-
شناسه خبر 159003

فاز نخست سایت بازیافت اسلام آباد غرب با ترخیض تجهیزات از گمرک تا نیمه دوم اردیبهشت‌ماه سال آینده به بهره‌برداری‌ می‌‌رسد.

به گزارش فرتاک نیوز،

استان کرمانشاه در بازیافت زباله پیشرو است و شهر کرمانشاه نخستین استان در کشور بود که با استقرار تجهیزاتی اقدام به بازیافت زباله کرد و امروز نیز سایت بازیافت زباله شهر اسلام‌آباد غرب در مراحل پایانی بهره‌برداری از فاز نخست قرار دارد که با ترخیص تجهیزات این سایت از گمرک مقدمات بهره‌برداری از آن فراهم می‌شود.

سایت بازیافت زباله اسلام‌آباد غرب شهرهای سرمست، گیلانغرب، گهواره، دلاهو و اسلام‌آباد غرب را تحت پوشش قرار می‌دهد تا زباله در شهرهای غربی استان کرمانشاه بازیافت شود و از این طریق کمک‌ بسیاری به حفظ محیط زیست این مناطق شود و ساخت سایت‌های بازیافت در سایر مناطق استان کرمانشاه با توجه به تجربه و دانش موجود در کرمانشاه دور از دسترس نیست.

علی امیری‌تبار در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه اظهار داشت: ترویج و نهادینه کردن تفکیک زباله از مبدا نیازمند فرهنگ سازی است که تمامی سازمان‌ها و مجموعه‌ها باید در این عرصه نقش آفرین باشند.

شهردار اسلام‌آبادغرب گفت: بازیافت زباله یا نخاله‌های ساختمانی علاوه بر مسائل اقتصادی، در حفظ محیط زیست بسیار اهمیت دارد زیرا که محیط زیست به آیندگان تعلق داشته و همه ما در قابل آیندگان مسئول هستیم.

وی با اشاره به اینکه نخستین سایت بازیافت زباله اسلام‌آباد غرب بهار سال آینده افتتاح می‌شود عنوان کرد: اعتبار فاز اول سایت بازیافت زباله اسلام‌آباد غرب 9 میلیارد تومان است که برای بهره‌برداری کامل به 14 میلیارد تومان نیاز دارد.

شهردار اسلام‌آبادغرب با بیان اینکه فاز نخست سایت بازیافت زباله 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، بیان کرد: ایجاد اشتغال پایدار، جلوگیری از آلودگی آب‌های زیرزمینی از طریق شیرابه‌ها، تفکیک زباله‌های قابل بازیافت و تولید برق، تولید کود آلی و کمپوست، بازگشت مواد آلی به خاک و جلوگیری از تخریب و آلودگی محیط زیست از دستاوردهای طرح بازیافت پسماندها است.

امیری‌تبار با اشاره به اینکه 40 نفر در سایت بازیافت زباله مشغول به‌کار می‌شوند، عنوان کرد: تحقق کامل اهداف قانون جامع مدیریت پسماند  نیازمند تلاش شهردار و همکاری همه اقشار و تعامل و همدلی و پشتیبانی دست‌اندرکاران دستگاه‌های ذی‌ربط از جمله شهرداری‌ها، محیط زیست، دانشگاه علوم پزشکی و سایر اعضای کارگروه پسماند است.

وی با بیان اینکه دستگاه‌ها و تجهیزات سایت بازیافت در گمرک تا آخر ماه آزاد می‌شود، بیان کرد: استاندار کرمانشاه برای ترخیص دستگاه‌ها در گمرک کمک زیادی انجام داد و با استقرار این دستگاه‌ها فعالیت آماده‌سازی سایت بازیافت شروع می‌شود.

مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه درباره لزوم ایجاد سایت بازیافت زباله و نخاله‌های ساختمانی در کرمانشاه، گفت: امروزه با توجه به پیشرفت فناوری در دنیا و افزایش توان تخصصی دانشمندان و شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی فعال در این عرصه، انتظار داریم مسئولان مربوطه به این عرصه ورود کنند تا علاوه بر مباحث درآمدزایی، در بخش محیط‌ زیست اقدامات مناسبی در شهر شکل بگیرد.

فریدون یاوری با تأکید بر اینکه طرح‌های مرتبط با تفکیک زباله از اولویت‌های ما در محیط زیست به شمار می‌آید، بیان کرد: برای ساخت سایت بازیافت زباله اگر بخواهیم یک چرخه کامل زباله‌سوزی و تأمین انرژی ایجاد کنیم به اعتبار زیادی نیاز داریم که امیدواریم با ورود سرمایه‌گذار به این عرصه، سایت‌های بیشتری در استان به بهره‌برداری برسد.

وی با بیان اینکه افتتاح سایت بازیافت اسلام‌آباد غرب از سال 87 تاکنون به تعویق افتاده است، عنوان کرد: با وجود آن که در اسلام‌آباد غرب با مشکل دفن پسماند مواجه هستیم اما به‌دلیل عدم تخصیص اعتبارات سایت بازیافت زباله تاکنون به بهره‌برداری نرسیده است.

مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه با اشاره به اینکه تجهیزات سایت بازیافت در گمرک نیازمند اعتبار برای ترخیص است، بیان کرد: با تخصیص اعتبارات در خصوص ترخیص تجهیزات سایت بازیافت زباله، فاز نخست آن تا 15 اردیبهشت ماه در اسلام‌آباد غرب به بهره‌برداری می‌رسد.

یاوری خاطرنشان کرد: سایت اسلام‌آباد غرب پسماندهای شهر سرمست، گیلانغرب، گهواره، دلاهو و اسلام‌آباد غرب را تحت پوشش قرار می‌دهد و در حوزه سایت بازیافت گیلانغرب که از سال 76 آماده بهره برداری بوده جلسه‌ای در مورد وضعیت پسماند و وضعیت شهرک صنعتی گیلانغرب برگزار شده تا به شمار سایت‌های بازیافت افزوده شود.

وی افزود: سایت بازیافت زباله کرمانشاه یکی از سایت‌های قدیمی تفکیک زباله در سطح کشور بوده که با همت خانم شیرزادی از افراد موثر در حفاظت از محیط زیست کشور ساخته شده است و در نخستین سایت بازیافت زباله کرمانشاه زباله‌ها تفکیک و بازیافت شده و به عنوان مواد آلی در بخش‌های مختلف کشاورزی و عمرانی استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه می‌توان با استفاده از تجربیات این سایت و سایت‌های دیگر پروسه تفکیک و تبدیل مواد آلی را به صورت کامل‌تر در کرمانشاه اجرا کرد، عنوان کرد: ساخت سایت بازیافت زباله و نخاله‌های ساختمانی در کرمانشاه ضروری است.

پروژه‌های بازیافت سبب به وجود آمدن خوشه‌هایی متشکل از افراد تحصیل کرده و بومی در هر منطقه می‌شود که با بکارگیری دانش و فناوری، در راستای شناسایی ظرفیت‌های استان کرمانشاه و اجرای پروژه‌های شهری و روستایی در تمام زمینه‌ها فعالیت می‌کنند و براین اساس مسئولان استانی باید به دنبال راه‌حل‌های علمی و اقتصادی برای افزایش پروژه‌های بازیافت در استان کرمانشاه باشند.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار