتان و میزان ضدتعریقی که استفاده می‌کنید توجه کنید

رازهای نگه‌داری از لباس‌های ابریشمی: متخصصان چه می‌گویند؟

با پوشیدن لباس‌هایی با پارچه‌های نرم، لطیف و نازک لذت بردن از گرما بیشتر می‌شود. ابریشم  یکی از پرکاربردترین پارچه‌های مناسب فصل‌های گرم است، اما شاید همین ظرافت و سختی شست‌وشو باعث شود کمی با تردید به این لباس‌ها، که اغلب قیمت زیادی درمقایسه با لباس‌های نخی دارند، میل کنیم. بیشتر اوقات راهنمای نگه‌داری و شست‌وشوی لباس به ما توصیه می‌کند که برای شست‌وشو آن را به خشک‌شویی بسپاریم. اما با کمی دقت می‌توان حریر را هم به کمد لباس افزود و هم شست‌وشویش را در خانه انجام داد، بی آنکه به بافتش آسیبی برسد.

مراقبت از ابریشم

انجمن ابریشم بریتانیا توصیه‌های مراقبی برای این لباس‌های حساس دارد که برخی از آن‌ها شما را از مراجعه همیشگی به خشک‌شویی بی‌نیاز می‌کند.

فراموش نکنید که تنها برخی از انواع ابریشم‌ با آب شسته می‌شوند و این راهنمایی‌ها تنها برای این دسته از لباس‌ها است.

لباس ابریشم را آن‌قدر نپوشید که خیلی کثیف شود و آن را کثیف یا مرطوب در کنار لباس‌های دیگر رها نکنید.

قبل از شست‌وشو آزمون ثبات رنگ را انجام دهید. ‌تکه‌ای کوچک از پارچه را در آب‌ سرد خیس کنید، سپس آن را روی پارچه پنبه‌ای سفید قرار دهید و به‌آرامی با اتوی گرم (داغ نباشد) فشار دهید. اگر هیچ رنگی روی پارچه سفید باقی نگذاشت می‌توانید بدون نگرانی آن را بشویید.

به‌طورمعمول بهتر است ابریشم با دست و با مواد شوینده ملایم مانند صابون و در آب ولرم شسته شود. آن را چنگ نزدید. پس از شست‌وشو خیسی آن را با غلتاندن آن روی حوله بگیرید و بعد آویزان کنید تا خشک شود.

هرگز لباس ابریشم را رها نکنید تا در آب خیس بخورد. چلاندن و استفاده از سفیدکننده هم آسیب جدی به بافت آن می‌زند.

ماشین‌های لباس‌شویی اغلب برنامه‌ای برای شست‌وشوی پارچه‌های ظریف در دمای ۳۰ تا ۴۰ درجه دارند. به شرط دقت زیاد، برخی از محصولات ابریشم را می‌توان در ماشین لباس‌شویی شست اما در استفاده از مایع شوینده دقت کنید.

یکی از مهم‌ترین توصیه‌ها در این مورد این است که ابریشم را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید. دستگاه خشک‌کن هم انتخاب مناسبی برای ابریشم نیست.

اگر پس از خشک شدن چین و چروک زیادی روی لباس بود، آن را پشت‌ورو کنید و با حرارت ملایم اتویش کنید.

 بهتر است بین اتو و ابریشم پارچه ظریف پنبه‌ای قرار دهید. متخصصان بخار دادن یا پاشیدن آب روی ابریشم را آسیب‌رسان می‌دانند.

 جورجیا مک کورکیل مدرس مد به گاردین گفت: «هنگام پوشیدن ابریشم به میزان عرق کردنتان و میزان ضدتعریقی که استفاده می‌کنید توجه کنید، زیرا این دو آثار مخربی روی پارچه‌ می‌گذارند.» این نکته اغلب نادیده گرفته می‌شود، زیرا ابریشم مانند پارچه‌های مصنوعی بو نمی‌دهد، اما با گذشت زمان، ضدتعریق یا روغن‌های موجود در عرق به پارچه آسیب می‌رساند و رنگ آن را تغییر می‌دهد و پاک کردن لکه عرق آسان نیست. او توصیه می‌کند لباس‌های ابریشمی را بعد از پوشیدن در یک روز گرم یا شرجی بی‌درنگ بشویید و خشک کنید.

سعی نکنید لکه روی لباس‌ها را در خانه پاک کنید، سراغ خشک‌شویی بروید که در تمیز کردن پارچه‌های ابریشم مهارت دارد.

رعایت کردن این توصیه‌ها باعث می‌شود لباس، روسری یا کراوات گران‌بهای ابریشم شما سال‌های سال عمر کند و طراوت و تازگی نقش‌ونگار آن مانند روز اول حفظ شود.

آیا این خبر مفید بود؟
کدخبر: ۴۶۱۳۸۴ //
ارسال نظر
 
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان