-
شناسه خبر 116690

تنها ۷ دقیقه تا ساعت ۱۲ ظهر امروز باقی مانده بود که صدای تیراندازی در خیابان ارتباطات قزوین سکوت مرداد ماه قزوین را شکست.

به گزارش فرتاک نیوز،

پس از حضور پلیس در محل حادثه و طی بررسی های صورت گرفته مشخص شد شخص ۳۷ ساله ای قصد جان مرد ۴۲ ساله قزوینی را کرده و با سلاح شکاری به سوی وی تیراندازی می کند و سپس در خیابان مجاور محل حادثه معروف به بلوار نوروزیان با شلیک به سمت قلب خود، به زندگی اش پایان می دهد.

مسؤولان نیروی انتظامی استان قزوین از بررسی پرونده ای در آگاهی قزوین می دهند که مضروب آن در کما به سر می برد و ضارب ۳۷ ساله نیز در جا جان باخته است.

pj71i-crop-c0-5__0-5-700x431-75

همین کمتر از یک ماه اخیر بود که بر اثر درگیری سه خانم جوان در بوستان شهر بیدستان از شهر های حومه مرکز استان یک خانم جوان فقط به خاطر تاب بازی کودکش به راحتی به مرگ سلام کرد.

قزوین تا سه سال قبل رتبه هفدهم را در تشکیل پرونده های نزاع در کشور داشته است که با توجه به جمعیت یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفری آن جای تامل دارد البته این آمار باز هم واقعی نیست چراکه برخی از دعوا ها شاید به ضرب و جرح منجر نشود، با این حال وضعیت نگران کننده است.

رئیس کل دادگستری قزوین در این خصوص عنوان می کند: وقتی به پرونده قتل ها رجوع می کنید می بینید که فرد قاتل خودش از اقدامی که انجام داده متحیر است و به نوعی در آن لحظه جنون آنی به وی دست داده که ۷۰ درصد این پرونده ها را همین جنون آنی تشکیل می دهد.

البته برخی می گویند فصل یا ماه بر روی نزاع تاثیرگذار است که اینطور نیست چراکه نزاع منجر به قتل تنها در چند ثانیه رخ می دهد و این قتل های چند ثانیه ای هشداری است تا برای پیشگیری از آن اقدام کنیم.

فرهنگ عذرخواهی و کوتاه آمدن در کشور و همچنین استان قزوین بسیار ضعیف شده و اگر هر کدام از افراد بتوانند در عذرخواهی پیش قدم شوند آتش شعله ور شده طرف مقابل را می توانند خاموش کنند.

شاید تجمیع فرهنگ های مختلف در قزوین سبب این فجایع شده است، اما بسیاری از دعوا ها به این دلیل است که یک نفر حقوق دیگری را زیر پا گذاشته و طرف مقابل در مقام اعتراض بر می آید. گاهی اوقات وقوع یک نزاع ساده می تواند منجر به حوادثی تلخ شود و خانواده ها باید به فرزندان خود آموزش های لازم را داده و رفتار آن ها را زیر نظر بگیرند.

همچنین رئیس کل دادگستری قزوین نیز دو سال پیش اعلام کرده بود که پرونده های تشکیل شده در سال ۹۵ با موضوع ضرب و جرح عمدی در رتبه سوم قرار دارد.

گفتنی است بنا به آمار ارایه شده برای استان قزوین در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴، پرونده ها در نزاع فردی ۶ درصد و در نزاع دسته جمعی ۲۰ درصد افزایش داشه است.

متولیان امر پایین بودن آستانه تحمل و ظرفیت افراد را از مهم ترین دلایل افزایش درگیری و نزاع در قزوین می دانند و بیکاری و اعتیاد و همچنین ضعف فرهنگی را در این زمینه مؤثر دانسته اند.

یادمان نرود میانگین سنی افراد درگیر در نزاع فردی را ۱۵ تا ۲۵ سال و در نزاع جمعی ۱۵ تا ۳۵ سال در قزوین تشکیل می دهند.

 

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار
468