-
شناسه خبر 135589

رئیس هیات علمی دومین همایش بین المللی سواد رسانه ای و اطلاعاتی تاکید کرد: گفتمان سواد رسانه ای باید جهت گیری مردمی و ملی پیدا کند.

به گزارش فرتاک نیوز،

از دومین همایش سواد رسانه ای و اطلاعاتی، حسن بشیر روز شنبه در سومین نشست اعضای هیات علمی این همایش در ساختمان مرکزی دانشگاه پیام نور با اشاره به این نکته که زمینه سازی لازم برای مشارکت و حضور خانواده ها در همایش برای طرح مسائل و مشکلات خود در حوزه سواد رسانه ای انجام شده و شایسته است که خانواده ها مطالب و دغدغه های خود در این رابطه را به دبیرخانه همایش ارسال کنند.

وی تاکید کرد: یکی از آسیب های مهم حوزه سواد رسانه ای «دولتی کردن» آن می باشد. به همین دلیل لازم است که دبیرخانه همایش و انجمن سواد رسانه ای ایران به یک ساختار مردمی تبدیل شود و از طرح انتقادات و اشکالات موجود در این زمینه نیز هراسی نداشته باشد.

بشیر گفت: مردمی سازی گفتمان سواد رسانه ای به معنای حذف دیدگاه دولتی نیست، بلکه نباید این دیدگاه به یک قدرت تحمیلی تبدیل شود. یکی از فرصت های خوب و موثر در این زمینه توجه بیشتر و موثر دانشگاه ها و مراکز علمی به سواد رسانه ای و اطلاعاتی در کشور و تبدیل آن به یک گفتمان علمی- کاربردی است.

این مدرس دانشگاه امام صادق (ع) در ادامه افزود: یکی از اقدامات خوبی که می تواند در دانشگاه ها صورت گیرد، اضافه کردن یک درس اختیاری با موضوع سواد رسانه ای و اطلاعاتی و تشویق دانشجویان برای انجام پژوهش های مختلف به ویژه پایان نامه در این زمینه است. اعضای هیئت علمی همایش این درخواست جدی را از وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری دارند که به این مساله توجه کافی داشته باشد.

بشیر تاکید کرد که نقش رسانه ها، به ویژه رسانه ملی، در این رابطه نیز می تواند یک نقش اساسی و قابل توجه باشد. پیشنهاد ما این است که رسانه ها به شکل مداوم موضوع سواد رسانه ای و اطلاعاتی را به مثابه یک مسئولیت رسانه ای تلقی کنند و به این موضوع فضای کافی اختصاص دهند.

وی در ادامه با معرفی سید بشیر حسینی استاد دانشگاه صدا و سیما، به عنوان مسئول کمیته مقدماتی ارزیابی کتاب ها و سایر تولیدات در حوزه سواد رسانه ای و اطلاعاتی گفت: لازم است کمیته مزبور ضمن تعیین شاخص ها و معیارهای ارزشگذاری در این زمینه، کتاب های برتر در حوزه سواد رسانه ای و اطلاعاتی را مشخص تا در اختتامیه همایش از مولف برتر این کتاب ها تقدیر به عمل آید.

283 مقاله دریافت کردیم

در ادامه این نشست دبیر علمی دومین همایش بین المللی سواد رسانه ای و اطلاعاتی با اشاره به اینکه تا کنون 283 مقاله برای شرکت در همایش دریافت شده است، گفت: از مجموع این مقالات 207 مقاله شایسته داوری تشخیص داده شد که در پنج محور به هیئت داوران داده شده است. همچنین 76 مقاله از میان مقالات ارسالی به دلیل تفاوت با موضوع و یا ضعف محتوایی کنار گذاشته شده اند.

بهاره نصیری افزود: تعداد مقالات ارسالی در هر یک از پنج محور همایش شامل 37 مقاله در محور خانواده، سواد رسانه ای و توانمند سازی ، 52 مقاله در محور خانواده، سواد رسانه ای و سبک زندگی، 17 مقاله در محور خانواده، سواد رسانه ای، دین و اخلاق، 47 مقاله در محور خانواده، سواد رسانه ای و آموزش، و 35 مقاله در محور تجربه نگاری و مقالات تجربی است.

وی خاطر نشان کرد: 13 مقاله توسط دبیرخانه­های استانی همایش سفارش داده شده است که امیدواریم بزودی در اختیار دبیرخانه مرکزی همایش قرار گیرند. همچنین 6 مقاله در بخش بین المللی از کشورهای ترکیه، مالزی و انگلستان دریافت شده که در حال ارزیابی محتوایی است.

190مقاله در مرحله داوری

در ادامه دبیر کل دومین همایش بین المللی سواد رسانه ای و اطلاعاتی با مقایسه آمار مشارکت کنندگان در اولین و دومین همایش بین المللی سواد رسانه ای و اطلاعاتی گفت: تعداد مقالات دریافتی در نخستین همایش سواد رسانه ای 266 مقاله بود که تعداد 190 مقاله برای داوری مورد تایید قرار گرفت.

محمد صادق افراسیابی افزود: امسال شاهد دریافت 283 مقاله هستیم که 207 مقاله برای داوری مورد تایید قرار گرفته است. بنابراین میزان مشارکت در دومین همایش سواد رسانه ای و اطلاعاتی نسبت به سال گذشته 9 درصد افزایش یافته است که بیانگر توجه هر بیشتر نخبگان نسبت به حوزه سواد رسانه ای است.

دومین همایش سواد رسانه‌ای در یک نگاه

دومین همایش سواد رسانه‌ای با موضوع خانواده به عنوان نهاد بنیادین اجتماعی با هدف تبیین نقش و جایگاه مهم خانواده در عصر اطلاعات و جامعه شبکه‌ای با تاکید بر رویکرد های آموزشی، شناختی و تربیتی در دو بخش علمی - پژوهشی و تجربی - کاربردی برگزار می‌شود.

موضوعات و محورهای بخش علمی - پژوهشی این همایش، توانمندسازی، سبک زندگی، آموزش و دین و اخلاق و موضوعات و محورهای بخش تجربی - کاربردی همایش، تجربه نگاری‌های حوزه سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی بر اساس موضوعات و محورهای بخش علمی - پژوهشی، تولیدات رسانه‌ای (مستند، فیلم کوتاه، انیمیشن، بازی‌های رایانه ای و ...) در حوزه سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی و تولیدات هنری (پوستر، اینفوگرافی و ...) در حوزه سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی است.

دومین همایش بین المللی سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی 12 تا 14 آبان ماه امسال همزمان با هفته فرهنگ عمومی به میزبانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار خواهد شد.

تمامی مقالات برتر همراه با جمع بندی تجارب به دست آمده در حوره سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی به همت انجمن سواد رسانه‌ای در قالب یک کتاب منتشر شده است.

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک نیوز کلیک کنید.
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار