//
کدخبر: ۴۵۲۰۱۹ //

چین: رزمایش مشترک با ایران و روسیه "علیه هیچ کشوری نیست"

وزارت دفاع چین اعلام کرد: رزمایش مشترک چین، روسیه و ایران که در خلیج عمان برگزار می‌شود علیه کشوری صورت نگرفته است.

چین: رزمایش مشترک با ایران و روسیه "علیه هیچ کشوری نیست"

به نقل از خبرگزاری صدا و سیما وزارت دفاع چین اعلام کرد: رزمایش مشترک چین، روسیه و ایران که در خلیج عمان برگزار می‌شود علیه کشوری صورت نگرفته است.

وو کیان سخنگوی وزارت دفاع چین در یک نشست خبری گفت: این رزمایش دریایی ربطی به وضعیت منطقه ندارد.

او تاکید کرد: پیش از این، چین، روسیه و ایران مانورهای مشترک متعددی برگزار کردند که برای همکاری و تبادلات نزدیکتر بین نیروی دریایی سه کشور و تامین امنیت دریایی مشترک منطقه‌ای اهمیت زیادی دارد.

وزارت دفاع روسیه در ۱۴ مارس گزارش داد که ناوهای جنگی نیروی دریایی روسیه، چین و ایران مرحله فعال رزمایش دریایی مشترک کمربند امنیتی دریایی ۲۰۲۴ خود را در خلیج عمان به پایان رسانده اند.

در دو روز برگزاری این رزمایش، ملوانان نیروی دریایی روسیه به همراه همتایان ایرانی و چینی خود به منظور انجام مانور مشترک، برگزاری رزمایش ارتباطی، شلیک مسلسل‌های کالیبر بزرگ و توپخانه کالیبر کوچک علیه اهداف سطحی و هوایی شبانه روز تمرین کردند.

همچنین یک مانور ویژه شبیه سازی شده برای آزادسازی کشتی توقیف شده توسط دزدان دریایی فرضی انجام شد.

این مانور بین المللی برای ششمین بار برگزار شد. این سه کشور برای اولین بار در سال ۲۰۱۸ در آب‌های دریای عرب در اقیانوس هند رزمایش برگزار کردند.

کشتی‌های رزمی نیروی دریایی روسیه، چین و ایران به طور مداوم در این مانور شرکت می‌کنند.

در این مانور مشترک دریایی امسال بیش از ۲۰ ناو رزمی، شناور پشتیبانی و قایق‌های توپدار از نیروی دریایی روسیه، ایران و چین شرکت داشتند. هلیکوپترهای هوانوردی نیروی دریایی به طور گسترده در این رزمایش به کار گرفته شدند. مانورهای دریایی با هدف تمرین اقداماتی برای تضمین ایمنی فعالیت‌های اقتصادی دریایی انجام شد.

نمایندگانی از نیروی دریایی آذربایجان، هند، قزاقستان، عمان، پاکستان و جمهوری آفریقای جنوبی برای اولین بار به عنوان ناظر در این مانور شرکت کردند.

آیا این خبر مفید بود؟
کدخبر: ۴۵۲۰۱۹ //
ارسال نظر
 
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان