-
شناسه خبر 127583

روزنامه «فایننشیال تایمز» نوشت : قدرتهای اروپایی برای دور زدن تحریم های ضد ایرانی آمریکا به شدت مشغول فعالیت بر سر راه اندازی یک مجرای مستقل برای مراودات مالی شرکت های این قاره با ایران هستند.

به گزارش فرتاک نیوز،

تارنمای روزنامه انگلیسی فایننشیال تایمز در گزارشی نوشت : قدرت های اروپایی در چهارچوب ضدیت با تحریم های آمریکا و زنده نگاه داشتن توافق هسته ای با تهران، مشغول مذاکره بر سر راه اندازی مجرای پرداخت برای تجارت شرکت های اروپایی با ایران هستند.

در آستانه از سرگیری بخش نفتی و مالی - بانکی تحریم های ضد ایرانی آمریکا در نوامبر آتی (13 آبان)، فرانسه، آلمان و انگلیس با مقام های اتحادیه اروپا مشغول همکاری بر سر ترتیبات این ابزار مالی هستند.

به نوشته فایننشیال تایمز، واشنگتن به شرکت های اروپایی هشدار داده تا با تحریم هایش همکاری کنند ؛ در غیر اینصورت از دسترسی به نظام مالی آمریکا محروم خواهند شد. تلاش رسمی اتحادیه اروپا برای حفظ دسترسی مالی به ایران شکاف میان این قاره و آمریکا را افزایش خواهد داد.

به گفته دیپلمات ها، هدف سیاستگذاران اروپایی آن است تا به کسب و کارهای ایرانی و اروپایی کمک کنند تا منافع تجاری پسابرجام را حفظ نمایند.

آنها افزودند که کشورهای سه گانه اروپایی که توافق هسته ای را به همراه روسیه و چین امضا کردند، با کمیسیون اروپا و بخش دیپلماتیک این اتحادیه بر سر این مجرای تامین مالی مشغول همکاری هستند.

این روزنامه انگلیسی در ادامه گزارش خود نوشت که نظرات گوناگونی در مورد شکل و ساختار این مکانیزم مطرح شده است. یکی از سخنگویان وزارت دارایی فرانسه گفت: هنوز تصمیم سیاسی در مورد شکل این نظام مستقل تامین مالی اتخاذ نشده ولی فعالیت های شدت یافته است.

دولت فرانسه مدت هاست که به دنبال یک مکانیزم جایگزین مالی است تا علیرغم تحریم های آمریکا تجارت با ایران ادامه یابد. پاریس اکنون معتقد است که در آستانه تحریم های ماه نوامبر واشنگتن علاقه به این پروژه به خصوص از جانب آلمان افزایش یافته است.

وزیر دارایی آلمان گفت: همفکری ها در این زمینه شدید و مداوم است و مدل های گوناگونی روی میز است.

وزارت امور خارجه انگلیس نیز گفت که لندن و بروکسل مشغول بحث برای یافتن راهکارهای عملی برای حمایت از روابط مداوم اقتصادی منطبق با توافق هسته ای با ایران هستند.

فایننشیال تایمز نوشت: معلوم نیست که این مجرای پیشنهادی، برای پرداخت نفت ایران نیز به کار می رود یا تنها به دیگر کالاها و خدمات اختصاص دارد.

مایا کوسیانچیچ (Maja Kocijancic) یکی از سخنگویان اتحادیه اروپا دیروز به خبرنگاران گفت که تلاش ها برای حفظ همکاری با ایران در بخش های کلیدی اقتصاد از جمله نفت ادامه دارد. وی افزود که بخشی از این تلاش ها برای اطمینان یافتن از روابط کاری قانونی شرکت ها با ایران و دسترسی آنها به منابع مالی ضروری است.

پس از اقدام دونالد ترامپ در خروج آمریکا از توافق، مجرای مالی پیشنهادی بخشی از تلاش های اروپا برای حفظ آن به شمار می رود.

اتحادیه اروپا با اعمال قانون انسداد، شرکت های اروپایی را تهدید کرده که در صورت تبعیت از تحریم های ماه اوت آمریکا علیه آنها اقدام قانونی انجام خواهد داد. این ماه، یکی از مقام های وزارت امور خارجه آمریکا اروپایی ها را متهم کرد که با مجبور ساختن شرکت های اروپایی به انتخاب میان نقض قوانین آمریکا و اتحادیه اروپا، آنها را 'روی ریل راه آهن' قرار می دهند.

دیپلمات های اروپایی اذعان دارند که تهدیدهای آمریکاموجب شده که خیلی از شرکت های بزرگ که خطر دردسرهای قانونی را بیش از مزایای تجارت با ایران می دانند، از این کشور خارج شوند اما با این حال اروپایی ها معتقدند که ارزش دارد تا شرکت های کوچکتر به تجارت خود با ایران ادامه دهند و به تهران علامت دهند که در مورد حفظ توافق هسته ای جدی هستند.

در آستانه تحریم تراکنش های مالی نوامبر، نظام ارتباطات مالی سوئیفت که در بلژیک قرار دارد و بسیاری از تراکنش های بین المللی از طریق آن انجام می شود به یکی دیگر از نقاط توجه تبدیل شده است. آمریکا به صراحت معافیت از تحریم ها برای سوئیفت را رد نکرده ولی وعده برخورد با آن را نیز نداده است.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار