-
شناسه خبر 14241

محسن رضایی با بیان اینکه مهمتر از ارزش پول ملی "پول های فریز شده" مردم در بانک ها است اظهار داشت: من به رئیس جمهور گفتم ما علاوه بر تحریم خارجی تحریم پولی خودساخته هم داریم.

به گزارش فرتاک نیوز،

 محسن رضایی در نشست خبری که ظهر امروز برگزار کرد، در پاسخ به سوال خبرنگار در مورد نامه ای که اخیرا به رئیس جمهور در رابطه با کاهش ارزش پول ملی نوشته بود، گفت: در این دوره ارزش پول ملی 50 درصد کاهش پیدا کرده و مهمتر از آن این است که 45 درصد پول مردم در بانک ها فریز شده است و قدرت حضور در بازار را ندارد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: از هر یک میلیون تومان، 450 هزار تومان آن یخ زده و نمی تواند به بازار بیاید و هر کاری سالی آینده می کنند باید در نهایت بانک را آزاد کنند.

وی افزود: من در این رابطه به رئیس جمهور تاکید کردم که ما علاوه بر تحریم خارجی، تحریم پولی خودساخته هم داریم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص جلسات برگزار شده مجمع تشخیص مصلحت نظام هم گفت: بحث های مجمع بیشتر در مورد برنامه ششم و بودجه سال 96 بود که در مورد برنامه ششم، 14 مورد مغایرت با سیاست های کلی دیده شد که طی سه جلسه مجمع به تصویب رسید و به شورای نگهبان ارسال شد و شورا آن 14 مغایرت را برای اصلاح به مجلس شورای اسلامی داد.

رضایی با بیان اینکه مجلس 7 مورد را اصلاح و 7 مورد را باقی گذاشت، بیان داشت: در این شرایط شورا به مجلس اعلام کرد که  این 7 مورد هم اصلاح شود و مجلس اصرار کرد که این 7 مورد قابل اصلاح نیست؛ در این شرایط واژه ای جدید به عنوان مغایرت های اصراری بین مجمع تشخیص و مجلس شورای اسلامی شکل گرفت.

رضایی بیان داشت: در این دو جلسه در دو مورد از این ها که مربوط به بازنشستگان بود، به توافق رسیدیم که حقوق بازنشستگان توسط مجلس جدی گرفته شود.

وی افزود: یک مورد دیگر در مورد برقراری عدالت در نظام پرداخت و رفع تبعیض بین بازنشستگان، مستمری بگیران و بازنشستگان لشکری و کشوری بود تا دولت در سال آینده عدالت را در حقوق ها برقرار کند، زیرا فاصله حقوقی بین مشاغل خیلی زیاد است و براساس این مصوبه دولت ملزم است این رفع تبعیض را انجام دهد و سه مورد را از مجلس خواستیم که مجددا حذف و اصلاح کند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه برنامه ششم قابل اجرا است و سال 96 اولین سال برنامه ششم خواهد بود، گفت: موضوع دومی که بحث کردیم 4 اختلافی بود که به ما رسید و آن را بررسی کردیم که در این موارد دو مورد از شورا تایید و یکی هم از مجلس تایید و یکی هم اصلاح شد.

رضایی در ادامه اظهار داشت: مصوبه سوم ما مربوط به مغایرت های بودجه سال 96 بود، که سه مغایرت را به شورا اعلام کردیم تا برای سال 96 اصلاح شود.

وی در ادامه گزارشی از 5 سال گذشته که آیت الله هاشمی ریاست مجمع تشخیص را بر عهده داشت، ارائه داد و گفت: شورای مجمع در 5 سال اخیر 112 جلسه برگزار کرده و 54 مصوبه داشته که هر مصوبه ای شامل چندین ماده بند مربوطه بوده است.

رضایی با بیان اینکه مجمع 297 جلسه در کمیسیون های دائمی و تخصصی داشته است، اظهار داشت: مصوبات ما شامل 10 سیاست کلی مثل اقتصاد مقاومتی و محیط زیست بوده و همچنین 30 طرح و لایحه اختلافی بین مجلس و شورای نگهبان را بررسی کرده ایم.

 

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه وضعیت بانک مرکزی را معضل خواند و بیان داشت: ما این مورد را بررسی کردیم که آیا بانک مرکزی باید مستقل باشد و یا توسط سه قوه اداره شود.

 

وی یکی از وظایف مجمع تشخیص را مشورت دادن به رهبری برای حل معضلات خواند و بیان داشت: ما در سال گذشته و دو سال اخیر چون آیین نامه نظارتی ابلاغ شد نظارت ها را شروع کردیم

رضایی با اشاره به اینکه در قانون اساسی دو نوع نظارت داریم عنوان کرد: یکی نظارت از سوی شورا است که از لحاظ شرع و قانون نظارت می کند و دیگری نظارت رهبری در حسن اجراست.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه در طول این مدت یک استفساریه داشتیم، خاطرنشان کرد: کمیسیون های مجمع 297 جلسه داشتند و کمیسیون های دبیرخانه آن هم که برای مجمع خوراک تهیه می کنند 2 هزار 126 جلسه داشتند.

رضایی یکی از جمله کارهای مهمی که در چند سال گذشته انجام شده است را  اقتصاد مقاومتی و سیاست های محیط زیستبرشمرد.

 

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه تاریخ تشکیل دوره های مجمع یک مسئله قید شده در قانون اساسی نیست بیان داشت: اگر چه این موضوع به عرف  در اسفند ماه صورت می گیرد ولی این بار صدور احکام آن به سال آینده موکول می شود.

وی خاطرنشان کرد:گزارش اقتصاد مقاومتی تهیه شده و بعد از ارائه رهبری به رسانه ها نیز داده خواهد شد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه من به جهت نظامی بودن عضویتی در جبهه مردمی نیروهای انقلاب ندارم خاطرنشان کرد: حضور من در این مجمع از حیث مهمان بودن من صورت گرفته بود، ولی از هر نوع حرکت نیروهای انقلاب حمایت می کنم، زیرا که نیروهای انقلاب در کشور طیف وسیعی دارند.

وی در خصوص انتخابات 96 بیان داشت: نیروهای انقلاب با یک تیم کارآمد برای حل مشکلات مردم به صحنه می آیند و در این انتخابات فرد سرجمع  خلاصه می شود تا بتواند مردم را ببینند.

 

ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار