-
شناسه خبر 101114

دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی با اشاره به جلسه امروز شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در این جلسه به موضوع بررسی سند همکاری میان وزارت علوم، وزارت اطلاعات، سپاه و نهاد‌های متولی دیگر برای حل مشکل بین‌المللی دانشگاه‌ها پرداختیم.

به گزارش فرتاک نیوز،

منصور کبگانیان دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور در جلسه امروز شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص محور‌های مورد بحث در این جلسه گفت: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در روز یکشنبه و در دیدار با اساتید محور اولیه جلسه در خصوص صحبت‌های ایشان بود.

دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور ادامه داد: تصمیماتی در خصوص کارگروه‌های مخصوص در موضع آما‌یش آموزشی که یکی از موضوعات موردنظر ایشان بود گرفته شد.

وی با اشاره به محور بعدی جلسه امروز شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در خصوص سیاست‌های اشتغالی فارغ‌التحصیلان چین از طرف مرکز همکاری‌های پیشرفته ریاست جمهوری موضوعاتی مورد بحث قرار گرفت؛ دولت چین با برنامه‌ریزی‌هایی که در زمینه فارغ‌التحصیلان و اشتغال آن‌ها داشته موفق عمل کرده است و ما می‌توانیم از تجربیات آن استفاده کنیم.

کبگانیان با اشاره به سند همکاری‌های علمی بین‌المللی اظهار کرد: مطابق با مطالبه مقام معظم رهبری در اواخر سال ۹۵ قرار شد تا سندی در خصوص همکاری‌های علمی بین‌المللی تدوین شود.

* برخورد‌های نامناسب سیاسی و امنیتی با دانشمندان ایرانی

دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور ادامه داد: در چند قرن گذشته کشور ایران به بسیاری از کشور‌های مختلف جهان علم و فناوری را آموخته است ما آموزش به اروپا را از زمان خواجه نصیر داشته‌ایم، اما حال که خود به علم بین‌المللی احتیاج داریم و می‌خواهیم از این حق استفاده کنیم با دانشمندان ما برخورد‌های امنیتی و سیاسی می‌شود.

وی با بیان اینکه رهبری تأکید کرده‌اند که سندی در زمینه علم بین‌الملل داشته باشیم گفت: با توجه به این فرمایش مقام معظم رهبری شورایی با حضور وزیر علوم، وزیر بهداشت، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزیر اطلاعات، وزیر امور خارجه، سپاه پاسداران و دیگر دستگاه‌های متولی برگزار خواهد شد تا این سند اجرایی شود.

دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور با بیان اینکه تاکنون دو جلسه با حضور وزرا تشکیل شده است اظهار کرد: علاوه بر جلسه‌ای که با وزرای مربوطه داشته‌ایم ۱۲ جلسه هم با حضور تمام معاونین این وزرا برگزار شده است تا بتوانیم سند را به صورت منسجم تصویب کنیم.

کبگانیان با اشاره به برگزاری جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی با رئیس‌جمهور گفت: اواخر سال گذشته این سند نهایی شد و با پیگیری‌هایی که انجام دادیم کار ابلاغ آن هم به پایان رسید و موضوع نگرانی همه اساتید و دانشجویان با وجود این سند برطرف خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه برای اجرایی کردن سند علمی بین‌المللی کمیسیونی با حضور معاونین همه دستگاه‌ها برگزار شده است اظهار کرد: در هفته‌های آتی اولین جلسه بررسی این سند با حضور مسئولان و وزرای که گفته شد برگزار می‌شود تا نقشه راه را با هماهنگی همه دستگاه‌ها پیش ببریم.

* پیشنهاد وزیر علوم برای بودجه پژوهشی سال ۹۷

دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور در خصوص محور بعدی جلسه امروز شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در بند (ت) تبصره ۹ بودجه سال ۹۷ بودجه پژوهشی افزایش یافته و باید از این افزایش بودجه برای کاربردی کردن پژوهش‌ها استفاده کنیم و امروز وزیر علوم و دو معاون پژوهشی و آموزشی وزارت علوم پیشنهادات خود را در خصوص این آیین‌نامه ارائه کردند.

کبگانیان یادآور شد: با تصویب این پیشنهاد حدود ۵۰۰ میلیارد تومان به بودجه پژوهش‌های تقاضا محور اضافه می‌شود و این موضوع در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر ورود دانشگاه‌ها برای حل موضوعات کشور است.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار