-
شناسه خبر 36514

مدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد موضوع تاریخ انقضا خامه های یک شرکت لبنی را تشریح کرد.

به گزارش فرتاک نیوز،

دکتر علی اصغر اسماعیل زاده  مدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: کمی پیشتر شرکتی لبنیاتی با ارسال نامه ای به  معاونت غذا و داروی مشهد درخواست اجازه  افزایش دوماهه تاریخ انقضای خامه های تولید شده را که روی پاکت خامه استریل که در انبار های کارخانه موجود بود 6ماهه درج شده و تاریخ مصرف آنها  هنوز به پایان نرسیده بود را مطرح کرد.

 

وی ادامه داد: پس از مطرح شدن موضوع در کمیته فنی قانونی دانشگاه  مقرر گردید  پس از بازدید کارشناسان از انبارهای شرکت و محل نگهداری کالای مذکور و ارزیابی آزمایشگاهی و بشرط  سلامت فراورده با در خواست شرکت مذکور موافقت بعمل آید.

 

دکتر اسماعیل زاده اظهار داشت: اهل فن و متخصصان این حوزه می دانند که با توجه به شرایط نگهداری در زنجیره سرد میتوان تاریخ مصرف خامه استریل راتا  8 ماه در نظر گرفت طبیعی است که در مورد فوق نیز امکان اضافه کردن دوماه دیگر عملا وجود داشت.

 

وی افزود: پس از انجام آزمایش ها، و اطمینان از عدم مطابقتها و رویت محصول در خارج نشده سردخانه  به کارخانه مذکور اجازه داده شد با همان تاریخ تولید قبلی و اضافه کردن دوماه به تاریخ انقضای قبلی، تاریخ جدید را روی پاکت خامه ها درج کند و البته شرط هم شده بود که تاریخ مصرف قبلی شطرنجی و محصول فقط با یک تاریخ انقضا به دست مصرف کننده برسد.

 

دکتر اسماعیل زاده گفت: تاریخ زنی مجدد محصولات بسیار نادر بوده و از سوی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد  با سختگیری های فراوانی همراه است کما اینکه اگر محصول مذکور از کارخانه خارج شده بود به هیچ وجه مجوز افزایش تاریخ مصرف صادر و اصلا بررسی روی محصول انجام نمی شد.

 

مدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان داشت: در این مورد پیش از آن که مجوز افزایش تاریخ مصرف به کارخانه مذکور داده شود، سابقه قبلی واحد تولیدی مورد بررسی قرار گرفت تا دارای سابقه تخلف نباشد که در نتیجه مشخص شد کارخانه مذکور فاقد هرگونه تخلفی بوده و هدف اصلی مدیران کارخانه که یکی از کارخانه های دولتی است جلوگیری از هدررفت سرمایه های عمومی بوده است.

 

دکتر اسماعیل زاده ادامه داد: البته کارخانه می توانست از ابتدا تاریخ مصرف را 8 ماهه روی محصول درج کند اما 6ماه درج کرده بود .خامه استریل در صورتی که در شرایط سرد نگهداری شود می تواند تا 8ماه تاریخ انقضا داشته باشد.

 

وی گفت: این حساسیت قابل تقدیر در بین مصرف کنندگان از جایی آغاز شد که کارخانه به خوبی نتوانسته بود تاریخ قبلی را محو کند و این مشکل باعث شد دو تاریخ مصرف روی کالا دیده شود، این اشتباه غیر عمد نباید  اعتماد مردم نسبت به تاریخ انقضای درج شده روی محصولات را از بین برود .

 

وی گفت:گرچه پس از دریافت برخی گزارشهای مردمی (بصورت بسیار محدود ) در این مورد به شرکت مذکور به صورت کتبی اعلام گردید  در اسرع وقت نسبت به جمع آوری محصولاتی که دارای دو تاریخ انقضا می باشند از سصح عرضه اقدام و نتیجه را به این معاونت اعلام نماید.

 

دکتر اسماعیل زاده در پایان گفت: مسائل مربوط به سلامت و کیفیت محصول را مدیرعامل کارخانه پذیرفته و برعهده گرفته است، در صورتی که هرگونه اشکالی در کیفیت محصول مشاهده شود محصول به سرعت از سطح بازار جمع می شود و کارخانه پاسخگوی تمامی موارد خواهد بود.

 

ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار