-
شناسه خبر 17648

ناصر خسرو قبادیانی در سفرنامه خود درباره ماهشهر گفته است.

به گزارش فرتاک نیوز،

تعطیلات نوروز، یکی از بهترین فرصت ها برای سفر رفتن و خوش گذران محسوب می شود، اما به طور معمول، با شروع فصل بهار، این پرسش پیش می آید که برای گذراندن اوقات فراغت چه شهری را برای مقصد انتخاب کنیم.

ایران، خطه ای پهناور است که هر گوشه آن جاذبه های گردشگری مخصوص خود را دارد و با سفر کردن به هر استانی، جهان بینی مخصوصی به گنجینه دانش هامان افزوده می شود، ولی معمولا فرصتی برای ایران گردی برای افراد هموار نمی شود و ناگریز باید سفرمان را به بازدید از یک یا چند شهر محدود کنیم.

اما واقعا باید چه شهری را به عنوان مقصد، برای سفر نوروزی خود انتخاب کنیم؟

بندر ماهشهر، از جمله شهر هایی است که می تواند به عنوان مقصد نوروزی ما انتخاب شود. ماهشهر، شهری در حنوب استان خوزستان است که دو بخش تاریخی و صنعتی را در دل خود جای می دهد.

این شهر، یکی از بنادر قدیمی کرانه خلیج فارس است، که در زمان ساسانیان بنا شده است و آب و هوایی گرم و مرطوب  با شرجی هایی آزار دهنده دارد.

نظر ناصر خسرو درباره ماهشهر:

در سفرنامه ناصر خسرو قبادیانی درباره ماهشهر چنین گفته شده: پس از طی ده فرسنگ به شهر مه رویان (ماهشهر)رسیدیم. شهری بزرگ است بر لب دریا نهاده بر جانب شرقی و بازاری بزرگ دارد و جامعی نیکو اما آب ایشان از آب باران، چاه و کاریز نبود که آب شیرین دهد. ایشان را حوض‌ها آبگیرها باشد که هرگز تنگی اب نبود و درآنجا سه کاروانسرای بزرگ ساخته‌اند هر یک از ان چون حصاری است محکم و عالی، در مسجد ادینه آنجا بر منبر نام یعقوب لیث دیدم نوشته. پرسیدم از یکی که حال چگونه بوده ‌است گفت که یعقوب لیث تا این شهر گرفته بود و لیکن دیگر هیچ امیر خراسان را قوت نبوده ‌است. در این تاریخ که من آنجا رسیدم این شهر به دست پسران اباکالنجار بود که ملک پاریس بود. و خواربار یعنی ماکول این شهر از شهرها و ولایت‌ها بردند که آن جا جز ماهی چیزی نباشد و این شهر باجگاهی است و کشتی بندان، چون از آنجا به جانب جنوب بر کنار دریا بروند ناحیت توه و کازرون باشد و من در این شهر مه رویان بماندم به سبب آنکه بگفتند راه‌ها نا ایمن است از آن که پسران اباکالنجار را با هم جنگ و خصومت بود و هر یک سری می‌کشتند و ملک مشوش گشته بود.

شهرستان بندر ماهشهر از طریق ایستگاه سربندر به راه آهن سراسری ایران ، از طریق راه آهن و جاده اصلی به اهواز، و با جاده اصلی به بنادر آبادان و خرمشهر در مغرب و شهر آغاجاری در مشرق مرتبط است . این شهرستان فرودگاه نیز دارد.

از آثار تاریخی این بندر بقایای عمارات مخروبه ای به نام «تل کافران »، آب انبارها و چاههای سنگ چین شدة فراوان  و خرابه های آبادی ریشهر در حوالی شمال شرقی بندرماهشهر را می توان نام برد.

بخشی از جاذبه های گردشگری  بندر ماهشهر:

پارک ارم

این پارک در شهر چمران و 15 کیلومتری ماهشهر واقع گردیده است. از امکانات این پارک می توان به آلاچیق ها، فضای سبز بسیار زیبا، دریاچه، فضای بازی برای کودکان، امکانی جهت قایقرانی،باغ پرندگان و حیوانات و ... اشاره نمود.

پارک ساحلی

این پارک در ابتدای جاده ورودی ماهشهر از سمت سربندر واقع گردیده است. از امکانات این پارک می توان به آلاچیق ها، فضای بازی برای کودکان، امکانی جهت قایقرانی و ... اشاره نمود.

بندر امام خمینی

این بندر به عنوان بزرگترین بندر ایران عمده ترین فعالیتهای صادرات و واردات کشور را انجام میدهد ، شایان ذکر است که بازدید از این بندر هر ساله در ایام نوروز و تعطیلات برای عموم گردشگران و مردم آزاد است . تعداد زیادی از مردم هر ساله در این ایام از آن بازدید می کنند و به عنوان یک قطب گردشگری در ماهشهر نیز از آن یاد می شود.

قدمگاه امیر المومنین

این قدمگاه در خیابان امام خمینی (ره) و مجاور میدان امام بوده و در زمان قدیم این قدمگاه و گورستان مجاور آن با خاک یکسان شده است.

به طور کلی بندر ماهشهر یکی از جاذبه  های گردشگری است که ایام نوروز بهترین وقت برای سفر به آن است چرا که این گونه می توانید از اسکله شهر نیز بازدید کنید.

ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار