-
شناسه خبر 447

مدیر اداره کل دفتر ثبت آثار تاریخی کشور گفت: در کمیته ثبت آثار منقول10 پیکرک جانوری و انسانی تپه سراب کرمانشاه در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

 جلسه کمیته ثبت آثار منقول در فهرست آثار ملی ایران با حضور فرهاد نظری مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی و تعدادی از کارشناسان اداره کل موزه ها برگزار شد.

فرهاد نظری با اعلام اینکه 10 پیکرک مربوط به هزاره هفتم از تپه سراب کرمانشاه به ثبت رسیده است، گفت: با توجه به اینکه پیکرک های کرمانشاه از شهرت جهانی برخوردارند و پیشتر تعدادی از آنها در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفته بود، اکنون نیز 10 پیکرک دیگر به ثبت رسید.

وی تاکید کرد: پیکرک ونوس سراب که در تمامی کتابهای تاریخ هنر جهان معرفی شده است از جمله پیکرک های این منطقه به شمار می رود. این درحالی است که کاشف این پیکرک ها «بریدوود» است که گفته می شود یکی از بهترین و دقیق ترین باستان شناسانی است که در ایران فعالیت باستان شناسی داشته است.

مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی با اشاره به اینکه پیکرک های تپه سراب کرمانشاه نشان دهنده دوره ای از تاریخ بشر هستند ادامه داد: این پیکرک ها نشان از آن دارد که انسان چگونه توانسته است در طول تاریخ حیوانات را اهلی کند و به خدمت بگیرد.

در حال حاضر پیکرک های جانوری و انسانی تپه سراب کرمانشاه در موزه ملی ایران نگهداری می شود.

 

ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار