//
کدخبر: ۴۶۵۵۹۳ //
انتخابات ریاست جمهوری 1403

باید و نبایدهای انتخابات ریاست جمهوری در مرحله دوم

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم از ساعت ۸ صبح امروز ۱۵ تیرماه، آغاز شد تا تکلیف نهمین رئیس جمهور برای ۴ سال آینده مشخص شود.

باید و نبایدهای انتخابات ریاست جمهوری در مرحله دوم
به گزارش فرتاک نیوز،

فرآیند اخذ رأی از رأی دهندگان دور دوم انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری از ساعت ۸ صبح امروز جمعه مورخ ۱۴۰۳/۴/۱۵ در شعب اخذ رای سراسر کشور آغاز شد. در این مرحله هر یک از نامزدها حتی یک رای بیشتر کسب کند پیروز انتخابات خواهد بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب در اولین دقایق آغاز رأی‌گیری «چهاردهمین دوره‌ی انتخابات ریاست جمهوری در دور دوم»، با حضور در محل صندوق سیار ۱۱۰ در حسینیه‌ امام خمینی (ره)، رأی خود را به صندوق انداختند.

نخستین رای در دور دوم انتخابات، شب گذشته به وقت تهران، در ولینگتون پایتخت نیوزیلند به صندوق انداخته شد.

پزشکیان و جلیلی؛ چه کسی کلیددار پاستور می‌شود؟

در دور اول انتخابات ریاست جمهوری پس از انصراف امیرحسین قاضی زاده و علیرضا زاکانی از میدان رقابت‌ها، مسعود پزشکیان، محمدباقر قالیباف، سعید جلیلی و مصطفی پورمحمدی ۴ کاندیدایی بودند که با هم به رقابت پرداختند.

اما از ۶۱ میلیون و ۴۵۲ هزار و ۳۲۱ نفر واجدین شرایط این انتخابات، ۲۴ میلیون و ۵۳۵ هزار و ۱۸۵ نفر پای صندوق آرا رفتند. بنابر آنچه ستاد انتخابات کشور اعلام کرد، در دور اول انتخابات مسعود پزشکیان توانست ۱۰ میلیون و ۴۱۵ هزار و ۹۹۱ رأی را از آن خود کند. سعید جلیلی ۹ میلیون و ۴۷۳ هزار و ۲۹۸، محمد باقر قالیباف ۳ میلیون و ۳۸۳ هزار و ۳۴۰، مصطفی پورمحمدی ۲۰۶ هزار و ۳۹۷ رأی کسب کردند. همچنین تعداد آرای باطله نیز یک میلیون و ۵۶ هزار و ۱۵۹ رأی اعلام شد.

بدین ترتیب مسعود پزشکیان فرزند محمدعلی با کد انتخاباتی ۲۲ و سعید جلیلی فرزند محمد حسن با کد انتخاباتی ۴۴ به مرحله دوم انتخابات راه پیدا کردند و بار دیگر امروز برای رسیدن به صندلی شماره یک پاستور با هم به رقابت می‌پردازند.

چه کسانی می توانند رأی بدهند؟

به استناد ماده " ۳۶ " قانون انتخابات ریاست جمهوری کلیه افرادی که تابعیت ایرانی دارند و سن آنها " ۱۸ " سال تمام باشد یعنی " متولدین روز ۱۵ تیرماه سال ۱۳۸۵ و قبل از آن " می توانند با ارائه اصل شناسنامه یا کارت ملی هوشمند خود در انتخابات مذکور شرکت نمایند.

بنابر اظهارات محمد تقی شاهچراغی، سخنگوی ستاد انتخابات، درباره برگزاری انتخابات ریاست جمهوری؛ «تعداد تعرفه‌های مانند دوره گذشته به اندازه واجدین شرایط و یک مقدار رزرو است. در دور دوم انتخابات تعداد محدودی افزایش شعب اخذ رای داریم. مدارک مورد نیاز مانند دور اول شناسنامه و کارت ملی است. کسی که در مرحلۀ اول خارج از کشور یا یک شهرستانی رای داده در مرحلۀ دوم هر جایی که بخواهد می‌تواند رأی بدهد.»

همچنین ایرانی‌های در خارج کشور نیز مجازند با ارائه مدارک کارت ملی یا شناسنامه یا گذرنامه معتبر خود رأی دهند.

در این دوره از انتخابات، درج مهر بر شناسنامه حذف شده است.

تصویربرداری از رأی ممنوع شد

براساس ماده «۱۰» قانون انتخابات ریاست جمهوری مبنی بر مخفی بودن آرا رأی دهندگان، تصویربرداری از آرا و انتشار آن ممنوع است.

به استناد ماده «۳۳» قانون فوق الذکر، خرید و فروش آرا تهدید و تطمیع، رأی دادن با مدارک هویتی جعلی، اخلال در امر انتخابات جرم می‌باشد و هیأت‌های اجرایی و نظارت موظفند در صورت دریافت گزارش در این خصوص مرتکبین را به مراجع قضائی تحویل دهند.

نظارت نمایندگان کاندیداها بر روند اخذ و شمارش آرا

آنگونه که ستاد انتخابات اعلام کرده، در راستای نظارت حداکثری نامزدها بر فرآیند اخذ رای در شعب اخذ رای و تجمیع آرای نامزدها در بخش ها، شهرستان ها و ستاد انتخابات کشور، هر نامزد می تواند یک نفر نماینده به عنوان ناظر در هیات های اجرایی شهرستان، بخش و شعب اخذ رای " ثابت و سیار" و ستاد انتخابات کشور داشته باشد.

این نمایندگان توسط نامزد مربوطه یا نماینده تام الاختیار ایشان از میان افراد داوطلب معرفی می شوند و می توانند تا پایان اخذ رای و شمارش و تنظیم صورت جلسات بدون دخالت در امور اجرایی و نظارت در محل های مذکور حضور داشته باشند و ممانعت از حضور آنها ممنوع بوده و جرم محسوب می شود.

چه کسانی در شعب اخذ رأی حضور دارند؟

نماینده فرماندار، نماینده شورای نگهبان، فراجا و نمایندگان نامزدها در شعب حضور دارند. بنا به گفته ستاد انتخابات نامزدها در هر شعبه می‌توانند یک نماینده داشته باشند. این نمایندگان تا شمارش آرا در شعب حضور دارند همچنین فیلمبرداری از شمارش آرا ممنوع است.

آراء هر نامزد و آراء باطله به تفکیک تهیه می‌شود. سپس صورت جلسه مهر اجرا و نظارت می خورد و در پایان هم صندوق رای پلمب خواهد شد.

پس از شمارش آرا در شعب، داده‌ها از طریق دستگاه احراز هویت به فرمانداری ها ارسال می شود تا تجمیع آرا صورت گیرد. پس از تایید فرمانداری، آرا به وزارت کشور ارسال می شود.

بنا به گفته رئیس ستاد انتخابات کشور شنبه ساعت ۱۱ نتیجه انتخابات اعلام می‌شود.

تعداد واجدین شرایط رأی دادن و مدت زمان رأی دادن

بنا به گفته رئیس ستاد انتخابات کشور ۶۱ میلیون و ۴۵۲ هزار و ۳۲۱ نفر واجد شرایط رای دادن در داخل و خارج کشور هستند.

رای‌گیری در بیش از ۵۸ هزار شعبه در داخل کشور و ۳۴۴ شعبه در خارج از کشور انجام می‌شود. بیش از ۸۰۰ هزار نیروی مردمی در هیئت‌های اجرایی و نظارتی سراسر کشور در حوزه‌های اخذ رای فعال هستند.

۱۰ ساعت مدت زمان اخذ رأی است و از ساعت ۸ صبح روز جمعه۱۵ تیر تا ساعت ۱۸ به مدت ۱۰ ساعت ادامه خواهد داشت و وزیر کشور این اختیار را دارد که در صورت نیاز، زمان رای گیری را تمدید کند.

نکته قابل ذکر آن است که آن دسته از افرادی که در مرحله اول شرکت نکردند، در مرحله دوم می توانند شرکت کنند.

تعرفه‌ها کاغذی است و درِ صندوق اخذ رأی قرمز

تعرفه رأی کاغذی است که اسم و کد نامزد با خودکار روی آن نوشته می شود. تعداد تعرفه های تحویلی به شعبه و تعداد تعرفه‌های مصرف شده، تعرفه های باطله مشخص است.

همچنین صندوق اخذ رأی، در سراسر کشور که در مرحله اول «درِ آبی» داشت در مرحله دوم «درِ قرمز» دارد.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
آیا این خبر مفید بود؟
کدخبر: ۴۶۵۵۹۳ //
ارسال نظر
 
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرتاک نیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرتاک نیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد