-
شناسه خبر 127653

یک نشریه آمریکایی با استناد به کتاب افشاگرانه اخیر باب وودوارد نوشت: جارد کوشنر، مشاور ارشد و داماد دونالد ترامپ سبب شد که مخالفت‌ها در میان پنتاگون و وزارت امور خارجه آمریکا علیه وی به دلیل تلاشش برای تقویت ائتلاف میان عربستان و اسرائیل افزایش پیدا کند. این روزنامه‌نگار کهنه‌کار آمریکا از نقش کوشنر در روند تنصیب محمد بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان پرده برمی‌دارد.

به گزارش فرتاک نیوز،

 ‌به نقل از واشنگتن اگزماینر، باب وودوارد در کتاب جدید خود با عنوان "ترس: ترامپ در کاخ سفید" ضمن تایید برخورداری جارد کوشنر از نفوذ و قدرت در کاخ سفید شرح می‌دهد که چطور سفر غیرمنتظره دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به عربستان و اسرائیل در مه ۲۰۱۷ انجام گرفت و یکی از اولین سیاست‌های دولت ترامپ نسبت به خاورمیانه یعنی به جریان انداختن مجدد صلح خاورمیانه و منزوی کردن ایران را رقم زده است.

وودوارد می‌نویسد: درک هاروی، یک کارشناس حوزه اطلاعات در امنیت ملی آمریکا و مدیر حوزه خاورمیانه در اوایل دولت جدید ترامپ با استناد به نگرانی‌های ادعایی درباره  تهدید نیروهای حزب الله لبنان علیه اسرائیل نسبت به امکان بالا گرفتن یک "جنگ فاجعه بار" هشدار می‌دهد اما بعدا می‌بیند که وزرای خارجه دفاع و مشاور امنیت ملی دولت ترامپ چندان به این وضعیت توجهی ندارند.

او تشریح می‌کند که بعدا با کوشنر بانفوذ دیدار کرده و او گفته که ترامپ اولین سفرهای خارجی‌اش را به عربستان و اسرائیل که هر دو با ایران دشمن بوده و مورد بی‌اعتنایی دولت اوباما قرار گرفته بودند، انجام خواهد داد.

وودوارد خاطرنشان می‌کند: برگزاری نشست در عربستان همچنین به نفع اسرائیل خواهد بود و عربستانی‌ها و اسرائیلی‌ها که هر دو دشمنان دیرینه ایران هستند دارای روابط مهم از طریق مجاری پشتی و باز هستند. هاروی همچنین دریافت که باید روی این صحبت کوشنر تمرکزی قدرتمند داشته باشد، چرا که کوشنر مثل دیگر مشاوران ارشد ریاست جمهوری آمریکا نیست. او داماد ترامپ است و دست کم با اطلاع رئیس جمهوری حرفی را می‌زند.

در ادامه‌ این کتاب آمده است: همان طور که کوشنر و هاروی اصرار بر سفرهای مربوط به عربستان و اسرائیل داشتند، صف مخالفان در مقابل این پیشنهاد تشکیل شد.

به نوشته وودوارد، مک‌مستر به عنوان مشاور امنیت ملی و ماتیس به عنوان وزیر دفاع و ریک پری نیز به عنوان وزیر انرژی و همین طور تیلرسون به عنوان وزیر امور خارجه در آن زمان واکنشی منفی به این پیشنهاد نشان دادند.

این کتاب خاطرنشان می‌کند: تا دو ماه هیچ کس از ایده یک نشست پشتیبانی نکرد. با این حال کوشنر طبق نوشته این کتاب در جواب این واکنش‌ها گفت‌: من درک می‌کنم که این بسیار بلندپروازانه است. من نگرانی‌ها را درک می‌کنم اما من عقیده دارم که یک فرصت واقعی در این موضوع هست و ما باید آن را قبول کنیم. من درک می‌کنم که باید احتیاط داشته باشیم اما باید مشتاقانه این اتفاق را عملی کنیم جوری که حتما اتفاق افتد.

وودوارد می‌نویسد، کوشنر به هاروی گفته بود، اطلاعات مهم و قابل استنادی دارد که نشان می‌دهند مهمترین فرد در عربستان جانشین ولیعهد یعنی محمد بن سلمان است که از یک کاریزماتیک برخوردار است در مقابل روسای آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا درباره این امر به کوشنر هشدار دادند. آنها تصور می‌کردند مهمترین فرد محمد بن نایف ولیعهد عربستان و برادرزاده ملک سلمان پادشاه عربستان در سال ۲۰۱۷ بود که شبکه تروریستی وابسته به القاعده را در عربستان منهدم کرد. آنها تصریح کردند، ترجیح بن سلمان که کم سن و سال است در خاندان سلطنتی آشوب به پا خواهد کرد.

وودوارد دلایلی که کوشنر در زمینه ارتقای بن سلمان مطرح کرده بود را ذکر نکرد اما هاروی می‌گوید براساس روابط مستحکمی که از سال‌های گذشته در خاورمیانه وجود داشته از جمله روابطش با مقامات اسرائیلی آن را بر آن داشته تا با او هم‌عقیده شود که محمد بن سلمان در آینده نقش محوری خواهد داشت.

کتاب وودوارد همچنین فاش می‌کند: عامل انعقاد توافق کلیدی برای فروش چندین میلیون دلار تسلیحات به عربستان بوده است و این یکی از دلایل اصلی سفر ترامپ به عربستان و همچنین یک نشانه‌ای در خصوص آمادگی این کشور برای مقابله با ایران است و در این کتاب آمده است که در مذاکرات قبل از سفر ترامپ به نظر می‌رسید که عربستانی‌ها تمایلی برای خرید زیاد سلاح ندارند اما به نوشته وودوارد، کوشنر تماس تلفنی با محمد بن سلمان ۳۲ ساله، ولیعهد عربستان برقرار می‌کند و این تماس اثر خود را می‌گذارد. همچنین کوشنر هنگامی که این شاهزاده را به کاخ سفید از جمله به منظور یک ضیافت ناهار با رئیس جمهوری آمریکا دعوت می‌کند، پروتکل‌ها را نقض می‌کند اما هنوز هم تیلرسون و ماتیس معتقد بودند که سفر ترامپ به عربستان و اسرائیل بیش از حد زود انجام می‌شود. با این حال این مساله مهم نبود، چون در ماه مه ۲۰۱۷ این سفر اتفاق افتاد و صحنه را برای پیروزی‌های سیاسی مهم دیگر در پشت صحنه‌ها فراهم کرد.

طبق نوشته وودوارد به این شاهزاده عربستانی هم کمک کرد، چون ماه بعد از آن ملک سلمان، پادشاه عربستان محمد بن سلمان ۳۲ ساله را ولیعهد جدید خود  کرد.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار