-
شناسه خبر 124627

اخیراً سندی در فضای مجازی منتشر شده که یک تولید کننده سیم لاستیک اتومبیل که مستقر در یکی از شهرهای ایلام است آواخر سال قبل و در زمان جهش ارزی وامی به مبلغ ۲۳ میلیون یورو یعنی بیش از کمک اتحادیه اروپا به ایران دریافت کرده است.

به گزارش فرتاک نیوز،

آقازاده‌ها سعی می‌کنند ظاهر و شکل وام گرفتن را رعایت کنند، ابتدا سوله‌ای در یک منطقه محروم تاسیس می‌کنند و بعد با مراجعه به صندوق توسعه ملی برای همان سوله که نام شرکت را نیز یدک می‌کشد وام کلان آن هم از نوع ارزی می‌گیرند و محل مصرف آن معلوم نیست.

بعد از ماجرای حقوق و پادش نجومی حالا نوبت به وام‌های نجومی آن هم از نوع وام‌های ارزی برای آقازاده‌ها رسیده است.

آقازاده‌ها سعی می‌کنند ظاهر و شکل وام گرفتن را رعایت کنند، ابتدا سوله‌ای در یک منطقه محروم تاسیس می‌کنند و بعد با مراجعه به صندوق توسعه ملی برای همان سوله که نام شرکت را هم یدک می‌کشد وام کلان آن هم از نوع ارزی می‌گیرند و محل مصرف آن معلوم نیست.

برای تضمین نیز اغلب همان شرکت بخوانید سوله را به عنوان وثیقه نزد بانک وام دهنده نگه می‌دارند که در تضمین کننده باز پس‌گیری آن وام باشد، البته شرکتی که ارزشش خیلی کمتر از ارزش وام‌های گرفته شده است. متاسفانه رویکرد صندوق توسعه ملی در این زمینه مشخص نیست که بر اساس چه صلاحیت‌هایی به این شرکت‌ها تسهیلات می‌دهد.

اخیراً سندی در فضای مجازی منتشر شده که یک تولید کننده سیم لاستیک اتومبیل که مستقر در یکی از شهرهای ایلام است اواخر سال قبل و در زمان جهش ارزی وامی به مبلغ ۲۳میلیون یورو یعنی بیش از کمک اتحادیه اروپا به ایران دریافت کرده است. بررسی این شرکت خانوادگی نشان می‌دهد که در سال ۹۰ هم از صندوق توسعه ملی وام ارزی گرفته است. این شرکت سال گذشته یک فقره وام ارزی به مبلغ ۲۳ میلیون یورو و یک فقره وام ریالی به ارزش ۶۵ هزار میلیون ریال دریافت کرده است.

نکته مهم اینجاست که شرکتی هنوز به بهره‌برداری نرسیده و کوچک است و خود اعلام کرده در شرایط تحریم به دلیل وارد کردن مواد اولیه از ژاپن قادر به ادامه کار نیست چگونه به راحتی تسهیلات ارزی و ریالی آن هم با نرخ ارز مرجع بانکی و سود سالانه ۱۰ درصد گرفته است.

سوالی که مطرح می‌شود این است که ساز و کار صندوق توسعه ملی چیست؟ این صندوق بر چه اساس و ویژگی‌هایی به شرکت‌ها وام می‌دهد. لازم است صندوق توسعه ملی لیست همه کسایی که در بازه زمانی یکسال گذشته وام‌های ارزی و ریالی گرفته‌اند را منتشر کند و مشخص گردد که آیا شرکت‌هایی که این وام‌ها را گرفته‌اند این وام را کجا و به چه نحو هزینه کرده‌اند. شنیده می‌شود برخی شرکت‌ها وام‌های ارزی خود را در بازار ارز فروخته‌اند و این کار در گرانی ارز دخیل بوده است.

خبرنگار: ایرج فریادیان

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار
468