-
شناسه خبر 168

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به هزینه ۳۰۰۰میلیارد تومانی تغییر واحد پولی کشور، گفت: دولت پیشنهاد حذف ۴ صفر را در دستور کار قرار دهد.

محمد رضا پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: بر اساس برآوردهای اولیه انجام شده حداقل 3000میلیارد تومان بابت تغییر واحد پول ملی باید صرف شود و این رقم، هزینه بسیار سنگینی است، به همین جهت برای تصمیم گیری برای حذف یک یا چند صفر باید مبتنی بر مباحث کارشناسی باشد.

پور ابراهیمی ادامه دادف چراکه اگر این کار را انجام می‌دهیم با یک هزینه این کار را انجام دهیم و کار به شکلی نباشد که مجبور باشیم در چند سال آینده مجددا این هزینه را متقبل شویم.

وی افزود، برای تغییر کامل واحد پولی کشور علاوه بر این هزینه بازه زمانی 6 ماهه لازم است، بر این اساس پیشنهاد ما این است که اگر دولت قرار است پیشنهاد تغییر واحد پول ملی را در قالب حذف یک صفر مطرح کند بهتر است، موضوع حذف 4 صفر که پیش از این مطالعاتی نیز روی ان انجام شده بود مد نظر قرار دهد.

رئیس کمیسیون اقتصادی کمیسیون اقتصادی گفت: اثر مثبت حذف صفر از پول ملی این است که یک تسهیل در محاسبات انجام می‌شود. همچنین یک فضای روانی در حوزه برابری نرخ مالی و پلی در مقایسه با سایر ارزها ایجاد میکند.

وی افزود، اما حذف یک صفر تاثیر آنچنانی در اقتصاد نخواهد داشت و مهمترین اثر این تغییر همین موضوع تسهیل در خوانش و محاسبات و همچنین فضای روانی مثبت در جامعه است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان تاکید کرد، دولت می‌تواند از تجربه سایر کشورها  مانند ترکیه نیز  برای تغییر واحد پولی ملی کشور  استفاده کند.

 

ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار