-
شناسه خبر 160210

در عصر حاضر با توجه به پیشرفت تکنولوژی و گسترش شهرنشینی و پیامدهای آن، به خصوص آلودگی هوا، مشکلات و بیماری‌های ریوی افزایش یافته و تنگی نفس نیز از پیامدهای شایع آن می باشد . با توجه به سوالات متعدد کاربران در خصوص این مشکل به طور کلی بیان می کنیم که تنگی نفس چیست و چه باید کرد و بدانید که می بایست تنگی نفس خود را جدی بگیرید!

به گزارش فرتاک نیوز،

تنگی نفس در حقیقت اشکال در تنفس است که بسته به علت آن، می‌تواند هنگام دم یا بازدم و یا هر دو باشد. مثلا کسی که مبتلا به آسم است، موقع خارج کردن نفس دچار مشکل می‌شود، اما کسی که دچار تنگی ناحیه نای است، هنگام دم مشکل دارد که می‌تواند در مجرای تنفسی فرد آثار مخربی برجای گذارد.

بسیاری از افراد به علت شباهت تنگی نفس با آسم، این دو بیماری را یکی می‌دانند؛ در حالی که هر کدام علائم و تعاریف مختلفی دارند. تنگی نفس ناشی از حساسیت را آسم می‌گویند.

علل تنگی نفس

تنگی نفس در حال فعالیت

۱-انسداد تعدادی از لوله های کوچک تنفسی

۲- تنگی مجاری تنفسی

۳- وجود معایبی در عضلات تنفسی

۴- وجود نواقصی در بافت شش ها که اندامهای تنفسی می باشند.

۵- نارسایی قلبی

تنگی نفس در حال استراحت

۱- نارسایی قلبی

۲- بیماریهای ریوی

الف)سینه پهلو

ب)آسم های مختلف

ج)برونشیت

د)تجمع اخلاط در داخل ششها که این اخلاط ممکن است گرم باشند یا رطوبی و بلغمی سرد مزاج

برابر موارد فوق عوامل مختلف می توانند سبب تنگی نفس گردند که خلاصه ای از آن عوامل شرح داده می شود :

اگر نفس تنگی در حال استراحت تقریبا متوقف شود و در حال فعالیت جسمی عارض گردد این گونه تنگی نفس را جزء نقایص دستگاه تنفس می دانند. مثلا ممکن است عیبی در بافت ریه ها وجود داشته باشد که در اثر آن هوای تنفسی نتواند به طور کامل در بافت ریه منتشر گردد و یا مجاری تنفسی تنگ شده باشند و یا عده ای از آنها به عللی مسدود شده بقیه نایژکها تکافوی مبالات تنفسی را ننمایند که این حالت در افراد معتاد به سیگار و قلیان بیشتر مشاهده می گردد و یا نواقصی در عضلات تنفسی وجود داشته باشد که این ماهیچه ها نتواند آنچنانکه لازم است عمل انقباض و انبساط قفسه سینه را انجام دهند .

اما چنانچه تنگی نفس در حال استراحت هم وجود داشته باشد علت آن را بیشتر به ناراحتی های قلبی نسبت می دهند تا به ناراحتی های ریوی . این گونه افراد با آزمایشهای قلبی نوع بیماریشان مشخص می گردد . گاهی نیز ضایعاتی در ششها پیدا می شود که هوای تنفسی نمی تواند به خوبی در ریه منتشر شود بخصوص مواقعی که عفونتی هم وجود داشته باشد مانند بیماریهای سل . سینه پهلو و برونشیت.

بیشتر مردم تصور می‌کنند که هر تنگی نفس، آسم است واین مورد در برخی موارد مشکلاتی ایجاد می‌کند. بارها پزشکان مشاهده می کنند مریض بعد از پنج، شش ماه مراجعه کرده، به خیال اینکه بیماری‌اش آسم است، ولی در معاینات معلوم می شود که دچار بیماری قلبی است.بنابراین، بیماران باید تنگی نفس خود را جدی بگیرند و هرچه سریع‌تر، قبل از تشدید بیماری، به پزشک مراجعه و درمان را آغاز کنند.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار