-
شناسه خبر 201019

شاید با وضعیت این روزهای افغانستان، کمتر به ذهنمان خطور کند که این منطقه هم روزگاری، دورانی طلایی داشته و خاندان سلطنتی در آن زندگی می‌کرده‌اند.

به گزارش فرتاک نیوز،

این قلعه در دهه 1920 ساخته‌ شده و در خارج از کابل در افغانستان قرار دارد. قلعه طی حکومت امان‌الله خان، خانه سابق خانواده سلطنتی بود. شهر دارالامان در اطراف این ساختمان توسط معماران اروپایی و به درخواست خانواده سلطنتی ساخته شد.

طی حمله 1979 شوروی به افغانستان، این قلعه اشغال‌ شده و به‌عنوان مرکز دفاعی ارتش شوروی مورداستفاده قرار گرفت. این قلعه تا زمان اجرای بازسازی آن متروکه رها شده بود.

zZDyX5P5dgqsFhEoZPJVAHPdAy3IPj4l7Iflis50

در این قلعه هیچ‌گونه نقاشی‌ای دیده نمی‌شود اما جای گلوله روی دیوارها حاکی از تاریخ پر از آشوب این کشور است. این قلعه که بر روی کوه‌های پوشیده از برف کاروخ قرار دارد و در گذشته مکانی برای شکار و پیک‌نیک خانواده سلطنتی بوده، حالا بیش از 25 سال است که شاهد جنگ و خونریزی بوده است.

vMZ1bwdhIk1WTjSORzZFjQrtF0o1jJR5W4PNVRGd

امروزه تاجبگ در دست حافظان صلح ناتو است و از آن به‌عنوان یک پست نظارتی استفاده می‌شود اما درگذشته تحت اشغال شوروی، مبارزان مقدس افغان و سربازان القاعده و طالبان بوده است. دیکی به‌عنوان سرجوخه ارشدی که تنها سرباز کانادایی در ارتش 8000 نفری مجار‌ها بوده می‌گوید: «هرگز فکر نمی‌کردم روزی برسد که در یک قلعه زندگی کنم.»

08G0tAxeiz6nXpwAOeTDLhHIrGBcBdxchiHag1qo

برای جلوگیری از ورود کودکانی که از روستاهای اطراف به داخل قلعه می‌پرند تا چوب و آهن و هر آنچه در قلعه مانده را با خود ببرند، کف زمین را باسیم و چراغ‌های فسفرانت پوشانده‌اند.

es8FoiEDPNNw2GhlxTP9AYifEEAwuDExy6Iakzu1

به گفته دیکی: «این قلعه تا حدی رعب‌آور است، مخصوصاً وقتی‌که صدای باد داخل آن می‌پیچد و برف روی سقف آن می‌نشیند.» درحالی‌که رئیس‌جمهور حامد کرزای به کمک آمریکا و متحدان اروپایی او به دنبال برقراری دموکراسی بود، تاجبگ تبدیل به آرامگاهی بزرگ برای آرزوهای خانواده سلطنتی، مسلک شناسان کمونیست و بنیان‌گذاران اسلامی‌ شد که در طرح و اجرای اهداف خود در افغانستان با شکست روبرو شده بودند.

iD4Cs71vZB6Ao4uwULo57VPsKOenlDK0lF8eV2My

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار