شناسه خبر 224949

رئیس اتاق کرمانشاه از نامناسب بودن اکوسیستم فضای کسب و کار کشور گلایه کرد و گفت: یکی از دلایل این امر عملکرد فراقانونی برخی دستگاه‌ها است.

به گزارش فرتاک نیوز،

رئیس اتاق کرمانشاه از نامناسب بودن اکوسیستم فضای کسب و کار کشور گلایه کرد و گفت: یکی از دلایل این امر عملکرد فراقانونی برخی دستگاه‌ها است.

کیوان کاشفی در نشست فعالان اقتصادی با رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه که امروز (18 آبان) برگزار شد با اشاره به نامناسب بودن فضای کسب و کار در کشور، اظهار کرد: طی حدود 10 سال اخیر، در شرایطی که از خارج کشور به شدت تحت فشار بودیم به جای آنکه در داخل کشور تسهیل‌گری صورت گیرد از داخل نیز فشار مضاعفی را شاهد بودیم.

وی یکی از مهمترین عوامل این فشارها را قوانین و مقررات دست و پاگیر دانست و تاکید کرد: این عوامل شرایط را برای تولید و فعالیت اقتصادی در کشور سخت کرده است.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران یادآور شد: مشکل دیگر بدعتی است که طی دو سه سال اخیر در برخی دستگاه‌های اجرایی فراگیر شده و آن عملکرد فراقانونی  دستگاه‌ها است که از برخی خلاءهای موجود هم استفاده می‌کنند.

به گفته کاشفی، حجم زیادی از پرونده‌هایی که بخشی خصوصی در دیوان عدالت اداری تشکیل داده مربوط به همین عملکرد فرا قانونی دستگاه‌ها است که متناسب با شرایط جنگ اقتصادی کنونی که کشور در آن قرار دارند نیست.

وی از عملکرد برخی از بانک‌ها و سخت‌گیری‌های آنها نیز انتقاد کرد و گفت: با چه منطقی تسهیلات 500 میلیون تومانی یک فعال اقتصادی بعد از چند سال سر از پنج میلیارد تومان درمی‌آورد و بانک‌ها نیز برای اینکه پول خود را وصول کنند از هردست‌آویزی استفاده می‌کنند.

رئیس اتاق کرمانشاه از عملکرد برخی کارشناسان در بدنه دستگاه‌های اجرایی و بانک‌ها نیز گلایه کرد و یادآور شد: نظر یک کارشناس می‌تواند کار فعال اقتصادی را که هفت خوان را طی کرده تا چند ماه عقب بیندازد.

کاشفی از تاثیر برخی فسادهای اقتصادی بر فضای کسب و کار هم یاد کرد و افزود: البته امروز بیشتر احساس فساد در کشور وجود دارد تا فساد واقعی که بخشی از این امر ناشی از عملکرد برخی رسانه‌ها و انتشار برخی اخبار است که صحت آنها مشخص نیست.

وی اظهار کرد: بر اساس نظرسنجی که یکی از دستگاه‌های امنیتی انجام داده 93 درصد مردم وجود فساد در کشور را قبول داشتند اما فقط 12 درصد با این فساد مواجه بودند.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران این احساس فساد را یکی از موانع توسعه اقتصادی دانست و گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد اگر شاخص ادراک فساد در کشور یک نمره کاهش یابد رشد اقتصادی یک و هفت دهم درصد افزایش می‌یابد و این امر بیانگر تاثیر سالم سازی فضای اداری بر بهبود فضای کسب و کار کشور است.

کاشفی در پایان ابراز امیدواری کرد با عملکرد قوه قضاییه در زمینه برخورد با فسادها، شاهد بهبود فضای کسب و کار و رونق تولید و اشتغال در کشور باشیم.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار