-
شناسه خبر 421

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه برخی به خاطر تنبلی و بی‌حوصلگی می‌گویند که بخش کشاورزی کشور توجیه اقتصادی ندارد، گفت: "ما می‌توانیم" در بخش کشاورزی مورد توجه است به طوریکه توانسته‌ایم در مزرعه بهره‌وری آب را از ۳۷ به ۴۴ درصد برسانیم.

محمود حجتی امروز در مراسم سی و یکمین دوره انتخاب و معرفی نمونه‌های ملی بخش کشاورزی اظهار کرد: برخی می‌گویند در حال تغییر اقلیم و شاهد بروز مشکلات کم آبی و به صرفه نبودن کشاورزی در کشور هستیم اما باید در نظر داشت که این صحبتها از روی تنبلی و بی‌حوصلگی زده می‌شود.

وی افزود: کشاورزان نمونه به ما آموختند که با استفاده از منابع محدود کشور چه کارهایی که نمی‌شود کرد.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: قطعا باید از خاک کشور حفاظت به عمل آید و میزان مصرف آب کمتر شود اما در نظر بگیریم که کشاورزان نمونه ما با همین امکانات چطور توانستند محصول تولید کرده و افزایش بهره‌وری ایجاد کنند.

وی گفت: کشاورزان نمونه اصول فنی و آموزشهای لازم را فرا گرفته و به کار می‌گیرند که امروز و در این مراسم شاهد به بار نشستن نتیجه آنها هستیم.

حجتی گفت: ما با استفاده از ابزار موجود می‌توانیم اراده و معیشت الهی را برای افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی استفاده کنیم که نمونه‌های ملی بخش کشاورزی به درستی توانستند ضریب تبدیل بهره‌وری را چند برابر متوسط تولید ملی در کشور بالا ببرند.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به آمار نمونه‌های بخش کشاورزی کشور گفت: گندمکار آبی ما بیش از 3 برابر متوسط تولید داخلی کشور تولید و بهره‌وری داشته است. همچنین گندمکار نمونه دیم ما 5 برابر متوسط کشوری تولید داشته است.

وی گفت: در محصولات باغی کشور باغداران نمونه ما 7 تا 10 برابر بیشتر از متوسط داخلی برداشت کرده‌اند. همچنین کشاورز ذرت دانه‌ای ما در حالی 17 تن در هکتار تولید کرده که متوسط این رقم در کشور 7 تن است.

حجتی افزود: کشاورز نمونه ما در بخش تولید محصول 10 تا 11 تن در هکتار برداشت داشته است اما باید در نظر داشت که چرا همسایه ما نمی‌تواند با همان شرایط اقلیمی این میزان تولید و برداشت انجام دهد.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: امام خمینی (ره)، رهبر معظم انقلاب، رئیس جمهور در ارتباط با تامین نیاز غذای کشور در داخل و امنیت غذایی تاکید دارد به طوریکه امام می‌فرمود باید نان و غذای خودمان را خودمان تولید کنیم.

«ما می‌توانیم» امنیت غذایی کشور را در داخل تامین کنیم

وی افزود: در حال حاضر نیز معتقدیم که «ما می‌توانیم» و تولیدکنندگان نمونه بخش کشاورزی این امر را زودتر از ما آموخته و به کار گرفته‌اند و باید از خلاقیت آنها استفاده شود.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: در چند سال گذشته بذر مورد نیاز کشاورزان از سیلوها تامین می‌شد که این نوع بذر از بدترین بذرها بود اما اکنون تولیدکنندگان نمونه بذر کشور بالای 2 تن در هکتار بذر گواهی شده تولید می‌کنند.

حجتی افزود: فرهنگی (فرهنگ تنبلی) که امروز در کشور داریم بخش عمده آن به خاطر کم‌اطلاعی افراد است و بخش دیگر آن به دلیل موارد دیگر (سوء نیت) است که انشاءالله اینطور نباشد.

وی گفت: مشاهده می‌شود که وقتی تولید یک محصول (گندم) در کشور بالا می‌رود برخی سریع می‌آیند و می‌گویند تولید این محصول باعث افزایش مصرف آب در کشور شده است اما باید به آنها گفت که با افزایش تولید گندم مصرف آب بیشتر نشده است بلکه کمتر شده است زیرا توانسته‌ایم با افزایش تولید گندم سطح زیر کشت را کاهش دهیم تا مصرف آب کمتر از گذشته به خودکفایی تولید گندم دست یابیم. اکنون مصرف آب در بخش کشاورزی کمتر شده است به طوریکه تولید گندم را برای اولین بار به صورت آبیاری تیپ (آبیاری تحت فشار نواری) در کشور انجام دادیم اما باز هم برخی می‌آیند و سر و صدا می‌کنند.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: ما باور نمی‌کردیم که بتوانیم کشت گندم را به صورت تیپ انجام دهیم اما تولیدکنندگان ما به ما آموختند که ما فعل می‌توانیم انجام بدهیم را در کشور قادر به پیاده‌سازی کنیم.

حجتی گفت: بخش عمده جامعه ما به خاطر کم‌اطلاعی از واقعیات بخش کشاورزی آن را غیر اقتصادی معرفی می‌کنند و کشاورزی به شکلی جلوه داده شده است که انگار مصرف بی‌رویه آب و عدم بهره‌وری دارد اما کشاورزی ما کاملا بهره‌ور است و به کاهش مصرف آب در این بخش کاملا توجه شده است.

وی گفت: ما می‌توانیم در سالهای اخیر در بخش کشاورزی در حال انجام و توسعه است و افزایش بهره‌وری ایجاد شده است به طوریکه کشاورزی ما با کمترین ورودی سرمایه بیشترین بهره‌وری را داشته است که نمونه‌های ملی بخش کشاورزی بهترین بازخورد را در این زمینه داشته است.

بهره‌وری آب در مزرعه 7 درصد افزایش یافت

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه ظرفیتهای فوق‌العاده‌ای در بخش کشاورزی در کشور وجود دارد که اکنون از آن استفاده نمی‌کنیم گفت: همین آبی که الان از آن در کشور استفاده می‌شود یا حتی از آن استفاده نشده است به بهره‌برداران توجه شده است به طوریکه میزان بهره‌وری آب در مزرعه از 37 درصد در سالهای اخیر بوده 44 درصد رسیده است.

26 هزار حلقه چاه غیرمجاز در 2 سال گذشته بسته شده است

حجتی ادامه داد: در سال گذشته 16 هزار حلقه چاه غیرمجاز توسط خود وزارت نیرو بسته شده و امسال نیز به ما اعلام کرده‌اند که 10 هزار چاه غیرمجاز بسته شده است. این به معنی آن است که آب کمتری توسط بخش کشاورزی استفاده می‌شود.

 

ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار