-
شناسه خبر 299470

تحقیقات نشان می دهد که زندگی در مناطقی که در فضای بیرونی خیابان از حجم زیادی از نورهای مصنوعی و نئون استفاده شده، می تواند خطر ابتلا به سرطان تیروئید را افزایش دهد.

به گزارش فرتاک نیوز،

حققان مرکز علوم بهداشت دانشگاه تگزاس در بررسی های اخیر خود به مطالعه ارتباط میان ابتلا به سرطان تیروئید و نورهای مصنوعی خیابان پرداختند. آنها حدود 13 سال مطالعات خود را روی بیش از 464 نفر انجام دادند و از تصاویر ماهواره ای برای ارزیابی میزان نور محیطی که افراد در آن زندگی می کنند، استفاده کردند.

آنها دریافتند افرادی که در مناطقی با بالاترین میزان آلودگی نوری شبانه زندگی می کنند، 55 درصد بیشتر از افرادی که در مناطقی با نور کم تر اقامت دارند، به سرطان تیروئید مبتلا می شوند.

پژوهشگران عنوان کرده اند که دلیل این ارتباط این است که نور شبانه، ترشح ملاتونین را سرکوب می کند. این هورمون که فعالیتی شبیه استروژن دارد، از اثرات ضد تومور برخوردار است. علاوه بر این، وجود نورهای شبانه ساعت بیولوژیک بدن را مختل می کند که به خودی خود یکی از عوامل مستعدکننده بروز سرطان است.

طی یک قرن گذشته، خیابان های تاریک شهرها جای خود را به خیابان های روشنی داده اند که استفاده از چراغ های برق رشد روزافزونی پیدا کرده اند. مطالعات همچنین ارتباطی را میان میزان نور شبانه ای که از طریق سنجش های ماهواره ای به دست آورده اند با خطر افزایش ابتلا به سرطان سینه پیدا کرده اند. البته، در برخی موارد، ابتلا به سرطان سینه به دنبال قرار گرفتن در معرض نور نئون شبانه با بروز سرطان تیروئید نیز در ارتباط است.

به گزارش سیناپرس، آنها در مطالعه ای، هزاران فرد 50 تا 71 سال را مورد مطالعه قرار دادند و از تصاویر ماهواره ای استفاده کردند تا محل زندگی آنها را از نظر وجود نورهای مصنوعی و نئون ارزیابی کنند. آنها در بررسی های خود دریافتند که بالاترین حد نورهای مصنوعی به کار رفته در خیابان ها خطر ابتلا به سرطان تیروئید را تا 55 درصد افزایش می دهد. شایع ترین شکل این سرطان، سرطان تیروئید پاپیلاری است که در مردان بیشتر از زنان رخ می دهد.

این بیماری در زنان بیشتر به صورت نقطه ای بروز می کند و معمولا بدون هیچ علامتی از گستر به دیگر قسمت های بدن مشاهده می شود در حالی که در مردان معمولا نوع شدیدتر این سرطان مشاهده می شود.

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار