-
شناسه خبر 6668

رئیس کل دیوان محاسبات کشور با بیان این که درسال ۹۴ یارانه حدود سه میلیون و دویست و پنجاه هزار فرد ثروتمند قطع شد گفت: از این محل هزار میلیارد تومان صرفه جویی شد اما هنوز نسبت به قانون هدفمندی یارانه ها عقب هستیم.

به گزارش فرتاک نیوز، عادل آذر در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه وابستگی به نفت در سال 94 نسبت به سال 93، دو درصد کاهش داشت افزود: راهبرد مسئولان نظام اسلامی این است که وابستگی به درآمدهای نفتی روز به روز کاهش یابد.

وی افزود: مجموعه نظارتی شامل دیوان محاسبات، سازمان بازرسی و سازمان حسابرسی ناظر بر ذخیره صندوق توسعه ملی است تا این ذخیره برای کشور ماندگار و در امور زیربنایی هزینه شود.

رئیس کل دیوان محاسبات کشوراضافه کرد: دولت درسال 94 موفق شد یارانه حدود سه میلیون و دویست و پنجاه هزار نفر را قطع کند و از این محل هزار میلیارد تومان صرفه جویی شد.

عادل آذر گفت: با این صرفه جویی اما هنوز نسبت به قانون عقب هستیم.

وی با بیان اینکه در قانون هدفمندی یارانه ها دولت موظف است دهک های پر درآمد را شناسایی کند افزود: چهار دهک بالا براساس قانون هدفمندی یارانه ها بیست و نه میلیون نفر هستند که باید از دریافت یارانه حذف شوند.

عادل آذر گفت : گرچه نسبت به قانون هدفمندی یارانه ها عقب هستیم اما نوع ثبت درآمدها و گردش اقتصادی خانوارها آنقدر مشکلات دارد که نه این دولت بلکه هیچ دولت دیگری نمی تواند وضع دهک ها را شناسایی کند.

وی افزود: شاید یک دلیل اجرا نشدن درست قانون یارانه ها این است که گاهی قانونگذار قانونی وضع می کند که اصلا اجرای آن امکان پذیر نیست.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور گفت: دولت هفتاد هزار میلیارد تومان از اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها درآمد داشته که پس از کسر کسورات قانونی از این مبلغ، 36 هزار و 400 میلیارد تومان خالص درآمد اصلاح قیمت حامل های انرژی است.

وی اضافه کرد: این مبلغ به صندوق سازمان هدفمندی یارانه ها واریز می شود.

عادل آذر افزود: افزون بر این مبلغ، دولت ده هزار میلیارد تومان از بودجه عمومی به آن اضافه می کند و به 46 هزار و400 میلیارد تومان افزایش می یابد.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور اضافه کرد : از این مبلغ 97 درصد برای یارانه نقدی و 3درصد برای بخش تولید و طرح سلامت هزینه می شود.

وی با بیان اینکه گزارش تفریغ بودجه سال 94 حدود 450 صفحه است گفت : از 29 دستورالعمل و آیین نامه ای که در بودجه 94 وجود دارد هفت مورد به موقع تصویب و بقیه با تاخیر روبرو شده یا ابلاغ نشده است.

عادل آذر افزود : نمره سختی می توان به میزان انطباق دخل و خرج کشور در بودجه94 داد.

وی با بیان اینکه هزینه های جاری با درآمدهای کشور مطابق نیست گفت : هنوز از انضباط و معماری اقتصادی که مقام معظم رهبری طراحی فرموده اند فاصله داریم.

عادل آذر افزود: تراز عملیاتی نسبت به پیش بینی ها در قانون بودجه منفی شده است .

وی گفت : وابستگی هزینه های جاری از درآمدهای نفتی باید قطع شود.

رئیس کل دیوان محاسبات کشوراضافه کرد: هزینه های جاری نسبت به درآمد های کشور فاصله دارد وعقب تر رفته است.

عادل آذر با اشاره به اینکه، تراز عملیاتی نسبت به پیش بینی ها22 هزار میلیارد بیشتر شده است افزود : رعایت نکردن احکام بودجه به معنای تخلف و تشکیل پرونده در دادسرا است.

وی گفت : 55 درصد احکام ماده واحده بودجه سال 94 مشمول عدم رعایت شده است.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور افزود: 92 درصد درآمدهای مالیاتی بر اساس بودجه تحقق یافته است.

عادل آذر گفت: در حوزه خصوصی سازی از نظر قانونگذاری کار خوبی انجام شده است.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور درباره میزان فروش اوراق مشارکت جهت طرح توسعه میادین غرب کارون و توسعه پارس جنوبی اضافه کرد: اوراق به خوبی فروخته شده است اما پول ها در حساب وزارت نفت نیست بنابراین اینکه بگوییم وزارت نفت این منابع را جای دیگری خرج کرده درست نیست.

وی افزود: وزارت نفت منابع را در جایی که می بایست هزینه می شد هزینه نکرده است.

 

ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری فرتاک نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
همه اخبار
همه اخبار