//
کدخبر: ۴۵۵۶۰۷ //

سقف برداشت روزانه و ماهانه از حساب های بانکی چقدر شد؟

با ابلاغ رسمی بانک مرکزی به شعب بانکها، سقف برداشت از حساب های بانکی بصورت غیر حضوری روزانه ۲۰۰ میلیون‌ تومان و ماهانه ۱ میلیارد تومان شد.

سقف برداشت روزانه و ماهانه از حساب های بانکی چقدر شد؟

بانک مرکزی 27 اسفندماه سال 1402 مصوب کرد تا سقف برداشت از حساب های مشتریان حقیقی بانکها  بصورت غیر حضوری روزانه از 100 میلیون تومان به 200 میلیون تومان و ماهانه به ده میلیارد ریال افزایش یابد. 

بانک ها و‌موسسات اعتباری یک ماه برای فراهم کردن مقدمات اجرایی فرصت داشتند و بانک مرکزی تاکید کرده بود تا پایان فروردین ماه زمان برای این مهم تعیین شده است.

اطلاعات جدید دریافتی  خبرنگار تسنیم از بانک مرکزی نشان میدهد، بخشنامه اجرایی افزایش سقف برداشت از حساب مشتریان حقیقی بانکها به مدیران بانک ها ابلاغ شده و این بخشنامه هم اکنون اجرایی شده است.

برهمین اساس، مبلغ برداشت از طریق غیرحضوری از کلیه حساب های غیرتجاری متعلق به مشتریان حقیقی بانکها تا 200 میلیون تومان به صورت روزانه و ده میلیارد ریال بصورت ماهانه افزایش یافته است.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ,

در متن این بخشنامه آمده است: 

« پیرو بخشنامه شماره 03.486 مورخ 1403.01.05 معاون محترم فن آوریهای نوین بانک مرکزی در خصوص افزایش سقف تراکنش خرید اشخاص حقیقی به استحضار می رساند هیئت عامل محترم بانک مرکزی در جلسه مورخ 1402.12.27 با استناد به اختیارات مقرر در ماده (17) دستورالعمل شفاف سازی تراکنشهای بانکی اشخاص با اصلاحات و الحاقات بعدی آن مصوب شورای پول و اعتبار ابلاغی طی بخشنامه شماره02.33944 مورخ 1402.02.18 که طی آن افزایش آستانه های مقرر در دستورالعمل مذکور در حدود شاخص بهای کالا و خدمات مصرفی به رئیس کل محترم بانک مرکزی تفویض شده است با افزایش آستانههای مندرج در مواد (8)، (10) و (12) دستورالعمل شفاف سازی تراکنشهای بانکی اشخاص به شرح زیر موافقت نمود.

آستانه مجاز مجموع مبالغ برداشت از طریق درگاههای پرداخت غیر حضوری از کلیه حسابهای سپرده غیر تجاری متعلق به مشتری حقیقی در هر مؤسسه اعتباری تا دو میلیارد ریال به صورت روزانه و ده میلیارد ریال به صورت ماهانه افزایش می یابد.

الزام به تکمیل قسمت (فیلد) بابت در فرمهای مربوط و ارایه اسناد مثبته دال بر انجام معامله قرارداد و یا علت انتقال وجه در نقل و انتقالات الکترونیکی حضوری درون بانکی و بین بانکی روزانه اشخاص حقیقی از گروه حسابهای غیر تجاری آنها که تا زمان ابلاغ این بخشنامه برای مبالغ بالاتر از دو میلیارد ریال اعمال می گردید از این پس برای مبالغ بالاتر از چهار میلیارد ریال ضرورت می یابد همچنین در نقل و انتقالات الکترونیکی حضوری درون بانکی و بین بانکی مربوط به حسابهای غیر تجاری اشخاص حقیقی با مبالغ بیشتر از دو میلیارد ریال تا چهار میلیارد ریال گرچه ارایه اسناد مثبته دال بر انجام معامله قرارداد و یا علت انتقال وجه ضرورت ندارد، لیکن تکمیل قسمت (فیلد) بایت در فرمهای مربوط الزامی است.

حداکثر تراکنش خرید از هر کارت پرداخت و نیز کلیه کارتهای پرداخت متعلق به مشتری حقیقی به روزانه مبلغ دو میلیارد ریال افزایش مییابد کنترل آستانه مذکور در خصوص هر کارت بر عهده مؤسسه اعتباری صادر کننده کارت پرداخت است.

با عنایت به مراتب ،مذکور ضمن ایفاد نسخه اصلاحی دستورالعمل شفاف سازی تراکنشهای بانکی اشخاص و نیز ارسال نسخه ای از «دستورالعمل نحوه اخذ مستندات موضوع تبصره ماده (7) تبصره (2) ماده (10) و تبصره ماده (11) دستورالعمل شفاف سازی تراکنشهای بانکی اشخاص که ماده (4) آن با توجه به تغییرات فوق الاشاره مورد اصلاح قرار گرفته است خواهشمند است مراتب با لحاظ مفاد بخشنامه شماره 96.149153 مورخ 1396.05.16 به تمامی واحدهای ذیربط آن مؤسسه اعتباری ابلاغ شده و بر حسن اجرای آن نظارت دقیق به عمل آید.»

منبع: تسنیم
آیا این خبر مفید بود؟
کدخبر: ۴۵۵۶۰۷ //
ارسال نظر
 
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان