-
شناسه خبر 337498

ترک تحصیل از مهمترین مشکلات نظام آموزشی است و منجر به افزایش بی سوادی در جامعه می شود.ترک تحصیل دانش آموزان به عوامل فردی، خانوادگی و اجتماعی که هرکدام تاثیری بر ادامه تحصیل دانش آموزان دارد، وابسته است.

به گزارش فرتاک نیوز،

عدم علاقه دانش آموز به درس، کار، سواد پایین والدین، شرایط اقتصادی و خانوادگی، ازدواج در سن پایین هرکدام عواملی هستند که منجر به افزایش ترک تحصیل و بازماندگی از تحصیل می شود.

رضا ۱۴ ساله که در یکی از میادین ارومیه دستفروشی می کند در گفت وگو با ایسنا افزود: با شیوع کرونا و بخاطراینکه پدرم کارگر است برای کمک به پدرم از کلاس هفتم ترک تحصیل کرده ام.

این نوجوان تصریح کرد: با شیوع کرونا و اینکه درس خواندن به دلیل اینکه باید گوشی و اینترنت داشته باشیم سخت شد من هم دیدم هزینه ها زیاد است درس و مدرسه را رها کردم.

رضا اظهار کرد: خیلی دوست دارم درسم را ادامه دهم اگر شرایط کاری پدرم خوب شود حتما درسم را ادامه می دهم.

علی ۱۶ ساله که در مکانیکی کار می کند در گفت وگو با ایسنا افزود: به دلیل شرایط خانوادگی و کمک به خانواده بعد دوره هشتم دراین مغازه کار می کنم.

وی خاطر نشان کرد: برای من که شرایط ادامه تحصیل را ندارم و نمی توانم با این هزینه ها درس بخوانم بهتر دیدم یک صنعت یاد بگیرم و کار کنم و کمک خرج برای خانواده ام باشم.

علی اظهار کرد: همه دوست دارند درس بخوانند اما وقتی بچه هایی مثل من شرایطش رو نداریم و توسط کسی هم حمایت نمی شوند، مجبوریم ترک تحصیل کنیم.

نان آوران کوچک!

1686 کودک کار و خیابانی در آذربایجان غربی تحت حمایت بهزیستی

سعید فریور، مدیر کل بهزیستی آذربایجان غربی در گفت وگویی افزود: در حال ۱۶۸۶ کودک کار و خیابانی در استان تحت پوشش بهزیستی هستند که ازاین تعداد ۱۴۱۱ نفر کودک کار و ۲۷۵نفر کودک حمایتی هستند.

وی تصریح کرد: ۹۷.۵۱درصد این کودکان پسر و تنها ۲.۴۹درصد آنها دختر هستند.

فریور با اشاره به اینکه برخی از این کودکان کار به دلیل شرایط اقتصادی و خانوادگی  از تحصیل باز مانده و یامجبور به ترک تحصیل شده اند خاطر نشان کرد: در سال تحصیلی جدید از ۱۸ نفر کودکان بازمانده از تحصیل تحت پوشش بهزیستی استان ۱۷ نفر با مساعدت بهزیستی به تحصیل باز گشته اند.

مدیر کل بهزیستی آذربایجان غربی اظهار کرد: متاسفانه اغلب کودکان کار و خیابانی در مقطع ابتدایی ترک تحصیل کرده اند.

فریور با اشاره به اینکه بهزیستی در مواردی تا ۳میلیون تومان کمک هزینه تحصیل به بازماندگان از تحصیل پرداخت می کند، یاد آور شد: ارائه خدمات مشاوره ای، پرداخت کمک هزینه کتب درسی و وسایل تحریر، برگه معرفی جهت ثبت نام در آموزشگاه ها، تهیه پک آموزشی و برگزاری کلاس های تقویتی در مرکز از جمله حمایت های بهزیستی برای بازگردانی کودکان کار و خیابانی تحت پوشش بهزیستی بازمانده از تحصیل به سمت آموزش است.

نداشتن انگیزه بر ای ادامه تحصیل ،عدم حمایت کافی،بیکاری، درآمد پایین خانواده ها و شرایط بد اقتصادی و درکنار همه این موارد، تاثیرات کرونا بر کسب و کار و درآمد خانواده ها و همچنین مجازی شدن آموزش  منجر شده برخی دانش اموزان پنهان یا آشکار از تحصیل باز بمانند.

دولت،  نظام آموزش و پرورش و نهاد های زیربط  همچون کمیته امداد؛ بهزیستی بایدحداقل شرایط تحصیل  را برای همه دانش آموزان فراهم کنند تا از شیوع معضل ترک تحصیل یا بازماندگی از تحصیل که آینده کشور را تهدید می کند، جلوگیری شود.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار