-
شناسه خبر 14238

سال قبل همین روزها بازی به هم خورد و نزدیک بود کی روش برود که برود. ولی ماند و امسال هم دوباره قصه همان است...

به گزارش فرتاک نیوز،

سال جدید و کارلوس کی روش هم او که سرمربی تیم ملی است. اخموست. گاهی فکر می کنید بیش از حد غر می زند ولی فقط کافی است که پای حرف هایش بنشینید. می فهمید اگر کسی با او کاری نداشته باشد بسیار آرام است و بی صدا اما اگر یکی پا روی دمش بگذارد، شباهتی به یک آدم ساده ندارد؛ می شوید شبیه جنگجوها. این ویژگی اخلاقی کارلوس است. سال به سال هم تغییر نمی کند. همیشه می گوید اگر به خود او فحش هم بدهند، عکس العملی نشان نمی دهد ولی به محض اینکه یکی کارش را زیر سوال ببرد و به تیم ملی بتازد، خدا رحم کند! این بار اما قرار نیست بحث جدی شود. این بار بحث فان است. سال 95 پرونده اش بسته شده و سال 96 از راه رسیده است. برای کی روش آن روزهای اول حضور در ایران سفره هفت سین و سرکه و سماق و سکه و سیب و ... مثل یک علامت سوال بود. او سال 90 به ایران آمد و حالا ششمین نوروزی است که اینجاست. نوروزهایی که هر کدام یک کتاب می شود همین دو سال آخرش، مملو از اتفاقات شیرین و تلخ بود.

هفت سین و کی روش

سفره هفت سین هنوز برای کی روش یک دنیا سوال دارد هر وقت از او درباره اش می پرسیم، می گوید برایش جالب است. یک بار وقتی در این باره با کارلوس صحبت کردیم، پاسخ داد: «ببینید یک چیز برای من  جالب است. از نظر شما ایرانی ها سیب و سکه و سماق و ... سمبل های زندگی هستند. شما هر سال دوره چنین سفره ای می نشینید، خب سال اول برایم جالب بود . می پرسیدم هفت سین چیست؟ ولی حالا دقیقا معنی اش را می فهمم. یعنی زندگی جاری است...» کی روش همیشه می گوید قشنگ ترین چیز نوروز، همان سفره هفت سین است به خاطر همین عاشق عکس گرفتن با سفره هفت سین است و مخصوصا با سیب قرمزش.

عید نوروز و عید میلادی

عید نوروز و عید میلادی. خب شاید کی روش که اهل مطالعه است و خیلی عمیق در همه چیز فرو می رود، بهتر بتواند پاسخ این سوال را بدهد.  او همیشه برای سال نو میلادی به خنه اش در پرتغال برمی گردد. کی روش عاشق پدرش است و همیشه دوست دارد سال نو را با او بگذراند. ولی برای کارلوس عید نوروز هم هیجان دارد. هر بار وقتی او با این سوال روبه رو می شود که تفاوت نوروز و سال جدید میلادی چیست، پاسخی ندارد که بدهد؛ «واقعا نمی توانم مقایسه شان کنم. خیلی فرق دارند. راستش من درباره عید کشورهای مختلف تحقیق کرده ام.فکر می کنم سال نو ایران با سال نو چین قابل مقایسه باشد. شبیه به هم هستند. می دانید چرا؟ چون دو کشور با تمدن و بافرهنگ هستند.» برای خارجی هایی که در ایران زندگی می کنند، سال نو 2 بار اتفاق می افتد. یکی سال جدید میلادی و دیگری عید نوروز. نوروز اینقدر زیبایی دارد که می تواند همه را به خودش جذب کند. کی روش با خنده همیشه می گوید: «راستش من 2 بار سال جدید را جشن می گیرم. اگر یک روز ازایران بروم، حتما یک تقویم ایرانی هم می برم!»

تنبیه آقایان قبل از نوروز!

برای ایرانی ها و البته بخش طنزآمیز مردانه اش، خانه تکانی مثل یک سمبل می ماند. می گویند با خانه تکانی، ایرانی ها دل شان را هم تکانی می دهند و برای سال جدید تمام دعواها، کینه ها، دلخوری ها و ... را بیرون می ریزند. کی روش هم همیشه وقتی بحث خانه تکانی می شود، با مردهای ایرانی شوخی می کند. فرقی نمی کند چه کسی روبه رویش نشسته باشد. می خندد و می گوید:«حتما این تنبیه شامل شما هم می شود!» آنها در سال جدید میلادی از این رسم و رسوم ها ندارند ولی از روزی که فهمید ایرانی ها چیزی به اسم خانه تکانی دارند شروع کرد به سوال کردن که این چه رسمی است؟ ماجرا چیست؟ چه کسی خانه تکانی می کند؟ فقط خانم ها یا آقایان؟ حالا که این سوال ها را پرسیده و اطلاعاتش کامل است، با خنده می گوید:«می دانم که قبل از سال تحویل خانه هایتان را تمیز می کنید. مخصوصا آقایان در این کار شرکت می کنند. خانم ها برای اینکه مرد خانه شان را تنبیه کنند می گویند خانه تکانی با تو!(خنده)»

آتش بازی در پرتغال کشته می دهد!

از آن شب های به یادماندنی آخر سال، چهارشنبه سوری است. شبی که انگار در ایران بمب منفجر می کنند. کی روش همیشه هیجان زیادی برای چهارشنبه سوری دارد. برج دوبرال محل زندگی او در این شب، شبیه یک خرابه جنگی می شود. اهالی ساختمان به خیابان اصلی می ریزند و ترقه هایشان را منفجر می کنند و از روی آتش می پرند. کی روش هم همیشه از تراست خانه دید می زند و می گوید:«چه صدایی شنیدی؟» سال گذشته که برای چهارشنبه سوری مهمن خانه او بودیم، این هیجان را به خوبی دیدم. او مدام از داخل خانه به تراست می رفت و به دن گاسپار دستیارش می گفت: «دن، شنیدی؟ فکر کنم یک بمب منفجر کردند» او در شب های چهارشنبه سوری مثل یک کودک می ماند. وقتی از کی روش یک بار پرسیدیم که آیا شما هم چیزی شبیه چهارشنبه سوری در پرتغال دارید، لبخند زد و گفت: «بله، ما یک مراسم خاص داریم که مردم از روی آتش می پرند. البته مراسم ما خطرناک تر از اینجاست و گاهی کشته هم می دهد!»

دعای سال جدید و دغدغه های کی روش

کی روش همیشه در آستانه سال جدید یک دعای تکراری دارد. دعایی که خیلی ها دارند. او بین مردم محبوب است و به خاطر همین وقتی حرف ازدعا می شود اول اسم «مردم» را می آورد. برای سال جدید هم آرزوی کی روش برای مردم ایران، سلامتی است. او همیشه می گوید: «سلامتی و آرامش خاطر. ابتدا این رادعا می کنم و بعد سالی سرشار از موفقیت.»

کی روش همیشه دغدغه های بزرگی در سر دارد. او دورانی مسوول مین روبی در موزامبیک بود. خودش پا به پای مین روب ها کار می کرد. او  همیشه در حرف هایش از مشکلات جامعه بشری حرف می زند. از شیوع ایدز تا سرطان. کی روش که خودش سفیر یونسکوست، همیشه در این راه قدم های مثبتی بر می دارد. او می گوید:«دوست دارم هر سال که وارد زندگی تازه ای می شویم، این مشکلات کم و کمتر باشد.»

ماجرای تلخ مرگ برادرش

نوروز خیلی چیزهای خوبی دارد ولی همه اش خوبی نیست. با افزایش مسافرت ها، خبرهای نگران کننده فرت و فرت می رسد. کشته شدن هموطنان در جاده ها، برای کی روش هم غم انگیز است. او خودش داغدار این ماجراست و می داند آنها که عزیزان شان را از دست می دهند، چه می کشند. سال ها قبل، وقتی او جوان بود، برادر کوچکش را به خاطر تصادف از دست داد.او هنوز برادرش را فراموش نکرده است و هر وقت در این باره حرف می زند، بغض می کند. اشک هایش را به وضوح می توانید در چشم هایش ببینید. کی روش در این باره می گوید:«هنوز ناراحتم که او را از دست دادیم. فکر می کنم اگرآن روز راننده صبر و حوصله بیشتری داشت، هرگز برادرم را از دست نمی دادیم.» کارلوس با شنیدن خبرهای تلخ در این 6 نوروزی که از سرگذرانده، همیشه پیغامی برای مردم ایران دارد و پیغامش این است:«مهم نیست در نوروز زود برسید یا دیر، مهم این است که برسید و در کنار خانواده تان شاد باشید و خوش بگذرانید. پس همیشه دوست دارم راننده ها حوصله داشته باشند. صبور باشند و احتیاط به خرج دهند. تلخ نیست که در سال جدید این اتفاق ها بیفتد؟»

آرزوی کی روش؛ سفر به بندرعباس

یک ایران است و یک تمدنش. شهرهای باستانی ایران، همه توریست ها را به سمت خود می کشد. کی روش قبل از اینکه به ایران بیاید، کم درباره تمدن ایرانی نخوانده بود. البته تمدنی که در فضای مجازی رو به نابودی است. کی روش به شهرهای مختلف رفته است. از یزد و کاشان بگیرید تا اصفهان و شیراز. کی روش می گوید:«واقعا نمی دانم بگویم کجای ایران قشنگ تر است.» می گویند او شبیه ایرانی هاست. وقتی این را یک بار از کی روش پرسیدیم، این طور پاسخ داد: «همیشه تلاش کرده ام درک درستی از فرهنگ ایرانی داشته باشم و فکر می کنم موفق بوده ام. تنها مساله ای که افسوس می خورم این است که شاید گوشه هایی از کشور ایران بوده که هنوز نرفته ام.» کی روش دوست دارد یک بار به بندرعباس برود، به قلعه پرتغالی ها.

 

ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار