-
شناسه خبر 4235

رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: فدراسیون‌های ورزشی به جای واردات مورد اشکال مکمل از دانشکده‌های داروسازی برای تولید مکمل حمایت کنند، زیرا تولید مکمل پیچیده نیست ولی نیاز به حمایت مالی دارد چون دانشکده‌های داروسازی فقیر هستند.

به گزارش فرتاک نیوز، حسین وحیدی در مورد چالش تولیدات مکمل‌های ورزشی و دارویی که بیشتر برندهای خارجی در کشور وجود دارد و میزان تولیدات داخلی در حوزه‌ مکمل‌ها نیز پایین است، اظهار داشت: در این موضوع دو بحث وجود دارد، اول واردات و سودی که به واردکننده‌ها می‌رسد و باید یک همتی مسئولین در این حوزه انجام دهند.

واردات مکمل‌ محدود شود

وی در توضیح بیشتر عنوان کرد: مجوز واردات مکمل‌ها باید به مرور محدود شود و در داخل برای تولیدات مکمل‌ها سرمایه گذاری لازم صورت پذیرد زیرا دانش تولید مکمل پیچیده نیست و ساختن مکمل خیلی ساده است و چون مصرف بالا است تولیدکننده‌های ایرانی نیز اقبال زیادی به آن دارند.

مرگ‌های بسیار بر اثر مصرف مکمل خارجی

رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: بزرگترین نگرانی مربوط به واردات مکمل‌ها است و این را باید دولت - سیاستگذاری کند. زیرا در آنالیز مکمل‌ها ممکن است تقلب‌های زیادی صورت پذیرد و خطرناک نیز است و حتی مرگ و میرهای زیادی در این باره داریم ولی خوشبختانه در این زمینه دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بسیار توانمند است.

10 برند ایرانی در حوزه مکمل

وحیدی درباره اینکه هم اکنون وضعیت تولیدات مکمل‌های ایرانی به چه صورت است؟ گفت: طیف وسیعی دارد، مکمل‌ها مجموعه ای از ترکیبات مختلف است و می‌توان تعداد زیادی ترکیب را با هم مخلوط کرد و هم اکنون حدود 10 برند ایرانی وجود دارد.

تولید مکمل ایرانی تبلیغات می‌خواهد

رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: مکمل‌های ایرانی در کشور قابل تولید هستند و ما هم در بازار آنها را داریم، کما اینکه شاید تولید آنها کم باشد زیرا تبلیغات می‌خواهد و واردات مکمل خارجی نیز باید ممنوع و یا بسیار محدود شود.

به نام ورزشکار به کام فدراسیون‌های ورزشی

وحیدی با گریزی نسبت به تقلب‌ در حوزه مکمل‌ها عنوان کرد: متاسفانه الان فدراسیون‌های ورزشی دنبال واردات مکمل‌ها هستند و این مشکل دارد زیرا به عنوان اینکه می‌خواهند یک کار تخصصی کنند و سلامت ورزشکاران را تامین کنند دنبال واردات مکمل هستند و هیچ کدام دنبال این نیستند که قرار دادی با دانشکده‌های داروسازی منعقد کنند تا فلان مکمل برای آنها ساخته شود، به هر حال در بحث سرمایه گذاری، دانشکده‌های داروسازی کشور فقیر هستند.

فرمولاسیون مکمل کار ساده ای است

وی در پاسخ به این پرسش که "یعنی اگر به دانشکده‌های داروسازی سفارش تولید مکمل شود به راحتی می‌توانند تولید کنند و آیا تولیدات داخلی مکمل طولانی نیست؟" گفت: خیر. اصلاً تولید مکمل‌ پیچیدگی ندارند، چون مخلوط کردن ترکیبات مختلف است و در حد فرمولاسیون و داروسازی؛ کار ساده ای است.

 

ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار