-
شناسه خبر 262460

وزیر نیرو گفت: بارش‌های خوب امسال سبب شد تا از ۱۵۰ تالاب کشور ۵۰ تالاب اصلی و مهم به طور متوسط از ۴۰ تا ۱۰۰ درصد آبگیری شود.

به گزارش فرتاک نیوز،

رضا اردکانیان در مراسم بهره‌برداری از سه طرح آبی سیستان و بلوچستان که به صورت ویدئو کنفرانس توسط رییس جمهوری به بهره‌برداری رسید اظهار داشت: 300 میلی‌متر میزان بارندگی سال آبی جدید در کشور گزارش شد که در مقایسه با 50 سال اخیر چهارمین سال پر بارش کشور بوده است. بارندگی‌های اخیر موجب پر شدن برخی از سدهای کشور شد و امیدوار هستیم که در خرداد هم شاهد بارش‌های چشمگیری باشیم.

وزیر نیرو بیان کرد: این وزارت خانه در هماهنگی با همکاران وزارت جهاد کشاورزی می‌تواند امسال تا 30 درصد بیشتر از میزان متوسط در حوزه کشاورزی آب تامین کند.

وی به سفره‌های آب زیرزمینی اشاره کرد و افزود: متاسفانه به دلیل سال‌های خشک آبی و البته در بعضی نقاط استفاده‌های بی‌رویه از منابع آبی 5.8 میلیارد متر مکعب کثری آب در سفره‌های زیرزمینی داشتیم که در 2 سال اخیر در وضعیتی هستیم که می‌توان گزارش داد که حدود یک میلیارد متر مکعب از این کسری جبران شده است.

اردکانیان به نقش آب در حوزه کشاورزی اشاره کرد و اظهار داشت: 70 درصد آب مصرفی دنیا در بخش کشاورزی مصرف می‌شود و کشورهای منطقه در بخش کشاورزی به لحاظ عدم استفاده صحیح از این منبع میزان متوسط خیلی بیشتری را دارند که متاسفانه ایران هم جز این گروه است.

وی ادامه داد: از هزار و 700 میلیون هکتار اراضی کشاورزی در دنیا 300 میلیون هکتار اراضی آبی است که همین میزان هکتار غذای 40 درصد مردم را تامین می‌کند.

وزیر نیرو با بیان اینکه ایران نیز جزو کشورهایی است که اراضی آبی قابل ملاحظه‌ای دارد افزود: ایران بعد از کشورهای چین، هند، ایالت متحده و پاکستان با داشتن هشت میلیون و یک هزار و 460 هکتار در رده پنجم جهان از لحاظ داشتن اراضی آبی مناسب است.

وی گفت: در دنیا به ازای هر هزار نفر 40 هکتار اراضی آبی وجود داد در حالیکه در ایران به طور متوسط به ازای هر یک هزار نفر 100 هزار اراضی آبی مناسب وجود دارد.

اردکانیان در خصوص و شبکه آبیاری زهکشی بیان کرد: دو میلیون و 860 هزار هکتار مجموع ظرفیت کشور در حوزه آبیاری زهکشی است که دو میلیون و 400 هزار هکتار آن دارای شبکه است.

وی ادامه داد: از نیمه دوم سال 92 تاکنون 301 هزار هکتار شبکه اصلی اجرا شده که تا پایان دولت دوازدهم به 30 هزار هکتار خواهد رسید.

وزیر نیرو به وضعیت آبی سیستان و بلوچستان اشاره کرد و اظهارداشت: موضوع لایروبی و مهندسی رودخانه‌ها در دریافت حق آبه قانونی در سر فصل برنامه‌های این وزراتخانه است.

وی با بیان اینکه دولت توجه ویژه‌ای به سیستان و بلوچستان داشته گفت: بیش‌از سه میلیون متر مکعب رسوب برداری از رودخانه‌های اصلی این استان انجام شده است.

اردکانیان تصریح کرد: این رسوب برداری باعث شده تا ظرفیت آب گذری در رودخانه سیستان را از سه هزار و 100 متر مکعب در ثانیه به سه هزار و 600 متر مکعب در ثانیه افزایش دهیم.

وی ادامه داد: تمام سر دهنه‌ها لایروبی و این امر باعث شد تا رودخانه‌ها ظرفیت آب گذری‌شان تا 45 درصد افزاش پیدا کند.

وزیر نیرو در حوزه طرح 46 هزار هکتاری آبیاری نوین دشت سیستان بیان کرد: وزارت نیرو متعهد است تا 400 میلیون مترمکعب آب را در طول سال به این خط تزریق کند که تامین این آب از طریق نزولات و منابع آب سطحی چون چاه نیمه‌ها و بخشی مهندسی رودخانه‌ها و لایروبی است.

وی با بیان اینکه در حوزه چاه نیمه‌ها پروژه‌های مهمی امروز به بهره‌برداری خواهد رسد افزود: در حوزه چاه نیمه چهارم، دو پروژه تعریف شده که یکی به اتمام رسیده و دیگری با پیشرفت بیش‌از 90 درصد در حال انجام است.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار