-
شناسه خبر 201929

سرپرست وزارت آموزش‌‌وپرورش با اشاره به اجرای طرح غربالگری سه میلیون دانش‌آموز گفت: حداقل یک سوم دانش آموزان از لحاظ نشاط، امید و خوشبینی دچار مشکل هستند که اگر کمی عمیقتر نگاه کنیم این آمار بیشتر هم می‌شود.

به گزارش فرتاک نیوز،

 سید جواد حسینی در آئین افتتاحیه دوره دو روزه آموزشی- توجیهی طرح ملی نماد (نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان )که با حضور عوامل اجرایی استان ها در اردوگاه شهید باهنر تهران برگزارشد، اظهار کرد: محل هرگونه تاسیس، تجمیع، تعدیل و تحول در آموزش وپرورش  و در درون مدرسه است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب در مواجهه با آسیب‌های اجتماعی سه نوع مواجهه داشته است؛ در دهه اول مواجهه‌ای مبتنی بر اخلاق محوری و آخرت گرایی( مبتنی بر کنترل درونی) بود  و مربیان، دانش آموزانی انقلابی تربیت می‌کردند و امر به معروف و نهی از منکر ابزار مناسبی برای مبارزه و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی به شمار می آمد، البته این مواجهه اهداف تربیتی انقلاب را تامین نکرد.

حسینی ادامه داد: دومین نوع مواجهه در دهه دوم انقلاب صورت گرفت و مبتنی برکنترل بیرونی بود که مهم ترین ابزارش پلیس بود لذا در این دهه برای کنترل آسیب های اجتماعی، اجتماع پلیسی را شاهد بودیم و سعی می شد با کنترل بیرونی، دانش آموزان را از آسیب‌های اجتماعی مصون کنیم که این نگاه در دهه دوم انقلاب نیز اهداف تربیتی را محقق نکرد.

وی اضافه کرد: سومین نوع مواجهه با آسیب‌های اجتماعی، نگاه علمی-اجتماعی بود بنابراین در این نوع نگاه به مشاغل آنطور که بود پاسخ داده می‌شد مانند نگاه سیاسی به مسائل سیاسی نگاه فرهنگی به مسائل فرهنگی، اما بر اساس این نگرش به مسائل اجتماعی نمی‌توان نگاه اجتماعی داشت لذا در دهه سوم پلیس اجتماعی جایگزین اجتماع پلیسی شد.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: اگر خانواده و مدرسه در موضوع پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی خوب کار کنند، پیشگیری رشد مدارانه تولید خواهد شد و ساختار جامعه قبل از ایجاد آسیب ساخته می‌شود.

وی ادامه داد: در این نوع نگاه کنترل درونی به جای کنترل بیرونی جایگزین می‌شود، بنابراین شاهد ایجاد مددکار اجتماعی در زندان‌ها و کلانتری‌ها در دهه سوم بودیم.

حسینی خاطر نشان کرد: در مواجهه با نوع سوم، مجازات جایگزین مطرح می‌شود و زندان‌ها خلوت و عنصر کلیدی خانواده به کانون خانواده بر می‌گردد در این رویکرد هیئت‌های حل اختلاف ایجاد و مدد کارهای اجتماعی وارد زندان‌ها شدند و مراقبت پس از خروج زندانی ادامه یافت.

وی مدرسه را مهمترین مکان و نگاه پیش‌گیرانه را مهمترین نگاه برشمرد و افزود: با تمام اعتقاد می‌گویم مدرسه جعبه سیاه جامعه است و حد جامعه از حد توان معلمانش بالاتر نمی‌رود.

حسینی گفت: یکی از جلساتی که رهبر معظم انقلاب همواره برای آن وقت  می‌گذارد جلسه کنترل آسیب‌های اجتماعی است و این موضوع اهمیت مقابله با آسیب‌های اجتماعی را می‌رساند لذا مسئله آسیب‌های اجتماعی از مسائل بسیار مهمی است که همه مسئولین نظام و مردم برای کنترل آن تلاش می‌کنند و مدرسه بهترین جای مبارزه با این آسیب‌ها است.

وی با اشاره به اجرای طرح غربالگری برای سه میلیون دانش آموز در سال تحصیلی جاری، اظهار کرد: بر اساس این غربالگری حداقل یک سوم دانش‌آموزان از لحاظ نشاط، امید و خوشبینی دچار مشکل هستند که اگر کمی عمیقتر نگاه کنیم این آمار بیشتر هم می‌شود.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش، نشاط جمعی را یکی از حلقه‌های مبارزه با آسیب‌های اجتماعی دانست و افزود: در جامعه ما روند شادی در روابط فردی ظهور و بروز پیدا می‌کند اما در ساختار جامعه این روند معکوس است هیجانات غمگنانه بدون هیچ مشکلی در سطح اجتماع ظهور می‌کند اما هیجانات شادمانه جمعی برای بروز در جامعه با مشکل مواجه است و سعی می شود با روشی سنتی و کلیشه ای ارائه  شود که مسن ترها موافق این روش هستند اما جوانان این روش را نمی پسندند لذا جوانان برای هیجانات شادمانه خود را به شکل ساختار شکنانه یا به صورت  زیر زمینی ظهور و بروز می‌دهند.

حسینی حذف آزمون‌های زائد را سیاستی مطلوب دانست که باید تداوم پیدا کند و عنوان کرد: پرداختن به آزمون‌ها و ترویج فرایند تست زنی خلاقیت‌های دانش آموزان را گرفته است و مانع تحقق تعلیم و تربیت تمام ساحتی بر اساس سند تحول شده است لذا نمی‌شود انتظار تعلیم و تربیت تمام ساحتی را داشت.

وی تاکید کرد: متاسفانه دین و زندگی دانش آموزان را در قالب تست قرار داده‌ایم و چنین تعلیم و تربیت تک ساحتی، نشاط جمعی را از بین برده است.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: می‌توان شادی و نشاط دست جمعی را در مدارس طوری مدیریت کرد که به سنت‌ها و اعتقادات ضربه نزند لذا اگر نتوانیم این موضوع را مدیریت کنیم در مدیریت ضعیف عمل کرده‌ایم.

وی خانواده ها را سه نوع خاموش، پر آشوب و متعادل تقسیم و عنوان کرد: در خانواده خاموش زن و مرد دنیایی مجزا از یکدیگر دارند و هرکدام در دنیای خود غوطه ور هستند، در خانواده پر آشوب هر یک از زن و شوهر میل به اثبات خود دارند و رفتارهای پرخاشگرایانه آن ها به فرزندانشان منتقل می شود و والدین در خانواده ی متعادل در کنار هم رابطه‌ای مطلوب دارند و جامعه را می سازند بنابراین خانواده متعادل بهترین خانواده ها است.

حسینی آموزش و پرورش را بهترین ظرفیت برای ساختن خانواده‌ها دانست و اذعان کرد: رفتار خانواده‌ها بر چهار روش؛ سخت گیرانه، بی‌تفاوت، ساده گیرانه و مقتدر مبتنی است که بهترین آن خانواده مقتدر است.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار