-
شناسه خبر 280755

امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه بر نقشه راه این کشور برای خروج لبنان از بحران جاری تاکید کرد و برای رهبران سیاسی این کشور ضرب الاجل تعیین کرد.

 به نقل از شبکه خبری المیادین، «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه در نشست خبری خود که در خصوص آخرین اوضاع جاری در لبنان پس از کناره گیری مصطفی ادیب از تشکیل دولت جدید برگزار شد، گفت: فرانسه از لبنان چشم پوشی نمی‌کند و نقشه راهی که تعیین کرده بودیم همچنان به قوت خود باقی است.

به گزارش فرتاک نیوز؛ ماکرون گفت: نقشه راه، اصلاحات ضروری را تضمین می‌کند و آن شرطی است که لبنان می‌تواند کمک‌ها برای بازسازی این کشور را دریافت کند.

وی بحران لبنان را «عمیق» توصیف کرد و  افزود: چیزی جز اینکه تمامی احزاب لبنان را حول این نقشه گردهم آوریم وجود ندارد. وارد مرحله جدیدی شده ایم مرحله‌ای که خطرناک ترین چالش‌ها در مقابل لبنان و یا منطقه قرار دارد.

رئیس جمهور فرانسه تاکید کرد سعد حریری در تقسیم کرسی‌های وزارتخانه‌ای میان طیف‌های مختلف لبنانی اشتباه کرد. در لبنان بر اساس توافقنامه طایف پیش خواهیم رفت.توافق نامه طایف بر برتری هیچ حزبی در مناصب وزارتخانه‌ای و مالی و اقتصادی تاکید ندارد.

ماکرون همچنین در سخنان خود به رهبران لبنانی 4 الی 6 هفته برای تشکیل دولت جدید در چارچوب ابتکار فرانسه مهلت داد.

رئیس جمهور فرانسه ادامه داد: فرانسه برادرانه و با آگاهی کامل در کنار لبنان ایستاده است و خواهد ایستاد. سیستم سیاسی لبنان در قصر «الصنوبر» تعهد کردند تا دولت را طی 15 روز آینده تشکیل دهند. رهبران سیاسی لبنان به تعهدات شان در مقابل جامعه بین الملل و فرانسه پایبندی نشان ندادند.

وی با بیان اینکه «یک ماه بخاطر انجام اصلاحات خواسته شده در لبنان هدر رفت و کمک‌های بین المللی هم برای پیشبرد امور در لبنان متوقف شد» تاکید کرد: گزینه فرانسه برای کمک به لبنان هنوز روی میز است و مسئولان لبنانی هم بایستی برای تشکیل دولت و نجات کشورشان دست بکار شوند.

ماکرون بار دیگر بر انجام اصلاحات در لبنان تاکید کرد و گفت: هرچه زودتر بایستی اصلاحاتی در لبنان صورت گیرد تا این کشور بتواند از کمک‌های بین‌المللی برخوردار شود.

وی افزود: تمایل داریم تا کاملا شفاف عمل کنیم به طور پیوسته ارایه کمک‌ها به لبنان را از طریق سازمان ملل پیگیری خواهیم کرد. در خلال 20 روز آینده با مشارکت جامعه بین الملل وضعیت کمک رسانی به لبنان را بررسی می‌کنیم.

رئیس جمهور فرانسه خواستار تشکیل دولت نجات ملی در لبنان شد و گفت: تشکیل یک دولت سیاسی با گرایشات خاص سیاسی کار درست و سازنده ای نیست بهترین راه اکنون تشکیل دولت نجات ملی است. تشکیل دولت بدون مشارکت شیعیان تصمیم و مقصود اصلی نیست.

وی افزود: بحران در منطقه و لبنان از آنچه که نشان می دهد عمیق تر است و چاره ای جز اتحاد گروه ها و طیف های سیاسی لبنان برای حل اوضاع وجود ندارد.

ماکرون همچنین ادعای مطرح شده علیه ایران درباره لبنان را رد کرد و گفت:  هیچ مدرکی وجود ندارد که ثابت کند ایران مسبب این اوضاع است و مانع تراشی کرده است.

رئیس جمهور فرانسه تاکید کرد: برای حل اوضاع لبنان و با هم پیمانان منطقه‌ای مان از جمله ایران همکاری خواهیم کرد.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار