-
شناسه خبر 445

هند در حال آماده کردن هیئتی برای اعزام به ایران است تا از سهم خود از بازار برنج ایران در برابر شرکت های پاکستانی دفاع کند.

هند در حال آماده کردن هیئتی برای اعزام به ایران است تا از سهم خود از بازار برنج ایران در برابر شرکت های پاکستانی دفاع کند.

به گفته موهیندر پال جیندال، رئیس اتحادیه صادر کنندگان برنج هند، این هیئت که متشکل از مقامات دولتی و صادر کنندگان خواهد بود، روزهای 27 تا 29 ژانویه به تهران سفر خواهد کرد. وی افزود، صنعت برنج هند امیدوار است که ایران ممنوعیت واردات برنج باسماتی از هند را که در طی 4 ماه گذشته برقرار بوده لغو نماید.

یک مقام دولتی هند که نخواست نامش فاش شود گفت: «ما باید به تلاش های دیگر کشورها واکنش نشان دهیم زیرا سهم ما از بازار ایران به شدت کاهش یافته است.»

ایران در طی سال های اخیر یکی از وارد کنندگان بزرگ برنج باسماتی هند بوده است. اما در سال 16-2015 صادرات برنج باسماتی هند به ایران تقریبا به نصف کاهش یافت و از 1.1 میلیارد دلار در سال قبلی به 571 میلیارد دلار رسید.

در نیمه نخست سال مالی جاری، صادرات برنج باسماتی هند به ایران به 356 میلیون دلار رسیده است. هم هند و هم پاکستان از صادر کنندگان برنج به ایران هستند. اروگوئه نیز دیگر کشوری است که به ایران برنج صادر می کند.

ایران پس از لغو تحریم ها در ماه ژانویه 2016، تجارت خارجی خود را به کشورهای بیشتری گسترش داده است. یک مقام دیگر دولتی هند گفت: «ما باید صادرات برنج باسماتی به ایران را گسترش دهیم زیرا کشورهای دیگر با جدیت در حال گسترش صادرات انواع برنج های خود (به ایران) هستند.»هند تمایل دارد هرگونه نگرانی مقامات ایرانی در مورد کیفیت برنج باسماتی را مرتفع سازد.

راجن سوندارسان، دبیر اجرایی اتحادیه صادر کنندگان برنج هند گفت: «ما باید شایعات در مورد برنج باسماتی را که از سوی طرف های ذی نفع ساخته شده برطرف کنیم... ایران یک بازار با ثبات و مهم برای ماست. آنها تا به امروز مجوز واردات را صادر نکرده اند، در حالی که این اتفاق باید در ماه نوامبر می افتاد.»

 

ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار